• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

ODA TV Yazarına Müdürlükten yalanlama geldi

"ODA TV Yazarına Müdürlükten yalanlama geldi"

7 Temmuz 2019 tarihinde odatv yazarının “Âdeta Çöp Yiyorsunuz” başlıklı yazısına tepkiler çığ gibi büyürken, yazıda belirtilen iddiaların asılsız olduğunu içeren bir yalanlama İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldi

ODA TV Yazarına Müdürlükten yalanlama geldi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

7 Temmuz 2019 tarihinde odatv yazarının “Âdeta Çöp Yiyorsunuz” başlıklı yazısına tepkiler çığ gibi büyürken, yazıda belirtilen iddiaların asılsız olduğunu içeren bir yalanlama İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden geldi. Müdürlük, “Adeta çöp yiyorsunuz” başlıklı yazıda ilimizde faaliyet gösteren toplu tüketim yerleri ve çeşitli gıda ürünleri ile ilgili iddialarda bulunulmuştur.” diyerek bu iddiaların asılsız olduğu öne sürüldü.

Gıda üretim, satış ve toplu tüketim faaliyetinde bulunan işletmelerin Tarım ve Orman Bakanlığına kayıt yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu İşletmeler ürettikleri veya satışını yaptıkları ürünlerin risk kategorisine göre risk esaslı olarak sürekli denetime tabi tutulmaktadır.

Müdürlükten yapılan açıklama şöyle:

İlgili yazıda ilimizde yemek yenilecek yer sayısının çok az olduğu iddia edilmiş olup, İlimiz genelinde Bakanlığımıza kayıtlı 198 adet toplu tüketim yeri bulunmaktadır. Bu işletmelerden 134 adedi Kars merkezde geriye kalanı ise ilçelerde faaliyet göstermektedir.

Yine aynı haberde lokantalarda kaz yerine ördek eti pişirildiği iddia edilmektedir. İlimizde, 2018 yılı TÜİK verilerine göre 274.157 adet kaz bulunmaktadır. Aynı yıl Türkiye genelinde ise 1.080.190 adet kaz mevcudu bulunmakta olup, ülke genelinde yetiştirilen kazların %25,38 ilimizde yetiştirilmektedir. Yani ülke genelinde yetiştirilen her 4 kazdan 1’i Kars’ta yetiştirilmektedir. İlimizin bu potansiyeli dikkate alındığında dışarıdan ördek getirilerek kaz diye sunulması pek olası görülmemektedir.

Haberde bahsedilen diğer ürünlerden olan hangel, tavuk kanadı ve kahvaltılık ürünlerin hazırlanması ve sunumu tamamen işletmelerin kendi ticari tercihleri olup bu konuda işletmelerin yasal sorumluluğu kullandıkları ürünlerin üretim izinli olmasıdır. İlimizde süt ve süt ürünleri üretimi yaygın bir şekilde yapıldığı için tereyağı üretimi de yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Tereyağı içerisinde bitkisel yağ katılması yasaktır. Bu sebeple tüm işletmelerden numune alınarak analizleri yaptırılmaktadır. Haberde bahsi geçen tereyağı aromalı margarin adından da anlaşılacağı üzere bitkisel bir üründür. Ürünün kahvaltıda sunulması tamamen o işletmenin kendi tercihidir.

2018 yılı içerisinde İl Müdürlüğümüzce 3032 denetim yapılmıştır. Yapılan denetimlerde 18 adet işletmeye 121.266,00 TL İdari Para Cezası uygulanmıştır. Denetimlerin haricinde yine İl Müdürlüğümüzce toplamda 345 adet numune alınarak Türk Gıda Kodeksine uygunluğu kontrol ettirilmiştir.

2019 yılının ilk yarısında 989 adet denetim yapılmış ve 91 adet numune alınarak analiz ettirilmiştir. 2019 yılında da tüketicilerimizin sağlıklı ürünler tüketebilmeleri için denetimlerimiz aksatılmadan devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.298860