Ramazan ikliminde infak yağmuru

"Ramazan ikliminde infak yağmuru"

Yazar Emrah Doğru’nun, “Ramazan ikliminde infak yağmuru” yazısı:

Ramazan ikliminde infak yağmuru

KAFKAS HABER AJANSI

Yazar Emrah Doğru’nun, “Ramazan ikliminde infak yağmuru” yazısı:

Ramazan ayının ilk haftasını idrak ediyoruz. Ramazan ayı ile birlikte iyiliklerimiz artar, kötülüklerimiz azalır, gün be gün yükselir ve limitlerimizi fark ederiz.  Acizliğimize doğru bir yola çıkarız.  Bir ‘’hiç’’ olduğumuzu kavrarız.  En güzeli ise, insanı güzelleştiren şeyin şükretmek olduğunu öğreniriz.

Bu ayı daha değerli kılan şey ise, zengin ve fakirin açlık vesilesi ile eşitlenmesidir. Düşünebiliyor musunuz, banka hesabında milyon dolarlar bulunan bir zengin ile kıt imkânlarla ailesini geçindirmeye çalışan bir fakir, oruç ibadeti vesilesiyle aç kalarak eşitleniyorlar.

Aynı şey, namaz ibadetinde de geçerli. Yan yana gelmesi imkânsız olan zengin ve fakir kişinin, namaz vesilesiyle omuz omuza Allah’a boyun bükmesi eşitlenme hakikati gereğindendir. Hac ibadetinde de bunu görüyoruz. Zengin ve fakir aynı renk ihramı giyerek Allah’ın evini tavaf ediyor. Eşitleniyorlar.

Dolayısıyla İslam, sonradan kazandığımız sosyal statülerden bizi uzaklaştırarak, ne olduğumuzu bize ibadetlerle öğütlüyor. Bu anlamda Ramazan’ın en büyük amacı zengin ve fakir arasındaki bağı kuvvetlendirmek, eşitliği sağlamak, sosyal yardımlaşmaya ivme kazandırmak.

Zenginler ve fakirler arasındaki ilişki, infak müessesinin doğru şekilde işletilmesiyle gerçekleşiyor. Allah, Kur’an’da Mü’minlerin özelliklerini tanımlarken:  ‘’Onlar darlıkta da bollukta da infak ederler.’’ buyuruyor. Bir Hadis’i Şerifte ise ‘’Allah’ın sizlere infak ettiği gibi sizde insanlara infak edin’’ buyuruluyor.

Dolayısıyla içerisinde bulunduğumuz Ramazan ayını bu anlamda iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Peygamberimizin, Ramazan ayında diğer aylara göre daha cömert davrandığı da rivayet edilir.

Oruçla beraber oluşan ulvi ve manevi iklimi, Allah’ın bize verdiklerini infak ederek daha da zenginleştirebiliriz.

Tabii ki Ramazan ayına münhasır hayırlarımızın da şekli değişebiliyor. Toplu bir iftar organizasyonu düzenlemek bu ayın önemli infak çeşitlerindendir. Zira Peygamberimiz (sav), “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” buyuruyor.

Ülkemizde çoğu Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ay içinde bu tip organizasyonlar sık sık tekrarlanıyor.

Bu yıl STK’ların etkinlik programlarını incelediğimde tebessüm ettirici programlarla karşılaştım. Ama en çok dikkatimi çeken, Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği yani LASİAD’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da düzenlediği iftar organizasyonları oldu. 

Laleli Sanayici ve İş Adamları Derneği,  kurulduğu günden bugüne birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Ses getiren çalışmalar yapıyorlar ve Ramazan ayı çalışmaları takdire şayan.

 2017’de Muş’ta, Muş Belediyesi koordinasyonuyla AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Muş Valisi ve bölge milletvekillerinin katılımıyla 6.000 Kişiye iftar vermişler. Bu organizasyonda TEOG’da dereceye giren Muş’lu öğrencilere hediyeler vermeyi ihmal etmemişler.

2016’da Ağrı’da, Ağrı Valiliği koordinasyonuyla Başbakan Binali Yıldırım ve 7 Bakan’ın katılımıyla 6.500 kişiye iftar verilmiş.

Bu Ramazan ayında ise, Her yıl “Dünya Yetimler Günü” olarak anılan Ramazan ayının 15. gününde yani 30 Mayıs’ta Bingöl’de, Bingöl Belediyesi koordinasyonuyla, yine üst düzey devlet erkânının da katılacağı 6.000 kişiye iftar verecekler.

Ramazan ayının bereketi, iyiliğin nuru ve müminlerin samimi duası var olduğu müddetçe millet olarak huzur dolu günler yaşayacağımıza inanıyorum.

Sevgi ve rahmetle kalınız.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.230665