• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Sarıkamış’ta muhtarlara veda yemeği

"Sarıkamış’ta muhtarlara veda yemeği"

Kars Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, ilçe ve bağlı köylerde görevli muhtarlara veda yemeği düzenledi.

Sarıkamış’ta muhtarlara veda yemeği

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, ilçe ve bağlı köylerde görevli muhtarlara veda yemeği düzenledi. AK Parti Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, İlçe Başkanı Serkant Aykul’un da katıldığı veda yemeğinde duygusal anlarda yaşandı. 31 Mart seçimleri öncesinde yapılan dönemin son değerlendirme toplantısının da yapıldığı buluşmada 31 Mart’ta göreve devam etmeyecek muhtarlara hizmetlerinden dolayı teşekkür edildi. Görevde kalacak olanlarla da 5 yıl daha ilçeye hizmet için var güçleriyle çalışacakları ifade edildi.

KAYMAKAM KARAMAN’DAN MUHTARLARA TEŞEKKÜR

5 yıllık dönemin son değerlendirme toplantısını 8 mahalle, 55 köy olmak üzere toplam 63 muhtarla gerçekleştirdiklerini belirten Kaymakam Yusuf İzzet Karaman, “Bende Sarıkamış’ta görev yaptığım bu 4 yıllık süre içinde yoğun bir tempoyla en yakın mesai arkadaşlarım olan mahalle ve köy muhtarlarımızla birlikte çalıştık. Geriye dönüp baktığımızda da gerçekten hem köylerimizde hem mahallelerimizde çok güzel hizmetler yerine getirildi. Alt yapı da üst yapıda okullarla ilgili eğitimde sağlıkta bir çok alanda güzel hizmetler yaptık. Sarıkamış’ın en büyük sorunu ulaşımdı. Ulaşım noktasında geçtiğimiz yıllarda Sarıkamış’ın köylerinde hayal olan ilk defa sıcak asfalt çalışması yapıldı. Köylerimizde 40 km sıcak asfalt atıldı. Bu noktada da büyük emeği olan 65. Dönem UHD Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a teşekkürlerimi arz ediyorum. Bakanlığı süresince buradaki hizmetlerde kendisinin bize her zaman desteklerini gördük. Hep yol açtı destek oldu ve biz bunu hissettik sizlerde hissettiniz. Hizmetler geldi ve sırasıyla hızlı bir şekilde yapıldı.” dedi.

MUHTARLARIMIZLA BİZ ÇOK UYUMLU BİR DÖNEM GEÇİRDİK

Muhtarlarla çok uyumlu bir dönem geçirdiklerini de ifade eden Kaymakam Karaman, “Gerçekten muhtarlarımızla bir ekip gibi takım gibi çatlak bir ses çıkmada birlikte çalıştık. Bunun sonucunda ilçemizde güzel hizmetler geldi. Bugüne kadar verilen hizmetlerden dolayı Komisyon Başkanımız Prof. Dr. Yunus Kılıç’a ve Sayın Bakanımız Ahmet Arslan’a teşekkür ediyorum. Muhtarlarımızdan devam edecek olanlara seçim süresince başarılar diliyorum, bırakacak olanlara a aileleriyle birlikte hepsine sağlık ve sıhhat diliyorum” şeklinde konuştu.

SEÇİMİN ZORLUĞU

Tarım Komisyonu Başkanı AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç da, “Tabi ki muhtarlar seçimi en iyi bilen insanlar. Hatta köyde kendine ne kadar oy çıkacağını her gün en iyi tespihle sayan insanlar. O yüzden seçim sathındayız. Seçimin zorluğunu aslında herkesin hayatında bir defa seçime katılması lazım ki bu seçimin nasıl zor olduğunu, nasıl davranmak gerektiğini nasıl muamele etmek gerekir bunu görsünler. O yüzden ALLAH önce sizlere bu seçim süresince ne hayırlı ise onu nasip etsin.” diye konuştu.

SEÇİLMİŞLERİN SIKINTILARI OLMUŞTUR AMA ATANMIŞLAR BUNU HİÇBİR ZAMAN ANLAYAMAMIŞTIR.

Seçilmişlerle atanmışlar arasındaki farkı da anlatan Milletvekili Kılıç, “Seçilmişlerle atanmışların ilişkileri her zaman çok iyi olmaz. Seçilmişler kendi seçildikleri insanların hayrına her şeyi isterler. Kanuna uygun mudur nizama uygun mudur bunlara çok bakmazlar. İhtiyaç sıkıntı varsa bunun çözümünü isterler. Atananlarda biliyorsunuz bazen sert olurlar. Yani bu seçimin derdini, buradaki sıkıntılarını buradan köyüne gittiği zaman vatandaşın onlara ne sorup nasıl karşılayacağını çok iyi anlayamazlar. Emin olun ağırlıklı olarak böyle olmuştur. Seçilmişlerin sıkıntıları olmuştur ama atanmışlar bunu hiçbir zaman anlayamamıştır. Anlasalardı zaten bugüne kadar bin yıllık problemlerimiz birikmezdi. Ama biliyorsunuz ki son yıllarda hükümetlerimizle beraber sayın Cumhurbaşkanımızın köylüye, emekçiye ve üretene olan bakış açısını artık yavaş yavaş bütün makamlarda görmeye başladık. Allah razı olsun sayın kaymakamımız atanmış birisidir. Ama sanki buranın bir insanı gibi 4 yıldır size hizmet ediyor. Sanki o köylerin sorunlarını en iyi bilen biri gibi sizinle birlikte uyum içinde çalıştı bunu biz biliyoruz. Bunu beceremeyenlerde olmuştur bunları da yüzlerine söylemişizdir. Çünkü biz yalandan konuşmayız. İnsanımıza daha çok ve iyi hizmet etmeleri kendilerini düzeltmeleri için kusurları olanların yüzlerine söylüyoruz.” dedi.

MAKAMLAR KİMSENİN BABASININ KENDİSİNE VERMİŞ OLDUĞU KOLTUKLAR DEĞİL

Makamların kimseye kalıcı olmadığına da dikkat çeken Kılıç. “Makamlar kimsenin babasının kendisine vermiş olduğu koltuklar değil. Mevlam bir müddet hepimize bazı şeyleri nasip ediyor ama onu nasıl doldurduğun o süreci nasıl geçirdiğin sana bağlı. Ya bitirdiği zaman ‘lanet olsun iyi ki kurtulduk  bundan’ diyorsunuz ya da ‘Allah razı olsun, gittiği yerde Allah sağlıklı sıhhatli hizmet etsin’ diyorsunuz. İnsanız ve hepimizin aklımızdan gönlümüzden geçen bu. Şükürler olsun bizim bu dönemde sayın bakanımla beraber teşkilatlarımızla beraber insanımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Ama bunu bilesiniz ki atanmış olan valilerle kaymakamlarla, müdürlerimizle, bürokratlarımızla beraber yapıyoruz. Onlar bizim bu hızımıza, isteğimize,. Arzumuza ayak uyduramazlarsa onlar bizim duyduğumuz heyecanı duyamazlarsa, onlar sayın cumhurbaşkanımızın vatandaşa yapmak isteği hizmet arzusunu, coşkusunu anlayamazlarsa yarım kalır. O yüzden müteşekkiriz.” ifadelerini kullandı.

DUYGUSAL YEMEK

Bu yemeğin duygusal tarafının da olduğunu belirten Kılıç, “Sayın kaymakamımız bizlere ‘bir veda yemeğimiz’ deyince bizde bunun adını ‘veda’ koymasak. Muhtarların hepsi tabi geri gelmek istiyorlar. Ama bu nasip tabi ki gidip gelmemek var gelip görmemek var. O yüzden adını öyle koydular. Tüm muhtar adaylarımıza ne hayırlı ise o nasip olsun diyoruz. Ama bilesiniz ki bizler, kim seçilirse seçilsin oralarda yaşayanların tabiri caizse huzuru hürmetine onların hizmetinde olmaya hep birlikte devam edeceğiz. Kaymakamımız ve belediye başkanımızla beraber, iktidarın gücüyle beraber hizmet edeceğiz. Sayın kaymakamım asfalttan bahsetti biliyorsunuz bunlar imkanla oluyor. Biz sizi çok sevebiliriz köylümüzü başımızın üstünde tutabiliriz. Ama imkanımız olmadığı zaman ‘evet muhtar sizi çok iyi anlıyoruz ama imkanımız yok’ diyeceğiz. Ama şükürler olsun parayı böyle olukla akıtan hükümetimiz var. Hemen hemen görmediğimiz şeyleri görüyoruz. Bu iktidar devam ettiği sürece yapabilecek bir güç var. İktidarın nimetleriyle sizi buluşturmaya devam etmek istiyoruz. İnsanımızın problemlerini çözelim ve daha iyi şartlarla yaşamasına aracılık edelim diyorum.” diye konuştu.

65. Hükümetin UHD Bakanı AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan ise, “Muhtar olmak sadece muhtar mührünü taşımak değil muhtarlar toplantısına, Sarıkamış’a, Kars’a, Ankara’ya, gitmek değil. Ebette ki mahallemizde de köyümüzde de herkesi tesil etmek, onların taleplerini elinizden geldiğince yerine getirmek. Bizim de sizden bir farkımız yok. Bizim de tek farkımız il adına sorumluluk aldık elbette ki ilimizde ilçelerimizde köylerimizde insanımızın ihtiyacı var. Onlar sizler aracılığıyla, teşkilatlarımız aracılığıyla ihtiyaçlarını ortaya koyuyorlar bizlerde çözmeye çalışıyoruz. 8 yıldır milletvekiliyiz 17 yıldır iktidarız, 8 yıl öncesini de bilenler olarak AK Parti hükümetleri dönemlerinde ham ediyoruz, şükrediyoruz çok şeyler yaptık, çok şeyi yapıyoruz. Son dönemlerde imkanlar arttığı için daha fazla hizmet etme şansı yakaladık. Buna da en iyi sizler şehitsiniz. Zaman zaman taleplerin hepsi birden gelince hepsini karşılayamadığımız için haklı olarak bazı muhtarlarımız serzenişte bulundular. Biliyorum ki sizin köylünüzde mahallelinizde aynı şeyi size söylüyor. Ama inşallah bizim amacımız, bizim gayretimiz oluşturduğumuz imkanlar çerçevesinde öncelik belirleyerek inşallah hepsini yaptık. Sizler şahitsiniz bir çok şeyi yaptık, bir çok şeyi yapıyoruz ve inşallah kalanları da yapacağız. Zire ben ve Yunus hocamın milletvekilliği sorumluluğu 4.5 yıl daha devam ediyor. inşallah bizler arkadaşlarımızla birlikte size hizmetkarlık etmeye devam edeceğiz. İnşallah sizin bu duruşunuz bu desteğiniz olduğu sürece biz güçlü olduğumuz sürece inşallah hizmetlere devam edeceğiz.” dedi.

KAYMAKAMA TEŞEKKÜR ETTİ

Kaymakam Yusuf İzzet Karaman’a teşekkür eden Arslan, “Gerçekten bir ağabey, bir amir bazen bir kardeş bazen bir evlat gibi çalıştı. Biz saha bunların nasıl karşılık bulduğuna şahitlik ettik. Elbette ki bu yemek kaymakam beyin veda yemeği değil. Konu ona döndü ama bir gerçek var ki sizin 5 yılınız kaymakam beyin 4 yılı ortak ekip çalışmasıyla 31 mart itibariyle bitiyor. Onun muhasebesini de yaptığınız için kaymakam beye de belediye başkanımıza da aynı şeyi söylüyoruz. Ama inşallah 1 Nisan’dan itibaren yeni bir süreç başlayacak. 3-5 muhtarımız ‘ben yokum’ dedi. Diğerlerinin hepsi aday. Muhtemeldir ki bir çoğunuz tekrar seçilecek, bazıları seçilemeyecekler. Ama hizmet kervanı yürüyecek. O hizmet kervanında sizler köylerinize mahallelerinize hizmet ederken hiç şüpheniz olmasın ki biz ilçe teşkilatımızla, il teşkilatımızla, belediye başkanımızla, il genel meclisi üyelerimizle, belediye meclisi üyelerimizle hep yanınızda olacağız inşallah. Elbette ki bunu yaparken ilde valimizle ilçede kaymakamımızla ve onlara bağlı birimlerle birlikte yapacağız. Rabbim sizlerin de bizlerin de yar ve yardımcısı olsun.” şeklinde konuştu.

İNSANOĞLU VAR OLDUĞU SÜRECE İHTİYAÇLAR BİTMEZ

 “İnsanoğlu var olduğu sürece ihtiyaçlar bitmez” bilinciyle hareket ettiklerini belirten Arslan daha sonra şunları söyledi:

“Elbette ki siz insanımıza daha iyi hizmet etmek için ilgili makamlara gidecekseniz. Bizim de bunlardan memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum. Eğer birileri gelip sizden talepte bulunmuyorsa, eğer birileri gelip size şikayette bulunmuyorsa iki ihtimal var. Ya o köyde o mahallede bütün ihtiyaçların giderilmiş olması artık yeni bir ihtiyaç olmaması lazım. ikincisi de eğer insanlarımız sizden umudunu kesmişse size ne taleple gelirler ne şikayetle gelirler. Dolayısıyla siz bize köylümüzün talebiyle köylümüzün şikayetiyle, köylümüzün ihtiyacıyla geldikçe biz diyoruz ki ‘evet’ demek ki ‘insanımız bizi umut olarak görüyor, bizim bu anlamda gereğini yapmamız lazım’ diyoruz. Hiç şüpheniz olmasın ki bundan sonra da yapacağız. O yüzden köylümüz adına mahallelimiz adına görevi bitirip ‘artık ben muhtar değilim’ diyen arkadaşlara çok çok teşekkür ediyoruz. tekrar görev alacak arkadaşlara da diyoruz ki bundan sonraki 5 yılda da Allah yar ve yardımcınız olsun.”

VALİ OLACAK KAYMAKAM!

Muhtarların Kaymakam Yusuf İzzet Karaman’ı vali olarak görmek istediklerini belirtmeleri üzerine Arslan, “Kaymakamımızın göreviyle ilgili de hiç şüpheniz olmasın ki size kalırsa hiç gitmesin. Ama hiç gitmesin dersek bu, şu anlama gelir ‘kaymakam bey sınıfı daha yüksek ilçelere de gitmesin, gelecekte vali olmasın’ anlamına gelir. O yüzden gitsin ama biz onu yakalamışken o bizi bulmuşken biraz daha hizmet etsin inşallah. Ondan sonra gitsin diyoruz.” diye konuştu.

Yemeğin ardından dönemin son değerlendirme toplantısı Kaymakam Yusuf İzzet Karaman başkanlığında yapıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.219439