Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars Eski İl Başkanı Oktay Aktaş, daha önce yıkımı yapılan Atatürk İş Hanının yerine Sultan Alparslan Cami ve Külliyesinin yapılmasının bir kere daha gözden geçirilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!


Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!

KAFKAS HABER AJANSI

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kars Eski İl Başkanı Oktay Aktaş, daha önce yıkımı yapılan Atatürk İş Hanının yerine Sultan Alparslan Cami ve Külliyesinin yapılmasının bir kere daha gözden geçirilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Oktay Aktaş’ın yazısı:

Sayın Cumhurbaşkanım,  Kars halkı adına çok önemli bir sorunumuzu dile getirmek istiyorum. Kars Halkı olarak ilimizde bulunan ve daha önce yıktırılmış olan Atatürk İş Hanının yerine Sultan Alparslan Cami ve Külliyesinin yapılmasını bir kere daha gözden geçirilmesini istiyoruz.  Şuan itibariyle inşaat temel kazı çalışması yapılmakta ve cami inşaat çalışması durmuş durumdadır. Kars’ın merkez nüfusu 78.500'dür. İlimizdeki Merkez ilçede Cami sayısı ise 60'ın üzerindedir. Yapılacak olan cami ve külliyenin yeri bu yapılaşmaya uygun değil kanaatindeyiz. Aynı bölgede bulunan yaklaşık 13 cami ve bir külliye vardır. Kars halkı olarak bu alanın zat-ı alinizin bir heyet göndererek inceletmenizi, ilimiz için alınan yanlış bir karardan dönülünmesini talep ediyoruz.

 Sayın Cumhurbaşkanım, öncelikle belirtmek isterim ki zat-ı alinizin bildiği gibi Camiler, İslam ahlak ve faziletinin anlatıldığı ve yaşatıldığı, dini ve milli kültürümüzün de savunulduğu yerlerdir. Şahsım olarak elbette ki bunların bilinci içerisinde olan bir insanım. Ayrıca İslam ahlak ve faziletini savunan da birisiyim. Bunları öncelikle belirtmek isterim.

 Sayın  Cumhurbaşkanım, Ulaştırma eski Bakanımız Sayın Ahmet Aslan’ın 20 Kasım 2016 tarihinde Kars’a Bakan olarak ilk geldiği gün açıkladığı ve ardından ilimize yaptığı ziyaretler sırasında mahalli basına da verdiği demeçlerinde ilimizde önceden Atatürk İş Hanı olarak kullanılan alana ilimiz için çok büyük bir cami ve külliye yapılacağını açıklamıştı. Sayın Bakanımızın bu açıklamasından sonra şahsım olarak "Sayın Bakanımıza Açık Çağrımdır."  başlıklı bir basın açıklaması yaparak Kars’ın çok daha büyük sorunları olduğunu hatırlatmış, öncelikle bu sorunları çözmeye davet etmiştim. Sayın Bakanımızın bu konuyu bir kere daha düşünmesinin ve istişare etmesinin daha uygun olacağını kendisinden rica etmiştim. Sayın Bakanımız bizim bu açıklamamızı dikkate  almış olacak ki  o tarihden sonra sayın Bakanımız bir daha bu konuyu hiç gündeme getirmedi. Fakat ne yazık ki 1 Haziran 2018 tarihinde Sayın Bakanımızın Ahmet Arslan’ın katılımıyla Sultan Alparslan Cami ve Külliyesinin temeli atıldı.

 Sayın Cumhurbaşkanım, yapılacak olan cami ve külliye mimarı açıdan güzel düşünülmüş olabilir. Elbette ki yapılacak cami iyi niyetle düşünülmüştür. Bu kadar iyi neyetle düşünülmüş olmasına rağmen Sultan Alpaslan Küllüyesi’ yer bakımından uygun değildir. Şehrin daha yüksek ve hakim bir yerine yapılması daha uygun olacağı kanaatini taşımaktayız. 

 Sultan Alparslan Cami ve Külliyesinin yapılacağı bölgede yaklaşık olarak  Evliya Cami ve Külliyesi de dahil toplam 13 camii mevcuttur. 

 Aynı bölgede ve birbirine yakın olan camiler şunlardır:

1-         İsmail Ağa Camisi (yaklaşık olarak 200 metre mesafededir.),

2-         Hacı Seyfi Camisi (yaklaşık olarak 300 metre mesafededir.),

3-         Merkez Camisi (yaklaşık olarak 400 metre mesafededir.),

4-         Hz. Ali Camisi (yaklaşık olarak 300 metre mesafededir.),

5-         İstasyon Camisi (yaklaşık olarak 300 metre mesafededir.),

6-         Evliya Camisi ve Külliyesi (yaklaşık olarak 500 metre mesafededir. Ayrıca Evliya Camisinin çevresinde 5 cami daha vardir.),

7-         Fethiye Camisi (yaklaşık olarak 500 metre mesafededir.),

8-         Yeni Mahalle Işıklı Camisi (yaklaşık olarak 500 metre mesafededir.) 

 Sayın Cumhurbaşkanım bu bölgede bu kadar birbirine yakın camii varken yeni yapılacak cami ve külliyenin de aynı bölgede olması sizce de israf değil midir? Kars’ın nüfus yapısı olarak bu camileri ve külliyeleri aynı anda dolduracak nüfus yoğunluğu yoktur. Bu bölgede 13 tane camii ve bir külliye varken 14. 'süne  gerek var mıdır? İslam’ı açıdan da bakılırsa bu bir israftır. İsrafı yüce dinimiz İslam haram kılmıştır. 

 Sayın Cumhurbaşkanım, bizler elbetteki cami yapılmasına karşı değiliz ve dini bütün  müminleriz. Ayrıca Külliyeye Sultan Alparslan isminin verilmesi de bizleri çok mutlu etmiştir. Fakat yapılacak olan bu cami ve külliyenin yapılacağı alan bu görkemli camiye ve külliyeye yeterli bir alan olmadığı  kanaatini taşıyoruz. Çünkü inşaatın yapılacağı alan Kars’ın en yoğun, trafiğin en sıkışık ve inşaat kot itibarı ile de en düşük bölge seviyesindedir.  

 Sayın Cumhurbaşkanım, zat-ı alinizden yapılmakta olan Sultan Alparslan cami ve külliye’yi bir heyet göndererek araştırmanızı zat-ı alinizden  istirham ediyoruz. Daha önce verilmiş olan bu kararın bir kere daha gözden geçirilmesini temenni ediyoruz. Bizler, zat-ı alinizin hakka ve hakkaniyete ne kadar önem verdiğinizi bilerek zat-ı alinize müraacat ediyoruz. Bu kararın bir kere daha gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 Yapılması düşünülen bu tür mukadderatlarımızın özellikle cami gibi toplumun en hassas olduğu konuda Kars Halkının görüşleri alınmalı ve mutlaka değerlendirilmelidir. Tek seçicilik olunmamalı, her bir Karslının görüşü sorulmalı ve değerlendirilmelidir. Çünkü yapılacak olan camii Kars’ı ve Karslıyı ilgilendiriyor. Sayın Cumhurbaşkanım bu tür toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren yapılarda "oldu bitti mantığı" olmamalı diye düşünüyoruz.

 Sayın Cumhurbaşkanım, yapılması düşünülen cami ve külliyenin yapılacak olan bu alana uygun olmadığını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, bizler kesinlikle camii yapılmasına karşı değiliz. Bu alan bu  büyüklükteki cami ve külliyeye uygun olmadığı kanaatindeyiz. Cami ve Külliyenin yapılacağı bu alan Kars’ın en merkezi ve en yoğun olan yeridir. Trafiğin çok sıkışık ve en yoğun olduğu bölgedir. Bu alana ilimizin ihtiyacını karşılayacak bir yapının yapılmasının daha uygun olacağı kanaatindeyiz.

 Sayın Cumhurbaşkanım, İnanıyoruz ki,  ilimize bu konuyu araştırmak üzere göndereceğiniz heyet yerinde inceleme yaptıktan sonra zat-ı alinizin vereceği karar biz Karslıları sevindireceği kanatını taşımaktayız. Şehrimiz için daha hayırlı ve daha yararlı olacak diye düşünüyoruz.

Saygılarımızla. Oktay AKTAŞ

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır! Sonraki Haber >>

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!

DMCA.com Protection Status

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Kars Halkı Adına Çağrımızdır!

  Yukleme: 0.204848