Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam

Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam

Savaş Uzmanı Abdullah Ağar’ın, “Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam” yazısı:

Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam


Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam

KAFKAS HABER AJANSI

Savaş Uzmanı Abdullah Ağar’ın,  “Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam” yazısı:

Günaydın;

ABD-Türkiye, Türkiye-Rusya ve ABD-Rusya başta olmak üzere, küresel ve bölgesel denklemlerinin, ilişkilerinin ve güvenin seyrini etkiyecek Münbiç Modeli ile yetersiz bilgi ve veri üzerinden muhakeme yapmaya çalışıyoruz.

Kısaca;

MÜNBİÇ’te SÜREÇ, HEDEF ve KAPSAM.

Okumanız dileğiyle.

Münbiç’te icrasına başlanan devriye faaliyetleri, Türkiye ve ABD askeri yetkilileri arasında, bugüne kadar çeşitli yer ve zamanlarda yapılan toplantılar doğrultusunda yürütüldü.

- Münbiç’le ilgili ilk toplantı Mayıs 2018 başında yapıldı. İki ülkenin ilgili karargâh başkanları bir araya geldi.

- Bu toplantının hemen ardından Türk ve ABD askeri yetkilileri arasında İLK KOORDİNASYON TOPLANTISI Ankara’da yapıldı.

- Türkiye ve ABD Genelkurmay Başkanları arasında 16 Mayıs 2018 tarihinde Brüksel’de bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede “MÜNBİÇ GÜVENLİK PRENSİPLERİ” konusunda mutabık kalındı.

- Daha sonra Türkiye ve ABD askeri yetkililerinin katılımıyla, ABD’nin Avrupa Komutanlığı Karargâhı/Stuttgart’ta, 12-13 Haziran 2018 tarihlerinde UYGULAMA HAZIRLIK TOPLANTISI yapıldı.

- Hemen ardından her iki ülkenin askeri yetkilileri tarafından 17 Haziran 2018 tarihinde icra edilen toplantıda “FAALİYETLERE YÖNELİK AYRINTILAR” gözden geçirildi ve uygulama aşamasına gelindi.

İCRA:

- Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarını KOORDİNELİ/BAĞIMSIZ ilk devriyeyi, 18 Haziran 2018 tarihinde icra ettiler.

- Başlatılan bu devriye faaliyetlere 18 Haziran’dan bugüne kadar devam edildi.

İLK SONUÇ:

- İcra edilen faaliyetler neticesinde YPG terör örgütü mensuplarının DEVRİYE GÜZERGAHINDA BULUNAN mevzi ve ‘sözde’ karakolları terk ettiği gözlemlendi.

HEDEF:

Müteakip safhada, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen iş birliği ve ortak çalışmalar neticesinde;

- Müşterek devriye faaliyetlerine başlanması,

- Müşterek devriyelerin Münbiç bölgesine yayılması,

- ABD yetkililerince YPG mensuplarından ağır silahların toplanması,

- Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesinin sağlanması,

-Türkiye-ABD tarafından ortak olarak teşkil edilecek yerel yönetim ve yerel güvenlik kuvvetlerince Münbiç’te huzur ve istikrar sağlanması…

HEDEFLENİYOR.

Bununla birlikte artık denklemin en önemli bir diğer parametresini ABD Senatosunda pazartesi kabul edilen savunma yasa tasarısı oluşturuyor. S-400’ler ve Türkiye’de tutuklu ABD’li papaz gerekçe gösterilerek F-35’ler başta Türkiye’de satılacak sofistike silah sistemlerinin (Chinook Nakliye-BlackHawk Genel maksat-Cobra taarruz helikopteri vs) satışını engelleyebilecek kanun tasarısı, Temsilciler meclisinden çıkan yasa ile birleştirme çalışmalarından sonra (başka değişiklikler de olabilir) Trump’ın imzasına sunulacak. Sonbahar’a kadar yaşanacak bu süreç, Münbiç Modeli ve Fırat doğusu denklemleri başta, Suriye-Irak politikaları eşliğinde Suriye ve Irak’ta yaşanan küresel rekabetin belli başlı parametrelerini oluşturacak.

Türkiye’nin AR-GE hassasiyetlerin artacağı, doğrudan temin-teknoloji transferi ve kaynak çeşitliliği arayışlarının güçleneceği bu süreç; Türkiye’nin de oyunun tam içinde olacağı ve Türkiye üzerinden tam anlamıyla Jeopolitik-Jeostratejik bir satranç oynandığı, uzun bir yaz olacak.

Saygı ile

Abdullah Ağar

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI




Bu Haberin Manşeti :

Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam Sonraki Haber >>

Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam

DMCA.com Protection Status

Münbiç’te süreç, hedef ve kapsam

  Yukleme: 0.059167