TEMA Vakfı Cumhuriyet kutlamasını kurumuş Kuyucuk Kuş Cenneti’nde yaptı

"TEMA Vakfı Cumhuriyet kutlamasını kurumuş Kuyucuk Kuş Cenneti’nde yaptı"

Tema vakfı Kars Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet kutlamasını, farkındalık yaratmak için tamamen kurumuş Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nde yaptı.

TEMA Vakfı Cumhuriyet kutlamasını kurumuş Kuyucuk Kuş Cenneti’nde yaptı

Kafkas Haber Ajansı www.kha.com.tr 

HABER-KAMERA: BEDİR ALTUNOK

Tema vakfı Kars Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet kutlamasını, farkındalık yaratmak için tamamen kurumuş Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nde yaptı.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Genç TEMA Topluluğu, Doğa ve Çevre Kulübü ve Çeviri Kulübü üyeleri TEMA Vakfı Kars İl Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Ali Kırpık öncülüğünde tamamen kurumuş olan Kuyucuk Kuş Cenneti’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında bir araya geldiler.

Kafkas Üniversitesi’nin temin ettiği otobüsle Kars’tan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’ne hareket eden öğrenciler, yolculuk boyunca kahramanlık türküleri seslendirdiler. Ellerindeki Türk bayraklarıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını gönüllerince kutlayan öğrenciler Kuyucuk’a vardıklarında gölün kurumuş halini görünce oldukça duygulandılar. KAÜ Genç TEMA Topluluğu, Doğa ve Çevre Kulübü ve Çeviri Kulübü üyeleri kulüplerine ait önlük ve dövizlerle göldeki yerlerini alarak saygı duruşunda bulunup gür bir sesle İstiklal Marşı’nı okudular.

Temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Ali Kırpık öğrencilere ilk önce Cumhuriyet’in önemini anlatarak ülkemizin birlik, beraberlik gücüyle var olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirterek bu bilinçle hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünün öneminin her ortamda yaşanıyor ve yaşatılıyor olmasına da dikkat çeken Kırpık, günümüz geçliğine önemli görevler düştüğünü ifade etti.

Kırpık daha sonra ülkemiz doğası ve coğrafyasının önemine vurgu yapan konuşmasında da doğal zenginlikleri bağrında barındıran 4 mevsimin yaşandığı ülkemizde doğayı temiz tutmanın bilinç altına yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kırpık, Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti’nin, Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olduğunu, 230’un üzerinde kuş türünü bağrında barındırdığını anlattı. Tüm bu önemli özelliğe sahip gölün 2014 yılında yüzde 90’ının kuruduğunu aradan 4 yıl geçtikten sonra ise yüzde 99’unun kuruduğunu üzülerek dile getirdi.

Gölde konaklayan göçmen kuşların gölü terk etmesinin hüznünü yaşadıklarını da kaydeden Kırpık, “Kuyucuk gölümüz hakikaten bir doğa harikası. 230’den fazla kuş türünü barındırıyor idi!” sözleriyle gelinen noktaya dikkat çekti.

Kırpık, “Bir yaşam alanı bozuluyor ise normalden kötüye doğru gidiyor ise bunu kuşlardan rahatlıkla görebilirsiniz. Nasıl? Diyelim ki daha önceden gelen kuşlar gelmez oyduysa artık, kuş sayısı ve türü giderek azaldıysa bilin ki, o habitat ne olmuştur? Bozulmaktadır. Bize bunu söyler kuşlar. Ama maalesef ilkini 2014 yılında yaşadık. 2014 yılında gölümüzün yüzde 90’ı kurumuştu. Ama 2018 yılında tamamı kurudu. Şu anda gölümüzün yüzde 99.9’u kurumuş durumda.” dedi.

Gölün kurumasından sonra Kars Valiliğinde oluşturulan Sulak Alan Komisyonu’nda bir al komisyon oluşturulduğunu ve kendisinin de komisyon başkanı olarak 7 kişilik ekiple gölde inceleme yaptıklarını söyleyen Kırpık, gölün kurtarılması gerekenlerin içinde yer aldığı dosyayı valiliğe sunduklarını ifade etti. “bizim raporda belirttiklerimiz yerine getirilirse göl seneye ve daha sonraki senelerde verimliliğini tekrar kazanabilirdi ama maalesef belirttiğimiz şartlar halen yerine getirilmemiştir. Teknik ve bilimsel bir rapor bildirdik. Onlardan bir faaliyet bekliyoruz. Ama maalesef şu ana kadar bir gelişme olmadı. Göl kuruduğu için şu anda maalesef gölün zemininde sadece çamur görüyoruz.” diye konuştu.

“Göl zaten çoktan alarm verdi.” diyen Kırpık, göldeki mikro fauna ve floranın büyük bir kısmının şu anda yok olduğunu dile getirdi. Gölde zengin bir su altı bitki örtüsüne sahip olan Kuyucuk’un gözle görülmeyen bitkisel ve hayvansal özellikte suda yüzen mikro canlıların olduğunun da unutulmaması gerektiğini belirten Kırpık, “İşte bunlar şu anda ölmüş durumda” dedi.

Öğrencilerin, “Biz tamam bu konuda gölü korumayı bilmiyoruz ama gölü korumak için vazifeli bulunan kişilerin bile bu konuda bir şey yaptıklarını sanmıyorum. Biz burada duramazken kuşlar nasıl duracak.” demesine üzerine Kırpık şunları söyledi:

“Bu işin tabi ki uluslararası hukukta belli muhatapları var. İşte muhatapları da devletin belli resmi makamları. Maalesef arkadaşımıza katılmamak mümkün değil. Resmi makamlar daha hassas olmalılar. Bu konuda daha duyarlı olmalılar ve sahiplenmeliler. Yerelde yaşayan insanlarla beraber, hep beraber sahiplenmeliyiz buraya, Burası bizim bir milli varlığımızdır, doğal varlığımızdır.”

Gölün kurumuş halini gören öğrenciler de üzüntülerini paylaştılar. “Görüyoruz ki hem Türkiye’miz çöl oluyor hem kuruyor ve kuşların göç etmesi çok kötü bir durum. Küresel ısınmaya dikkat çekiyorlar. Doğru aslında ama şu anda elimizden bir şey gelmiyor sadece ‘çok yazık ve çok günah’ diyebiliyoruz” diyerek yetkililere “Gölü kurtarın” çağrısında bulundular.

TEMA Vakfı iş temsilcisi İrem Betül Aydın da,"Kars'ın doğal zenginliği içinde yer alan Kuyucuk Kuş Cenneti'nin bir an önce kurtarılması gerek. Gölü gezdik ama tek bir kuş sesine bile rastlamadık. Bırakın kuş sesini kuştan eser bile kalmamış. Yazık, çok üzüldük. Umarız yetkililer bizlerin sesini duyar ve göle sahip çıkar" dedi.Aydın ayrıca, “İnsanları daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir yaşam için daha duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.221490