SODES Sahne Zamanı Projesi

"SODES Sahne Zamanı Projesi"

Kars Valiliği Koordinasyonunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından SODES kapsamında yürütülen 41 Nolu "Sahne Zamanı Projesi" proje sonu Tiyatro Şenliği başladı.

SODES Sahne Zamanı Projesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Valiliği Koordinasyonunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından SODES kapsamında yürütülen 41 Nolu "Sahne Zamanı Projesi" proje sonu Tiyatro Şenliği başladı.

06 Kasım 2017 tarihinde başlayan proje kapsamında, 3 Okulun çok amaçlı salonunun demirbaş ve bilişim donatımı gerçekleştirildi, 10 okulda 5 ay süren tiyatro kurslarında 200 öğrenciye tiyatro eğitimi verildi, tiyatro kursu verilen 10 okula kostüm, dekor vb tiyatro için gerekli eğitim malzemeleri temin edildi.

Tiyatro eğitimi verilen 200 öğrenci, 2 defa konusu sanat olan sinema filmlerine götürülecek. 10 okul tarafından hazırlanan tiyatro oyunları 5-9 Kasım 2018 tarihleri arasında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kars Halk Eğitim Merkezi salonlarında sahnelenecek. Tamamı köy ve merkeze ulaşımı zor olan mahallelerdeki okullardan 1000 öğrenci taşıma hizmeti ile bu tiyatro oyunlarına getirilecek, Kars Öğretmenevi'nde yemek yedikten sonra tekrar okullarına teslim edilecekler. Etkinliklere katılan her öğrenciye öğlen yemeği, çikolata, meyve suyu ikramı gerçekleştirilecek.

Kültür Müdürlüğü Konferans Salonu’nda devam eden tiyatro gösterilerinde sahne alan öğrenciler performanslarıyla adeta parmak ısırttılar. Tiyatro oyunlarını izlemeye köylerden gelen öğrenciler de hem tiyatro izlemenin keyfini çıkardılar hem de zaman zaman oyunlar başlamadan yapılan yarışmalara katıldılar. Köylerden tiyatro izlemeye gelen tüm öğrencilere aynı zamanda da çeşitli oyuncaklar hediye edildi.

Oynayan ve izleyen öğrenciler arasında oluşan gönül bağı, kaynaşma ve dayanışma; organizasyonun amacına ulaştığını da gözler önüne sermeye yetti.

Proje Koordinatörü Ali Kasım Bulut, okulların ve öğrencilerin ilgisinin sevindirici olduğunu söyledi. Bulut ayrıca, bu tür etkinliklerle tiyatro kabiliyeti olan öğrencileri de tespit etmiş olduklarını ifade etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.245978