• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

Ölümünün 14. Yılında Aşık Murat Çobanoğlu Paneli

"Ölümünün 14. Yılında Aşık Murat Çobanoğlu Paneli"

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türk Halkbilimi Araştırma Uygulama Merkezi tarafından “Ölümünün 14. Yılında Âşık Murat Çobanoğlu” konulu panel düzenlendi.

&Ölümünün 14. Yılında Aşık Murat Çobanoğlu Paneli

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Türk Halkbilimi Araştırma Uygulama Merkezi tarafından “Ölümünün 14. Yılında Âşık Murat Çobanoğlu” konulu panel düzenlendi.

Kafkas Üniversitesi Ahmet Arslan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen

panele Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Fikret Türkmen ve Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. F. Gülay Mirzaoğlu davetli konuşmacı olarak katıldı. Panelistler, Çobanoğlu’nun bu kültüre kattığı artılar ve aşıklık geleneğinin dünden bu güne geliş öyküsünü detaylandırdılar.

Kars Aşıklarından Günay Yıldız, Bahattin Yıldızoğlu, İlgar Çiftçioğlu ve Gültekin Bulutoğlu da programda Murat Çobanoğlu’na ait türküleri söylediler.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Adem Balkaya programın bir vefa programı olduğunu, âşık tarzı geleneğin hala devam ediyor olmasında Murat Çobanoğlu ve Şeref Taşlıova gibi değerlerin katkısının asla göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Balkaya ayrıca, bu türden programların bugünün insanı için geçmişi sadece yad etmek değil, bugünü yaratanlara bir vefa borcu olduğunu ifade etti.

Panelistlere, panelin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve halk ozanlarına katılım belgelerinin verilmesinin ardından program sonlandırıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.218011