MHP’li Şanlı Aziziye’de Gönülleri Fethetmeyi Başardı

"MHP’li Şanlı Aziziye’de Gönülleri Fethetmeyi Başardı"

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Erzurum Aziziye İlçe Belediye başkanlığına Talip Olan Murat Şanlı Aziziye’de taraflı tarafsız tüm kesimlerin gönlünü fethetmeyi başardı.

MHP’li Şanlı Aziziye’de Gönülleri Fethetmeyi Başardı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Erzurum Aziziye İlçe Belediye başkanlığına Talip Olan Murat Şanlı Aziziye’de taraflı tarafsız tüm kesimlerin gönlünü fethetmeyi başardı.

MHP Aziziye Belediye Başkan Aday Adayı olan Murat Şanlı seçim çalışmalarına birkaç gün ara vererek Kars’ta bir dizi ziyarette bulundu. Ziyaretleri Kapsamında Kars Merkez Nostalji Kafe’de sohbet şansı bulduğumuz Şanlı’yla aday adaylığı sürecini konuştuk. Sohbet havasında gerçekleşen görüşmemizde Şanlı sorularımıza samimi cevaplar verdi.

Kars Devlet Hastanesi’ndeki kamu görevinden 16 Kasım 2018 tarihinde istifa ederek Milliyetçi hareket Partisi saflarında Erzurum Aziziye İlçe Belediye Başkan Aday adaylığı müracaatı yapan Şanlı Genel Yayın Yönetmenimiz Bedir Altunok’un sorularını yanıtladı.

Şanlı; Altunok’un neden Kars değil Erzurum ve neden Milliyetçi Hareket partisi sorusuna

“23 yıl önce geldiğim Karsta Sağlık Bakanlığına bağlı çeşitli kurumlarda görev yaptım. Görev yaptığım sürece toplumun her kesimiyle samimi ilişkiler kurdum. Çok güzel dostluklar edindim. Bir Erzurumlu olarak Kars halkı beni bağrına bastı. Hepsine şükranlarımı arz ediyorum. Fakat siyaset farklı bir şey dolayısıyla doğum büyüdüğüm şehrimden aday olmanın daha uygun olacağını düşündüm. Siyasi Parti tercihime gelince kendimi bildim bileli Ülkücü camianın içerisindeyim. Milliyetçi dünya görüşünü kendime daha yakın hissettim çeşitli sivil toplum örgütlerinde hizmet verdim sendikalarda görev aldım görev aldığım tüm kurumların ortak noktası dünya görüşüme yakın olmasıydı. Dolayısıyla siyasi tercihimi de bu yönde kullandım.” yanıtını verdi.

-PEKİ, ŞU YÂDA BU SEBEPLE 23 YIL ERZURUM DIŞINDA OLMANIZ ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNİZİ OLUMSUZ ETKİLEMEDİ Mİ?

Evet, ne yalan söyleyeyim etkiledi. Erzurum’da parti teşkilatına yıllarını veren insanları düşününce benim aday adaylığım ilçede sürpriz oldu. Belki ilk başta hiç kimse bana aday olma şansı yok gözü ile bakıyordu. Âmâ ben yılmadan usanmadan bu algıyı tersine çevirmek için mücadele verdim. Konjonktürel duruma ve gelişen olaylara bakmadan yarın kaygısı taşımadan hep sahada oldum bu gayretim beni bir yerlere taşıdı kanaatindeyim.

-Yaklaşık üç aydır sahadasınız hiç durmadınız ama gelinen noktada AKP ve MHP arasında ittifak görüşmeleri başladı bu süreçte partiniz MHP Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Serdar Sevimli’nin adaylığını ittifak görüşmeleri çerçevesinde geri çekti. Yapılan ittifak görüşmeler neticesinde Aziziye İlçesi MHP’ye verilmezse tepkiniz ne olur.

Ben aday adaylığı müracaatı yapmadan önce ittifakla ilgili daha önce yapılan görüşmeler zaten vardı. Liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli yapmış olduğu gurup toplantısında görüşmelerin MHP açısından bittiğini dile getirmiş ve topu AKP’ye atmıştı.

İşte tamda bu süreç öncesi ben niyetimi beyan etmiş aile çevremle istişarelere başlamıştım. Yani bu riski zaten biliyordum. Bilerek bu göreve talip oldum süreç farklı gelişti ve memleketin beka sorunu nedeniyle Sayın cumhurbaşkanımızın talebiyle görüşmeler yeniden başladı ve bu gün ki konumuna geldi. Sayın Sevimli Erzurum’da taraflı tarafsız her kesimin takdirini kazanmış sevdiğimiz saydığımız bir ülküdaşımız aday adaylığının geri çekilmiş olmasından elbet üzüntü duyduk. Lakin Ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda Ülkemizin beka sorunu olduğu yadsınmaz bir gerçektir. Bu bağlamda Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin siyaset anlayışını analiz ederseniz ‘‘ Önce ülkem sonra partim ve ben ‘‘ dediğini göreceksiniz dolaysıyla ülke menfaatleri göz önüne alındığında verilen karara saygı gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira Liderimizin de dediği gibi mesele birkaç belediye eksik veya fazla alma meselesi değildir.

Mesele memleketin beka meselesidir. Diğer sorunuzun cevabına gelince Aziziye özelinde henüz bir karar verilmemiştir verilmiş olsa dahi bizler bu konu hakkında henüz bilgi sahibi değiliz ama en kısa zamanda bu durum netlik kazanacaktır. İttifak görüşmeleri çerçevesinde Aziziye İlçesi MHP’ye bırakılır, liderimiz bize görev verirse bu görevin gerekliliklerini hakkıyla yerine getirme gayreti içerisinde olurum.

Yok, bu görev bir başka aday adayı arkadaşımıza tevdi edilirse görev vereceği adayımızla birlikte adayımızın seçimi kazanması için gerekli azim ve gayreti göstereceğime emin olabilirsiniz. Fakat Aziziye ilçesi AKP’ye bırakılırsa liderimizin takdiri bu yöndedir der Cumhur ittifakının başarısı için elimden geleni yaparım.

-BU KADAR ZAMAN KAMU ÇALIŞANI OLMANIZ MÜNASEBETİYLE ERZURUM DIŞINDA YAŞAMANIZA RAĞMEN AZİZİYE HALKININ SİZE KARŞI GÖSTERDİĞİ İLGİYİ VE SEVGİYİ NEYE BAĞLIYORSUNUZ.

Benim il dışında olmam keyfiyetten değil mecburiyetten öncelikle bunun altını çizeyim. Fakat her ne kadar işim gereği Erzurum dışında olsam da bir ayağım hep Erzurum’da oldu ailem akrabalarım Erzurum’da ikamet ediyor dolaysıyla ben aslında Erzurum’dan hiç ayrılmadım. Gösterilen teveccühe gelince ben siyasetçi değilim siyasetin inceliklerini pek bilmem ben görev adamıyım ve kolektif çalışmaya inanırım.

 İnsanlar ticarette de siyasette de samimiyet arıyor. Ben sahada hep samimi oldum yapmacık hareketlerden uzak durdum hizmet felsefemi anlatırken de hayalci olmayan gerçekçi ayakları yere basan yapılabilir vaatlerde bulundum. Onlarla aynı kahvede oturdum çay içtim tavla oynadım sohbet ettim.

 Esnafımızla bir araya geldiğimde onların sorunlarını kendi sorunummuş gibi dinledim. Aday adayı gibi değil adaymış gibi çalıştım. Gitmediğim mahalle el sıkmadık insan bırakmadım. Ya aday olmasam kaygısı taşımadan gönül kazanma cihetine gittim. Diğer siyasi partilerden aday adayı olan arkadaşlar veya aday olduğum partimin adayları ne yapıyor nasıl çalışıyor diye düşünmeden hep saha da bulundum. Mücadelemiz Halkımızın teveccühünü kazanmamıza vesile olduysa bu bizi şımartmaz aksine mutlu eder çalışma azmimizi artırır.

-AZİZEYE HALKININ GÖSTERDİĞİ İLGİYE, SAHADAKİ ÇALIŞMALARINIZA RAĞMEN BASINDA YETERİNCE YER ALMAMANIZI NEYE BAĞLIYORSUNUZ.

Malumunuz siyasetin birkaç sacayağı var bunlardan en önemlisi ve önceliklisi MEDYA ve TANITIM faaliyetleri. Fakat takdir edersizinki bunun için de belirli bir bütçe ayırmak gerekli.

Ben mütevazı bütçemle tanıtım faaliyetlerini götürmeye çalışırken Sosyal Medyanın

tanıtımdaki gücünü keşfettim ve bunun büyük bir fırsat olduğunu gördüm. Yoğunluğumu sosyal medya tanıtımına kaydırdım. Bunun yanı sıra aday tanıtım broşürleri, afiş ve pankartlarla daha fazla insanımıza ulaşma şansı bulacağıma kanaat getirdim. Bütçemin tanıtımla ilgili kısmını bu tür görsel araçlara harcadım. Buna rağmen gerek Erzurum’da gerekse Kars’ta hizmet veren birkaç gazete ve haber sitesi hiçbir ücret talep etmeden haberimizi yapma nezaketi gösterdiler onlara da sizin vesilenizle teşekkür ediyorum.

-CUMHUR İTTİFAKI AZİZİYE İLÇESİNİ MHP’YE BIRAKIR VE SİZ ADAY GÖSTERİLİRSENİZ PROJELERİNİZ NELERDİR BİZE BİRAZ PROJELERİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Ben belediye başkan adaylığına dün karar vermedim. İki yıldır bununla ilgili çalışmalarım vardı ve aslında hazırlıklı geldim. Başta da zikrettiğim gibi ben hizmet adamıyım. Siyasette de ticarette de hayatın her alanında bilim ve tekniği önemserim başarının bireysellikle olmayacağını bunun bir ekip çalışması gerektirdiğine inanıyorum. Dolaysıyla sahaya inmeden önce hazırlıklı geldim. Kafkas Üniversitesinde çeşitli kademelerde görev yapan akademisyen dostlarım bu konuda bana büyük katkı sağladılar ilçemizin yapısına uygun birçok proje desteği sundular. Zaten bu gün siyasi çalışmalarıma birkaç gün ara vererek karsa gelmemin nedeni saygı değer hocalarıma teşekkür ziyareti kapsamındadır.

Müracaatımızı yaptığımızda projelerimizi içeren dosyamızı Liderimize taktim ettim. Aziziyenin çehresini değiştirecek 25 projemiz var temel felsefemiz belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sos yo- ekonomik yapıyı dizayn edecek göçün önüne geçecek yapıcı projeler geliştirmek, tarım hayvancılık alanında yapılacak bir dizi iyileştirmelerle ilçemizi eski görkemli günlerine geri döndürmek. Bunun yanı sıra özellikle kaplıca turizmini canlandırarak kısa vadede ilçemize girdi sağlamak.

Temelde ekonomik canlılığa katkı sunacak projeler önceliğimiz olacak bunun yanı sıra toplumun her kesimini ilgilendiren büyük bütçeler gerektirmeyen projelerimiz de olacak inşallah adaylığımız açıklandığında projelerimiz hakkında daha detaylı bilgi sunacağız.

-SON OLARAK ŞUNU SORMAK İSTERİM AZİZİYE İLÇESİ İTTİFAK GÖRÜŞMELERİNDE AKP’YE BIRAKILIRSA SİYASİ HAYATINIZ NASIL ŞEKİLLENECEK. YANİ İLERİDE YİNE SİYASETİ DÜŞÜNÜRÜMSÜNÜZ.

Daha önce de zikrettiğim gibi ben her türlü sonucu göze alarak bismillah dedim. Cumhur ittifakı gereği Aziziye AKP’ye bırakılırsa liderimin takdiridir der görevime geri dönerim. Küskünlüğe ve nefsani duygulara kapılmadan Herhangi bir siyasi partinin kapısını çalmam kapımızı çalanlara nezaket ölçüleri çerçevesinde hayır derim. Hiç kimse kapımızı çalmasa dahi yine nefsani duygulara kapılarak bağımsız aday olmam.

 Memlekete hizmetin çeşitli yolları vardır nasip değilmiş der kamudaki görevime geri döner milletimize hizmetime devam ederim. Diğer sorunuzun cevabına gelince zaman bizlere ne getirir bilinmez daha şimdiden ileriye dönük şunu yapacağım bunu yapacağım demek yanlış olur. Bizler düşünsek de bakalım rabbim müsaade edecek mi?

Ama şunu rahatlıkla ifade edebilirim. İleride siyaseti düşünsem de, düşünmesem de Aziziye halkının bana gösterdiği teveccühü asla görmezden gelmem, gelemem. Artık eskisinden daha sık ilçeme gelip giderim ve insanımızın beklentilerine cevap verecek şekilde siyasi yaşantıma şekil veririm.

Sayın Şanlı sorularımıza vermiş olduğunuz samimi cevaplar için teşekkür ediyor, siyasi hayatınızda başarılar diliyoruz. Umarız Aziziye Halkının gönlünde yer ettiğiniz gibi siyaset hayatında da Erzurum halkın gönlünde yer etmeyi başarırsınız.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 1.814722