Şehrimin Gri Şapkası

"Şehrimin Gri Şapkası"

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak’ın, “Şehrimin Gri Şapkası” yazısı:

ehrimin Gri Şapkası

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Dolunay Derneği Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak’ın, “Şehrimin Gri Şapkası” yazısı:

Sırf amaçsızca derneğe yürümüş olmak için kimileri adımlarını sayarken ben sandalyemin tekerlek dönüşünü sayıyordum. Evden çıkınca caddenin başından itibaren bin yüz yirmi iki teker dönüşü yani adım saydım eksi yirmi derecede. Son kez kendimi düzeltmek için durduğumda etrafıma bakınırken o vitrini ışıl ışıl olan akvaryum ve kuşçu dükkânının önünde buldum kendimi. İçeride ki küçük bir akvaryumdaki turuncu Japon balıklarına daldı gözlerim. Bir an balıkların birer birer çoğaldığını fark ettim. Akvaryumda tıkış tıkış oluyordu balıklar. Dişlerimin kenetlenmesine neden olan bu sahneyi daha önce görmüştüm ama ilgimi çekmemişti bu kadar. Bu rüyamı yoksa gerçek mi olduğu gün bugün  diye düşündüm. Göğe doğru başımı kaldırdım; yine gri hâkimdi gökyüzüne. Binlerce yıllık tarihinden beri çok farklı halkları barındıran bu şehre ‘Gri Renkli Şehir’ diyordum. Gerçek ismini unutmuştum bile herkes gibi.

Adımlarımı teker dönüşlerimi saymak için girdiğim başka bir caddede; aldıkları komut üzere harekete geçmiş, yorulmak bilmeyen, idealist, kariyer sahibi, teknolojik insanlar akıyordu yine. Gözler bağlı, kulaklar tıkalı, ağızlar kapalı… İşte o esnada açık benizli adam sıyrılıyordu kalabalığın arasından. Geçtiği her yer beyaza bürünürken, insanlara şaşırma denen duyguyu da tattırmıştı açık benizli adam. Kaldırımda boğuşan iki siyah köpek yavrusunu okşadı. Sakinleşmişlerdi şimdi, bembeyaz yavru köpekler.

Bütün bunlar olurken ben, olduğum yerde heykel gibi durup açık benizli adamın yaklaşmasını bekledim sabırla. Çok da yavaş olmayan adımlarla yaklaştı açık benizli adam ve şimdi karşımda duruyordu. ’Kimsin sen’ sorusu dolaştı beynimin kıvrımlarında, sonra diline vardı. “Güvercinim ben, ” dedi açık benizli adam.  ”bir zamanlar bana ekmek atan çocuklar vardı. Onlara geldim.“  Bunları söyledikten sonra göğe yükseldi açık benizli adam.

Etrafımda süzüldü bulutların. Bulutların rengini almıştı gökyüzü. Gökyüzü süzülüyordu açık benizli adamın etrafında.

O sıkıcı insanlar değildi artık insanlar. Birbirlerine bakıyor, bakıştıkça hissediyorlardı. Tebessümü keşfetti bir kadın. Güldükçe eridiler; küllerinden doğdu eriyenler. Zümrüdü Anka kuşu göz kırptı onlara. Sonunda istifasını sundu felaket tellalı da.

Bütün bunlar olurken o, olduğu yerde heykel gibi durup caddedeki kalabalığın yaklaşmasını bekledi sabırla. Çok da yavaş olmayan adımlarla yaklaştı kalabalık ve şimdi karşısında duruyorlardı. Sadece küçük bir çocuk kalmıştı geride. O da mavi gülüyordu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.346560