Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı

Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı

Kocaeli Darıca’nın en aktif derneklerinden biri olan Kars İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği’nin programları aralıksız devam ediyor.

Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı


Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı

KAFKAS HABER AJANSI / VEDAT AYDEMİR

Kocaeli Darıca’nın en aktif derneklerinden biri olan Kars İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği’nin programları aralıksız devam ediyor.

Dernek yönetiminin düzenlemiş olduğu Sarıkamış Şehitleri Anma programı İle bir kez daha Sarıkamış şehitlerini anmış oldular.

Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezinde geçen programa ilgi oldukça yoğundu. Saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlanan programda ilk olarak Recep Bulut hoca Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu ardından da tüm şehitlerimiz dualarla anıldı.

Açılış konuşmasını yapan Darıca Karslılar Dernek Başkanı Nevzat Aytekin ,"Saygıdeğer hemşehrilerim, sevgili Darıcalılar; Sarıkamış şehitlerini anma programına hoş geldiniz” sözleriyle başladığı konuşmasında, “Başkanı olduğum derneğimizin son kongresinde tüzüğümüzün 2 maddesini değiştirerek Karslılar derneği tüzüğünü kabul edip benimseyen TC vatandaşı herkes üye olabilir maddesini ekledik. Bu madde ile derneğimizde diğer illerden olan insanların Karslılarla dostlukların kurulması kaynaşması bakımından oldukça önemli yol kat ettiğimizi gördük. Hatta  2016 senesinde düzenlediğimiz evde çocuk bakım elemanı yetiştirme  kursu  sonucunda derneğimizi benimseyip  üye olan diğer illerden kadınlarımız aktif olarak dernek faaliyetlerine katılmaktadır.” dedi.

Aytekin ayrıca, “Değerli hemşerilerim yukarıda belirttiğimiz gibi hemşerilerimize sahip çıkarak (iyi günde kötü günde ) yanında bulunmak için elimizden gelen çabayı harcıyoruz. Unutulmasın’ki sivil toplum örgütleri üyeler ve hemşerilerin inancı ve desteyi ile ayakta durmaktadır. Bizim amacımız sadece hemşeriler değil tüm Darıca’da yaşayanlara kucak açmaktır.  Yaptığımız çalışmalardan dolayı   Dostlukların daha çabuk gelişmesine dernek lokalinin iği bir ortam sağladığı  hemşerilerimizin bu sağ duyusu  Türkiye’deki diğer illere göre etnik yapı dolayısıyla hiçbir ön yargı olmadan sorunsuz yaşayan topluluk olduğundandır. Hedefimiz Derneğimizin kendi binasına kavuşması kurumsal alt yapıya bürünerek üyelerimizin  sosyal ,kültürel, ekonomik, mesleki beceri ve girişimciliğini destekleyerek çağdaş yaşamla ilgili gereksinimlerinde yardımcı olmaktır. Yardımlaşmadan yana olduğuna emin olduğum Siz değerli hemşerilerimizi yanımızda dernek üyesi olarak görmekten gurur duyarız.” diye konuştu.

Aytekin daha sonra, “Yönetim kurulunun görevi icraatın başı olduğu gibi sizlerden gelen önerileri projeleri yine sizinle beraber derleyip, toparlayıp yürürlüğe koymaktır. Bizim sorumluluğumuz kadar bu derneğin yaşayıp gelişmesinde üyelerimiz ve bu bölgede yaşayan tüm hemşerilerimizde bizim kadar manevi olarak sorumludur. Çünkü Biz Kars ili ve ilçeleri adına Darıca’daki üye olsun olmasın hemşerilerimizi her  yerde  temsil  etmekteyiz .” ifadelerine yer verdi.

Aytekin konuşmasını şöyle tamamladı:

“Başkanlığım döneminde Kocaeli Büyükşehir ve Darıca Belediye Başkanlığı ile kurumsal  iyi ilişkiler kurarak proje halinde araba temini sağlayarak Sarıkamış şehitleri anma  100.cü yılı münasebeti ile  Darıca’dan yönetim kurulu ile birlikte Sarıkamış’ta anma törenlerine katıldık. Allahu ekber dağında 12 km  yürüdük. Yine Kars’ın kurtuluşu, gibi dini ve milli bayramlarda lokalimizde ozanlarımızla birlikte çeşitli etnikler yaptık.  Yapmaya devam ediyoruz.

Tüm Kamu ve sivil toplum kuruluşları ile kurumsal olarak çalışmak için gerekli girişimlerde bulunarak üyelerimizin lehine maddi indirimlerle sosyal ve sağlık programları ortaklaşa yapmaktayız. Darıca belediyesinin öncülüğünde düzenlenen 9. Şehirler ve kültürler kaynaşmasına  katılarak 41 gün kesintisiz kültürel faaliyette bulunduk. 9 ağustosta Karslılar gecesinde Kars belediye başkanını  Kars spor  başkanı ve  Kars Kafkas üniversitesi  güzel sanatlar dekanı ve çok sayıda millet vekili ve brokrat’larla birlikte yaklaşık  yirmi bin kişilik katılımla gecemizde  sorunsuz olarak faaliyetimizi tamamladık katılan herkese teşekkür ediyorum. Yine  Darıca İlçe Milli eğitim  Müdürlüğü ile mesleki eğitim iş birliği  protokolü  gereği halk eğitim Müdürlüğü ve İşkur  işbirliğinde  ekim 2017 de başlayan ve 19 aralıkta  sona eren  aşçılık kursu düzenledik Burada kursiyerlerin  sertifikalarını vererek mutluluğu hep beraber yaşıyacağız.  Az önce salonda tatdığınız pastalar kursıyerlerimizin kendi el emekleriydi . ellerine sağlık çok teşekkür ederiz . Sarıkamış şehitlerini anma  ve sertifika töreniyle kursiyerlerin kurs  süresince  yaratıcılıklarını kullanarak  25 bayan sertifikalarını alarak kayıtlı meslek grubuna dahil olacaklar. Ülkemizin  bekası , yönetimi , birliği ve bölünmez bütünlüğü için  tarihte yaşanmış Çanakkale ve sarıkamış  her ferdin  anlayarak  ders çıkaracağı bir  olay olduğu   bilincini yerleştirecek vatan sever tarihçilerimizden olayları bizlere olduğu  gibi aktaracağına inandığımız  İstanbul üniversitesi tarih bölümü öğretim üyesi  yardımcı  doçent  doktor Sayın   Mustafa  Tanrıverdi. Bitmeyen acı sarıkamış proğramını sizlere sunacak şimdiden  teşekkür ederiz. Tabiidirki ülke meselesi  söz konusu ise gerisi teferruattır. Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü her kes biliyor. Bu duyarlılıkla 15 temmuz  darbe kalkışmasına karşı etkili tavır alarak  cumhuriyetimizi ve  demokrasiyi kollama ve koruma nöbetinde  elimizden geldiği kadar  demokratik platformlarda  bulunduk. Yine  geleneksel olarak her yıl yaptığımız ve  9 şubat 2018  Cuma günü saat 18 de yapacağımız Birlik beraberlik ve dayanışma  gecemizde 600 kişilik kaz sunacağımız yemekli toplantımıza herkesi bekliyoruz. Davetiyelerinizi dernek yönetiminden hemen temin  edebilirsiniz. Yaptığımız yapacağımız bunlarla sınırlı değildir.  Aynı zamanda öz kültürümüzle  birlikte kendimize  misyon  ve vizyonumuzda belirlediğimiz ortak akılla   derneğimizi kurumsal olarak  daha’da etkili olmaya ,  üyelerimize  ve milletimize yararlı projeler üretmeğe devam edeceğiz. Bu temsilin iyiliği ve ya kötülüğünü yönlendirme ve denetleme Siz Kars Sevdalısı hemşerilerimize düşmektedir. Bu düşünce ile bizlere her zaman destek vereceğinize sonsuz güvenimle tüm Hemşerilerimize Bu güne kadar bize verdikleri maddi ve manevi katkıları için ayrı ayrı teşekkür ederek Şahsım ve yönetim kurulu adına selam ve saygılarımı sunuyorum.  Allaha emanet olun"

Konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tanrıverdi da, Sarıkamış Harekatı ile ilgili çok detaylı ve geniş bilgi aktardı . Slayt eşliğinde Sarıkamış Harekatını Anlatan Tanrıverdi, salonda Bulunan davetlileri de duygulandırdı.

Tanrıverdi, "Özellikle sarıkamış ile alakalı bir çok eksik bilgi var ve bu şekilde Şehitlerimizin aziz Ruhlarını İncitiyoruz.Gerçekleri Arsivler den Araştırıp tüm Vatandaşlarımız doğru bilgi sahibi Olabilirler. Sarıkamış'ı  Bizler burada Anlatmaya kalsak saatler günler yetmez.Ben tekrardan Vatan için Şehit olan tüm Askerlerimizi Rahmetle anıyorum Bu imkanı bizlere sağlayan Darıca Karslılar Dernek Başkanı Nevzat beyi ve Yönetimini kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Program sonrası 25 bayan kursiyere aşçılık sertifikalar takdim edildi.

Sarıkamış şehitler programına; Ak Parti İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık, CHP Darıca ilçe Başkanı Yakup Törk, Darıca DSP Eski İlçe Başkanı Nurettin Turan, Darıca Halk Eğitim  Müdürü  Rahim Kılıç, Liman iş sendikası Genel Sekreteri Mülazim Dursun, KALSİAD Başkanı Meşaik Karakuş, Milli Emlak Müdürü Turan Kurucu, MÜSİAD Başkanı Nihat Yıldırım, Darıca Zabıta Müdürü Yücel Aslan, Darıca Muhtarlar Dernek Başkanı Aytun Er, Benliahmet köyü Dernek Başkanı Özbek Mar, Posoflular Dernek Başkanı Remzi Altun, Ardahan balıkçılar köyü dernek Başkanı Öztürk Dursun,Caferiler dernek Başkanı Yahya Utar, Benliahmet köyü gençlik kolu Başkanı Murat Velioğlu,kursiyerler,dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

(BA-BA-S) KOCAELİ (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı Sonraki Haber >>

Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı

DMCA.com Protection Status

Sarıkamış şehitleri Darıca’da Anıldı

  Yukleme: 0.060881