• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı

"Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı"

Türkiye'de Ramazan'ın ilk iftar topu Anadolu'nun manevi Fatihi Şehit Ebu-l Hasan Harakâni türbesinin de içinde bulunduğu Evliya Cami Külliyesinden atıldı.

Ramazan’ın ilk iftar topu Kars’tan atıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Türkiye'de Ramazan'ın ilk iftar topu Anadolu'nun manevi Fatihi Şehit Ebu-l Hasan Harakâni türbesinin de içinde bulunduğu Evliya Cami Külliyesinden atıldı.

Kars Valiliği tarafından geleneksel hale getirilen iftar topu etkinliği bu Ramazan’da da devam ettirildi. Selçuklular döneminden kalma tarihi Kars Kalesi eteklerinde bulunan ve Ebu-l Hasan Harakâni’ni Türbesi’ni de içinde bulunduran Evliya Cami Külliyesinde saatler 19.13’ü gösterdiğinde Türkiye’nin ilk iftar topu atıldı. İftar topu fitili, havai fişek uzmanı Tacettin Durmuş tarafından camilerden yükselen akşam ezanı ile birlikte ateşlendi.

İLK İFTAR TOPUNU EŞİ DİLEK VE 8 AYLIK BEBEĞİ ANİ İLE BİRLİKTE ATEŞLEDİ

İşinin ehli Tacettin Durmuş’u eşi Dilek ve 8 aylık bebeği Ani de yalnız bırakmadı. Eşi Dilek Durmuş da bu anı yaşamaktan büyük keyif duyduğunu ve eşiyle de gurur duyduğunu belirterek, “Tüm İslam aleminin ve Kars halkının mübarek ramazan ayını tebrik ediyorum” dedi.

15 YILDIR SÜRÜYOR

Tacettin Durmuş, “Tüm İslam aleminde olduğu gibi Türkiye’de, Kars’ta da Ramazan coşkusu yaşanıyor. Şu anda Kars’ta, tarihi Kars kalesi eteklerinde Şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretlerinin de türbesinin içinde bulunduğu kutsal Evliya Camii bahçesindeyiz. 15 yıldır Kars Valiliği adına iftar topu atıyorum. Kars halkı artık alıştı. Akşam olunca iftar saatinde ezan sesiyle birlikte iftar topunu da duymaya alıştığı için şu ana yine kulakları ve gözleri iftar topunda olacak.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.223170