TEKEL’e destek veren sendikacılar yargılanıyor

"TEKEL’e destek veren sendikacılar yargılanıyor"

TEKEL’e destek veren sendikacılar yargılanıyor

DATA[

TEKEL’e destek veren sendikacılar yargılanıyor 

Fabrikalarının kapatılmasına ve 4-C kapsamında çalışmayı kabul etmemek için Ankara’nın soğuğunda 78 gün direnen TEKEL İşçilerine destek eylemi yapan sendikacıların yargılanmasına başlanandı. TEKEL’e destek eylemleri aynı gün tüm Türkiye’de yapılmıştı.
 
Sendika genel merkezlerinin almış oldukları karar doğrultusunda 25 Şubat 2010 tarihinde meşaleli yürüyüşe katılanlar hakkında 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet etmekten dolayı Kars Emniyetinin suç duyurusu üzerine açılan dava 4 Kasım 2011 tarihinde ilk duruşma görülmeye başlandı.
 
KESK, Kamu Sen, Türk İş ve DİSK-Genel İş’in ortaklaşa gerçekleştirdikleri meşaleli yürüyüşe 500’e yakın kişi katılmasına rağmen söz konusu dava sadece sendikaların 29 yönetici ve üyesine yönelik açılmıştı.
 
Yargılanan 29 kişiden birisi olan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Kars Temsilcisi İnan Ercan’dan dava ile ilgili görüşlerini aldık. Ercan “Fabrikalarının kapatılmaması ve ‘ucube’ diyebileceğimiz 4-C çalışma statüsüne karşı çıkmak için mevsimin kışladığı bir vakitte Ankara’nın orta yerinde 78 gün direnerek işçi sınıfı tarihine geçen bir eyleme destek vermekten dolayı yargılanıyor olmaktan onur duyduklarını ve AKP Hükümetinin gerek çalışma alanında gerekse diğer tüm alanlarda yapmış olduğu saldırılara karşı da ‘yeniden TEKEL olmanın mücadeleyi birleştirmenin zamanıdır” dedi.
 
Davanın görülmesine ileriki bir tarihte devam edilecek.
(BA-BA-S) KARS (KHA)

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.232853