• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Necmettin Erbakan Ölüm Yıldönümünde Unutulmadı

"Necmettin Erbakan Ölüm Yıldönümünde Unutulmadı"

Türk mühendis, akademisyen ve siyasetçi Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Yaşadığı uzun dönemli rahatsızlıkların sonucunda, 27 Şubat 2011 tarihinde hayatını kaybeden Necmettin Erbakan, 7. ölüm yıl dönümünde ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da anıldı.

Necmettin Erbakan Ölüm Yıldönümünde Unutulmadı

Kafkas Haber Ajansı

Türk mühendis, akademisyen ve siyasetçi Necmettin Erbakan ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Yaşadığı uzun dönemli rahatsızlıkların sonucunda, 27 Şubat 2011 tarihinde hayatını kaybeden Necmettin Erbakan, 7. ölüm yıl dönümünde ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da anıldı.

Necmettin Erbakan’ın Ölüm Yıldönümü ve Şehitler Gecesi adlı anma programı Kars İl Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda AGD ve MGV işbirliği ile gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan anma programına AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Anadolu Gençlik Derneği Kars Şube Başkanı Sebahattin Gül, Milli Gençlik Vakfı Temsilcileri, Saadet Partisi temsilcileri, Atıf Özbey, Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars İl Başkanı Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, AGD ve MGD üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma etkinliğinde okunan ilahiler katılımcıları mest etti. Anadolu Gençlik Derneği Kars Şube Başkanı Sebahattin Gül’ün açılış konuşması gerçekleştirdiği anma programında Merhum Necmettin Erbakan’ın hayatı ve hayatı süresince verdiği mücadeleye değinildi. Gül, ülkemizin içerisinde bulunduğu durumları ve bu tür durumlarla karşılaşılmaması adına Necmettin Erbakan’ın anlaşılması gerektiğinin önemine dikkat çekti. Necmettin Erbakan’ı anlamanın birçok şeyi anlamak olduğuna dikkat çeken Gül, ‘Zaman geçtikçe Erbakan Hocayı daha iyi anlıyoruz.’ İtirafında bulundu. Merhum Necmettin Erbakan’ın ‘Keşke beni Siyonistlerden daha önce anlasanız’ cümlesini de bir kez daha hatırlatan Sebahattin Gül, merhum Necmettin Erbakan ve vatan için canını feda eden bütün şehitlere Allah’tan rahmet dileyerek, Afrin başta olmak üzere tüm dünyada İslam adına savaş veren tüm Müslümanlara rabbim kolaylık versin diyerek sözlerini sonlandırdı.

İşte Necmettin Erbakan'ın hayatı!

Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926'da Sinop'ta dünyaya geldi. Eğitim hayatına Kayseri'de başladı, ancak babasının iş tayini nedeniyle Trabzon'da sürdürdü. 1937'de orta okulu İstanbul Erkek Lisesi'nde birinci olarak tamamladı. Üniversiteye sınavsız giriş hakkı olmasına rağmen sınavla girmeyi tercih eden Erbakan, İstanbul Teknik Üniversitesi'ni kazandı ve dönem öğrencileri arasında Süleyman Demirel ve Turgut Özal da bulunmaktaydı. 1948'de üniversite eğitimini tamamladı.

1948-1951 yılları arasında Motorlar Kürsüsü'nde asistan olarak görev yapan Erbakan, bir süre boyunca motor dersleri verdi. 1951'de üniversitesi tarafından Almanya'daki Aachen Teknik Üniversitesi'ne doktorasını yapması için gönderildi ve doktorasını burada tamamladı.

 

Alman ordusu için çalışmalar yapan DVL Araştırma Merkezi'nde Prof. Dr. Schmidt ile çalışmalar sürdürdü, Alman üniversitelerinde doktorasını tamamladı.

1953 tarihinde doçentlik ünvanı için sınava girmek üzere Türkiye'ye döndü ve 1954'te henüz 27 yaşındayken İstanbul Teknik Üniversitesi'nde doçent oldu. Doçentliğinin ardından yeniden Almanya'ya giderek Deutz fabrikalarında görev yaptı.

1956-1963 yılları arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor'u kurdu ve ilk yerli motor üretimini gerçekleştirdi. 1965 yılında 39 yaşındayken profesör oldu. 1967'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde Genel Sekreterliği görevine seçildi.

Genel Sektererlik yıllarında büyük sanayici ve tüccarlara karşı Anadolu tüccar ve küçük sanayicilerini savunmasıyla dikkati üzerine topladı. 25 Mayıs 1969'da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne genel başkan olarak seçildi ancak Adalet Partisi hükümetinin seçimleri iptal etmesiyle 8 Ağustos 1969'da başkanlıktan ayrıldı.

17 Ocak 1970'te 17 arkadaşı ile birlikte Milli Nizam Partisi'ni kurdu ancak 12 Mart 1971'de gerçekleşen Askeri Müdahale ile partisi mahkeme tarafından " 20 Mayıs 1971'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.227062