Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilite Toplantısı

"Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilite Toplantısı"

KARS VALİSİ TÜRKER ÖKSÜZ, SARIKAMIŞ TURİZM MASTER PLANI VE FİZİBİLİTE PROJESİ TOPLANTISINA KATILDI

Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilite Toplantısı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

KARS VALİSİ TÜRKER ÖKSÜZ, SARIKAMIŞ TURİZM MASTER PLANI VE FİZİBİLİTE PROJESİ TOPLANTISINA KATILDI

Vali Türker Öksüz, Karayolları toplantı salonunda yapılan ve DAP İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlatılan “Sarıkamış Turizm Master Planı ve Fizibilite Projesi” Toplantısı’na katıldı.

Vali Türker Öksüz, toplantının ardından yaptığı değerlendirmede; Sarıkamış Kayak Merkezinin, Avrupa’nın ve Dünyanın en popüler kayak merkezlerinden biri haline getirebilmek için bu kayak merkezlerinin sunduğu aktiviteler yaz ve kış sezonuna göre ayrı ayrı incelendiğini ve Sarıkamış Kayak Merkezine de uyarlandığını vurguladı.

Vali Türker Öksüz, “ Bilindiği gibi; kış turizmi, kayak pistleri başta olmak üzere mekanik tesisler, çeşitli eğlence, ulaşım ve konaklama tesisleri gibi ciddi ve yüksek maliyetli yatırımlar gerektiren bir turizm şeklidir. Bu nedenle; kış turizm alanlarının yer seçimi ve alanın doğru şekilde planlanması büyük bir önem arz etmektedir. Proje kapsamında; öncelikle genel hatlarıyla bir turizm merkezinde olması gereken özellikler incelenecek, Sarıkamış turizm merkezimizin mevcut durumuna ilişkin analizler yapılacak, sonrasında elde edilen analiz verileri doğrultusunda oluşturulan sentez ile turizm alanımızın sorunları tespit edilecek ve potansiyellerine ulaşılacaktır. İlimizde mevcut bulunan kış sporları merkezimizin niteliğinin gözden geçirilmesi suretiyle, yatırım öncesi planlama faaliyetlerinin tamamlanmasını amaçlayan, yaz ve kış aktivitelerine yönelik potansiyellerin tespit edilmesiyle dağ turizmi aktivitelerinin tüm yıla yayılmasının sağlanması ve çalışma alanının kentin bir parçası haline gelmesi amacıyla analiz ve sentez çalışmalarının yapılmasının ardından geliştirilecek planlama yaklaşımına uygun olarak Turizm Master Planı ve Fizibilitesini hayata geçirmiş olacağız. Bu projemizde hedefimiz; kış turizmi ile yerel nüfus ve yerel ekonomi için güçlü bir gelir kaynağı yaratılmasının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından gelecek ziyaretçiler için de cazip, yaratıcı, sosyal ve boş zamanlarını değerlendirebilecekleri bir alan oluşturulmasıdır.” diye konuştu.

Turizm Master Planı ve Fizibilite Toplantısına; Vali Türker Öksüz, 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Yiğit, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Oktay Güven, İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Gürsel Polat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tuncer Tekin, İl Başkanı Adem Çalkın, DAP yetkilileri ile Sarıkamış’ta faaliyet gösteren otel yetkilileri katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.242614