Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet

Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet

belediye binasından “sıkıyönetim ilan edildi” anonsunu yapan üsteğmen Zafer Akar ile aynı komutalıkta görevli yüzbaşı Sedat Kılınç’ın da olduğu 5 kişi, 18 yıl 9 aydan müebbete kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet


Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet

Kars’ta, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve görevden el çektirmek istedikleri Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın evine gittikleri iddiasıyla yargılanan 24’ü tutuklu 27 askeri personelden aralarında belediye binasından “sıkıyönetim ilan edildi” anonsunu yapan üsteğmen Zafer Akar ile aynı komutalıkta görevli yüzbaşı Sedat Kılınç’ın da olduğu 5 kişi, 18 yıl 9 aydan müebbete kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu olarak yargılanan yüzbaşılar Sedat Kılınç, Samet Çolak, üsteğmenler Zafer Akar, Eray Çetin, teğmenler Emre Koca, Furkan Şöhret ve Şuayip Çıtlak, astsubaylar Kadir Demirkaya, Ömer Bulut, Uğur Koç, 13 uzman çavuş ve eski Kars Belediyesi Şehitlik Bekçisi Murat Bekdemiroğlu ile adli kontrol şartıyla serbest bırakılan diğer 3 askeri personel katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Kars Belediyesine giderek anons merkezini ele geçiren ve “Türk Silahlı Kuvvetleri sıkıyönetim ilan etmiştir” anonsunu yapan eski üsteğmen Zafer Akar, savunmasında,  arkadaşlarının kendisine birşey söylemediğini belirterek, “Bana belediye başkanlığına gidilecek dendi, bölük komutanı yanımıza güvenlik görevlilerini verdi. Belediye Başkanı’nın evine gittik kapıyı çaldık hanımefendi çıktı başkanı sorduk evde olmadığını söyledi.” dedi.

Eski yüzbaşı Sedat Kılınç da bölük komutanlarının terör olaylarına karşı kendilerini uyardığını ve olayın bir terör saldırısı olarak algıladıklarını belirterek, beraatini istedi.

Aralarında yüzbaşı Samet Çolak üsteğmen Eray Çetin, teğmen Emre Koca ve diğer anıklar da haklarındaki iddiaları reddederek davadan beraat talebinde bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, iddianame ilgili maddeler doğrultusunda sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Kararını açıklayan Mahkeme Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu başkanlığındaki heyet, eski yüzbaşı Sedat Kılınç, eski üsteğmenler Zafer Akar ve Eray Çetin ve eski teğmen Emre Koca’ya “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan müebbet, aynı suçtan yargılanan ve çeşitli nedenlerle cezalarında indirime gidilen diğer sanıklardan eski yüzbaşı Samet Çolak’a 18 yıl 9 ay hapis verildi.

Heyet benzer suçlardan tutuklu olarak yargılanan, Tümer Işık, İsmail Taşkın, Ömer Bulut, Uğru Koç, Kadir Demirkaya, Tanju Bağcı, Ferhat Şahin Şuayip Çıtlak, Ahmet Kök, Emre Ayan, Muhammet Çakmak, Ali Yeşilot, Erhan Coşkun, Ali Çelik, Serdal Bağcılar, Adem Ali Kara, Yunus Şeker, Furkan Şöhret’in işledikleri fiillerin haksızlık oluşturduğu hususunda kaçınılmaz hataya düştükleri kabul edildiğinden CMK 223/3-d madde ve fıkrası gereğince haklarında ceza verilmesine yer olmadığından beraatlerine karar verildi.

Aynı suçtan yargılanan eski Kars Belediyesi Şehitlik Bekçisi Murat Bekdemiroğlu ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan toplam 4 yıl 2 ay hapis ile cezalandırılmasına ve hükümle birlikte tahliye edilmesine karar veren mahkeme heyeti tutuksuz yargılanan 3 kişinin de beraatine karar kıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet Sonraki Haber >>

Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet

DMCA.com Protection Status

Sıkıyönetim anonsu yapan üsteğmene müebbet

  Yukleme: 0.060696