• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

Sarıkamış Hayvan Pazarı Hizmete Açıldı

"Sarıkamış Hayvan Pazarı Hizmete Açıldı"

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ardan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAK) kapsamında 11 Bin m² alana inşa edilen Sarıkamış Hayvan Pazarı düzenlenen törenle hizmete girdi.

Sarıkamış Hayvan Pazarı Hizmete Açıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ardan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAK) kapsamında 11 Bin m² alana inşa edilen Sarıkamış Hayvan Pazarı düzenlenen törenle hizmete girdi.

Düzenlenen açılış törenine; Vali Türker Öksüz, Kars Milletvekilleri 65 Dönem UDH Bakanı Ahmet Arslan ve TBMM Tarım ve Köyişleri Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, daire ve kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törende; Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, TBMM Tarım ve Köyişleri Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, 65 Dönem UDH Bakanı Ahmet Arslan ve Valimiz Türker Öksüz birer konuşma yaptılar.

SAHİP OLDUĞUMUZ HAYVAN VARLIĞI

Vali Öksüz, Kars’ın son dönemde artan turizm potansiyelinin yanında en büyük geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek hizmete giren hayvan pazarının tarım ve hayvancılık şehri olan ilimiz ve bölgemiz için önemine değindi.

Kars’ın sahip olduğu 450 bin adet büyükbaş hayvan varlığıyla ülkemizde 7’inci, 457 bin adet küçükbaş hayvan varlığıyla 38’inci, 275 bin adet kaz varlığıyla 1’inci, 10 bin 800 adet tek tırnaklı hayvan varlığıyla yine 1’inci sırada yer aldığını belirten Vali Öksüz, Sarıkamış’ta; 75 bin adet büyükbaş ve 15 bin adet küçükbaş hayvan varlığı olduğunu söyledi.

Hizmete giren projenin Ardahan-Kars-Artvin- Kalkınma Projesi kapsamında hayata geçirildiğini belirten Vali Öksüz, sahip olduğumuz hayvan varlığıyla tarım ve hayvancılık sektörünün ilimize oluşturduğu katma değeri daha da yükseltecek olan hayvan pazarının coğrafi olarak hayvan hareketliliği ve hayvan satışlarının fazla olduğu bir bölge olan Sarıkamış’ta yapılmasının önemine vurgu yaptı.

KATMA DEĞERİN ÖNEMİ

Hizmete giren hayvan pazarının ilimiz tarım ve hayvancılık potansiyeline büyük katkı sağlayacağını belirten Vali Öksüz şunları söyledi:

“Amacımız; sahip olduğumuz hayvan varlığıyla tarım ve hayvancılık sektörünün ilimize oluşturduğu katma değeri daha da yükseltebilmektir. Dolayısıyla; bunun için bu alanlarda ürettiğimiz ürünlerin, daha iyi değerlendirilmesi, daha iyi pazarlanması, ürettiğimiz ürünün standardının daha da yükseltilmesi, üretimimizin de buna paralel olarak artırılması ve sonucunda iyi pazarlanmasıyla daha iyi şartlarda, daha yüksek fiyatlarla satabileceğimiz ürünlere ulaşabilmek ve böylece katma değerimizi artırabilmektir. Bunun için için gelinen seviyeyi yeterli görmeyip daha çok çalışmamız ve üretimimizi artırmamız gerekmektedir. Açılışını yapacağımız Sarıkamış Hayvan Pazarının bu amacımıza hizmet edecek, büyük katkıda bulunacak tesislerden biri olacağına inanıyorum. Hayvan pazarımızın hem ilimiz hem de ülkemiz için hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, tesisin Sarıkamış’ımıza ve ilimize kazandırılmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.”

ÇİFTÇİLERİMİZİN, YETİŞTİRİCİLERİMİZİN İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞ OLDUK

Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, “Bugün Sarıkamış’ta güzel bir tesisin açılışında hep birlikteyiz, çok mutluyuz. Tarım ve Hayvancılığı destekleme adına Canlı Hayvan Pazarı’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. İştirak eden ve bize bu konuda destek veren herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çiftçilerimizin, yetiştiricilerimizin işlerini kolaylaştırmış olduk. Türkiye’de örnek seçilen bir projedir. Çiftçilerimizle ve yetiştiricilerimizle birlikte bu projeyi oluşturduk. Önceki hayvan pazarlarında gördüğümüz noksanlıkları burada tamamladık. Türkiye’nin en modern canlı hayvan pazarını şehrimize kazandırdık hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM

Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Yunus Kılıç ise, “Belediye Başkanımızı çok tebrik ediyorum gerçekten, projelerinde örnek alınmaya başlanmış bu tesis Doğu Anadolu ve özellikle Sarıkamış’ta hayvancılığın iyi bir noktaya gelmesi için hayırlı hizmetlerdir bunlar. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Hizmet ve gönül adamı Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

NEREYE BAKARSANIZ BAKIN AK PARTİ’NİN ESERLERİNİ GÖRMEK MÜMKÜN

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan da, “Belediye Başkanımıza böyle güzel bir eseri Sarıkamış’ımıza kazandırdığı için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu eser sürekli yad edilecek bir eserdir. Bu eser sizlerin daha rahat bir alış veriş yapmanız için çok kısa bir zamanda hızlı bir şekilde çalışılarak meydana getirildi. Sadece bu eserler mi? Nereye bakarsanız bakın Ak Parti’nin eserlerini görmek mümkün. Sizinle birlikte daha yapacak çok işimiz var. İnşallah iki milletvekili ile Belediye Başkanımızla sizlere hizmet etmekten şeref ve onur duyarız. Sizler her zaman bize güvendiniz. Sizlerin dua ve gayretleriyle bu günlere geldik.” diye konuştu.

Açılış töreni, protokol konuşmalarının ardından okunan dualar eşliğinde açılış kurdelesinin Vali Öksüz ve diğer protokol üyeleri tarafından kesilmesi ve hayvan pazarında yapılan incelemelerin ardından sona erdi.

SARIKAMIŞ HAYVAN PAZARI

Sarıkamış İlçesi Kars İli’nde aktif olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılan bir ilçedir. İlçe 75.000 adet büyükbaş ve 15.000 adet küçükbaş hayvan varlığına sahiptir.

Sarıkamış İlçesi, doğuda Kağızman ve kuzeyde Selim ilçeleriyle birlikte güneyde Ağrı’nın Eleşkirt, kuzeybatı, batı ve güneybatıda da Erzurum’un Şenkaya, Narman ve Horasan ilçeleriyle komşudur. İl merkezinden uzaklığı ise yaklaşık 55 kilometredir. Sarıkamış İlçesi birçok ilçeye komşu olmasından dolayı yoğun olarak alışverişin olduğu bir ilçedir. İlçede hayvan hareketleri ve hayvan satışları fazladır.

Coğrafi konumun ve hayvan hareketlerinin bu kadar avantajlı olduğu  Sarıkamış İlçesi’nde büyük bir ihtiyaç olan hayvan pazarı Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi kapsamında yapılmıştır. Sarıkamış Hayvan Pazarı’nın 1.792.381,81 TL sözleşme bedelli ihale ile tamamlanmıştır. Toplam alanı 11.068,24 m2 olan tesisin kapasitesi 710 adet büyükbaş ve 150 adet küçükbaştır. Tesis bünyesinde; kapalı ahır, karantina ahırı, yem deposu, açık ve yarı açık padoklar, gübre çukuru, fosseptik çukuru, dezenfeksiyon ünitesi, park alanları ve idari binalar bulunmaktadır. Ayrıca tesiste 10 adet yükleme rampası bulunmaktadır

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.277894