• 20 Temmuz 2019 Cumartesi

Selim’e Cirit Heykeli Yapılsın

"Selim’e Cirit Heykeli Yapılsın"

Ata sporu ciritin merkezi Kars’ın Selim ilçesine cirit heykeli yapılması için Orhan Kemal Oktay bir kampanya başlattı.

Selim’e Cirit Heykeli Yapılsın

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Ata sporu ciritin merkezi Kars’ın Selim ilçesine cirit heykeli yapılması için Orhan Kemal Oktay bir kampanya başlattı.

Geleneksel Ata Sporumuz Cirit SELİM ilçemizde; Türkiyede Sayılı kulüplerin beş tanesini oluşturuyor.

Allah-u Ekber Dağı eteklerinde oynanan CİRİT son yıllarda Turistlerinde ilgisini çekmeye başladı. Çıldır Gölü, Sarıkamış ve Boğatepe peynir müzesinden sonra Doğu Ekspresi yolcularının bir ayağı da cirit olmaya başladı; fakat tanıtımız değim yerindeyse yerler altında cirit sahamız bile yok

SELİM şehir merkezi girişine atlı cirit heykelimizin olması ve Cirit Sahamızın olması Sarıkamış’a seyahat eden Turların dikkatini çekecektir Selim Kaymakamlığı ve Selim Belediye Başkanlığının konu ile ilgili çalışmalarını Bekliyoruz.

ATA SPORUNA SAHİP ÇIKALIM

SELİMLİ İŞADAMLARI sizlerinde memlekette bir çivinizin çakılı olmasını temenni ediyoruz!!!

Aynı bölgede, aynı sahada 4 asır önce Osmanlı Sultanı 4. Murat da yöre halkıyla cirit oynamıştı. Bir tarihi belge o günü şöyle anlatıyor:

(Sultan 4. Murat Revan Seferi sırasında 15 Temmuz 1635 Pazar günü o dönemki adı Döşkaya olan Selim'de konaklar. Sefer katibi o gün için şöyle yazmaktadır)

"Bugün, Taht-Düzü de denilen ve batıda Soğanlı’dan doğuda iki Yahnı Dağları’na kadarki Kars Ovası’nın ortası kuzeyinde, sarp bir kale gibi duran kayalık eteğindeki Döşkaya nâm mahalle, üç buçuk sâ’atde gelindi. Gaayet otla(k) ve düz sahrâdır. Sa’âdetlü Hünkârımız, üçyüzden ziyâde İç-Halkı Kulları’yla bir tarafda; ve bir tarafda dahi Bölük Sipâhîleri’nin güzîde(si) durup, cırıd oynaşarak (bu) menzile gelindi. Sa’âdetlü Hünkârımız, Sipâhîlerin birkaç nâmdârların, cırıd ile atlarından akdarup,

helâk mertebesine iletmişdir. Ve bugün İç-Halkı Kulları, cırıd ile Sipâhîler’e bir mertebe

galebe eylemişdir ki, ta’bîr olunur değildir"

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.224390