• 17 Haziran 2019 Pazartesi

Toprağın Sultanları Kadınlara toprağı sevdiriyor

"Toprağın Sultanları Kadınlara toprağı sevdiriyor"

BEDİR ALTUNOK / KARS, (KHA) - Kars’ın Selim İlçesi’nde 2 yıl önce Ayşen Arda’nın girişimleriyle kurulan Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ilçe merkezi ve 5 köyde kadınların umudu oldu.

Toprağın Sultanları Kadınlara toprağı sevdiriyor

KAFKAS HABER AJANSI /ÖZEL

BEDİR ALTUNOK / KARS, (KHA) - Kars’ın Selim İlçesi’nde 2 yıl önce Ayşen Arda’nın girişimleriyle kurulan Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ilçe merkezi ve 5 köyde kadınların umudu oldu.

Başkan yardımcıları Başak Koç ile Ayşe Karabey ve 30 kadın üyesiyle gecesini gündüzüne katarak kadını köyde tutup göçü önlemek ve tarımda kalkınmayla aile bütçelerine katkı sağlamaları için çalışan girişimci kadın Ayşen Arda, projenin meyvelerini almaya başlamanın sevincini yaşıyor.

Merkez ve 6 köyde başlatılan, ikinci hedefte 10 köyü içine alacak olan ve daha sonra da Selim ilçesinin tüm köylerini kapsayacak şekilde çalışmalarını hızlandıran Toprağın Sultanları, diğer köylerden de kurslara katılan kadınları kabul ederek alanı genişletiyor.

TOPRAĞIN SULTANLARI İŞ BAŞINDA

Ayşen Arda’nın başkanlığındaki Toprağın Sultanları, kooperatif kurulduktan sonra KOSGEB’in Girişimci Semineriyle işe başladı. Tüm kadın üyelerin katılım gösterdiği seminerin ardından Tarım Bakanlığı’nın Tarımda Genç Bayan Çiftçiler semineri, Arcılık Kursu, Kırsal Turizm Kurslarına da katılım sağladı. HABİTAT’ın verdiği Finansal Okur Yazar Kursu, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kişisel Gelişim İletişim Kursu sonunda da “Gücüne güç katan kadınlar” yazılı sertifikalar takdim edildi. 8 Mart 2017’de Milli Tarım Projesi’yle Ankara’ya giden Selimli Toprağın Sultanları, 20 Şubat 2018’de de Cumhurbaşkanlığının “Çiftçiler Buluşuyor” programına katılmak için Ankara’ya gitti. Bakü Tiflis Kars (BTC) ile programları halen devam eden Toprağın Sultanları,Genç Çiftçi projelerine de katılıyorlar. TANAP’tan bir üyeye kaz projesi de çıkarılan Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin web sitesi hazırlığı sürerken İsim Tescili ve patenti de alındı. Toprağın Sultanları Tarım Bakanlığından satış belgesinin alınmasıyla e- ticaretten de satış yapacaklar. Böylece kendi ürettikleri sütlerle, bakıp besledikleri hayvanlarla imalatlara başlayacaklar. Sucuk, kavurma, bal imalatları da yapılacağı gibi çeçil peyniri, tandır ekmeği, kaz ve diğer yerel ürünleri de satışa sunabilecekler.

SELİMLİ KADINLAR KENDİ KÖYLERİNDE KAZANMANIN AYRICALIĞINI YAŞIYOR

Selimli kadınlar proje hazırlıyor ve üretim için kolları sıvıyorlar. Kadınların ayakları üzerinde durmak ve aile bütçesine katkı sunmak için sayılarını da artırıyor. Yapılan başarılı projeler ve elde edilen sonuçlar bölgedeki diğer kadınları da bir bir bu alana dahil ediyor. Daha iyi nesillerin yetişmesi için üreten ve çalışan kadınlar, kendi köylerinde kalıp, çalışıp kazanarak yatırımlarını da tekrar kendi köylerinde yapıyorlar.

MİSYONU VE VİZYONU

Ana misyonu; Kadınların kırsalda güçlendirilmesi, kırsaldan göçü engellemek, genç bayanları kırsalda tutmak, ahırı sevdirmek, hayvanını sevdirmek, köyünü sevdirmek, köyde üretip, köyde kazanmak olan Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin vizyonu ise iyi, adil ve temiz üretim.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.222644