Toplum ve Siyaset

Toplum ve Siyaset

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Yıldız’ın, “Toplum ve Siyaset” yazısı:

Toplum ve Siyaset


Toplum ve Siyaset

KAFKAS HABER AJANSI

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Mehmet Yıldız’ın, “Toplum ve Siyaset” yazısı:

Toplumsal tasavvurumuzda siyasetin, halk arasında memlekete hizmet olarak değil, menfaat elde etme kavramıyla değerlendirildiğini görüyoruz. Türkiye’de siyaset bu algılamayı toplumun zihninde silememiştir. Bu manada siyaset kimin neyi nasıl elde ettiğine dair bir süreç olarak görülmektedir.

             Geleneksel siyaset anlayışında siyasetin daha çok elitlere ait bir faaliyet olarak görülmesidir. Bu anlayışla tolum, siyasetin tayin edici bir aktörü konumunda değildir. Toplumun siyasetle ilişkisi sandık başına gitmeye ve bu yolla siyaseti meşrulaştırmaya indirgenmiştir. Demokrasilerde sandık tek başına temsilde adaleti belirleme gibi bir fonksiyonu yoktur. Toplum kendi temsilcisini kendisi belirlemeli. Doğu ve Güneydoğudaki feodal yapıya göre veya atama ile temsilci belirleme devri kapanmalıdır. Bu çarpık siyasetle atanmış bir memurla siyasi bir temsilcinin arasında hiçbir fark yoktur.

                Siyaset elitlerin veya seçkinlerin tasallutundan çıkmalı. Toplumsal gurupların yürütmesi gereken faaliyet olarak artık değerlendirilmelidir. Siyasetin esas taşıyıcısı toplumdur. Toplumu oy deposu olarak görme anlayışı artık yerle yeksan olmalıdır.

                Devlet ve siyaset zenginleşmenin esas kaynağı haline gelmemelidir. Bu durum modernleşme sürecimiz üzerinde yıllardır olumsuz tesirler bırakmıştır. Modernleşmenin alt yapısını yani ekonomik temelini var edemeyen siyaset, toplumsal siyaset olarak değil, elitlerin siyaseti olarak değerlendirilmektedir.

                 Toplum siyaseti, özellikle demokrasiyi:  eşitlik, adalet,  ekonomide adil paylaşım, eğitimde fırsat eşitliği gibi medeniyetin itici gücü olarak görmek istiyor. Toplum demokrasiyi belli aralıklarla sandık başına gittiği seçili bir düzen olarak görmek istemediği anlayışına sahip olmuştur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Toplum ve Siyaset
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  

Toplum ve Siyaset

DMCA.com Protection Status

Toplum ve Siyaset

  Yukleme: 0.092246