Toprağın Sultanları Takdir Topluyor

"Toprağın Sultanları Takdir Topluyor"

Kars’ın Selim ilçesinde 2 yıl önce Ayşen Arda’nın girişimleriyle kurulan Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçe merkezi ve 5 köyde kadınların umudu oldu

Toprağın Sultanları Takdir Topluyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Selim ilçesinde 2 yıl önce Ayşen Arda’nın girişimleriyle kurulan Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ilçe merkezi ve 5 köyde kadınların umudu oldu. Kadına toprağı, ahırı, hayvanı ve tandırı sevdirerek, göçü önlemek, kadının aile bütçesine katkı sağlamasını hedefleyen Toprağın Sultanları, Ayşen Arda’nın bir dokunuşuyla değişen hayatlarını mutlu şekilde sürdürüyorlar.

Yardımcıları Başak Koç, Ayşe Karabey ve 30 kadın üyesiyle gecesini gündüzüne katarak kadını köyde tutup göçü önlemek ve tarımda kalkınmayla aile bütçelerine katkı sağlamaları için çalışan Başkan Ayşen Arda, projenin meyvelerini almaya başlamanın sevincini yaşıyor. Merkez ve 6 köyde başlatılan, ikinci hedefte 10 köyü içine alacak olan ve daha sonra da Selim ilçesinin tüm köylerini kapsayacak şekilde çalışmalarını hızlandıran Toprağın Sultanları, diğer köylerden de kurslara katılan kadınları kabul ederek alanı genişletiyor.

Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulduktan sonra KOSGEB’in Girişimci Semineriyle işe başladı. Tüm kadın üyelerin katılım gösterdiği seminerin ardından Tarım Bakanlığı’nın Tarımda Genç Bayan Çiftçiler semineri, arcılık kursu ve kırsal turizm kurslarına da katılım sağladı. HABİTAT’ın verdiği Finansal Okur Yazar Kursu, Boğaziçi Üniversitesi’nin Kişisel Gelişim İletişim Kursu sonunda da ‘Gücüne güç katan kadınlar’ yazılı sertifikalar verildi. 8 Mart 2017’de Milli Tarım Projesi’yle Ankara’ya giden Selimli Toprağın Sultanları, 20 Şubat 2018’de de Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Çiftçiler Buluşuyor’ programına katılmak için Ankara’ya gitti. Bakü-Tiflis- Kars (BTC) boru hattı projesiyle programları halen devam eden Toprağın Sultanları, Genç Çiftçi projelerine de katılıyorlar. TANAP’tan bir üyeye kaz projesi de çıkaran Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin web sitesi hazırlığı sürerken İsim tescili ve patenti de alındı. Toprağın Sultanları Tarım Bakanlığı’ndan satış belgesinin alınmasıyla e- ticaretten de satış yapacaklar. Böylece kendi ürettikleri süt ve bakıp besledikleri hayvanlarla imalatlara başlayacaklar. Sucuk, kavurma, bal imalatları da yapılacağı gibi çeçil peyniri, tandır ekmeği, kaz ve diğer yerel ürünleri de satışa sunabilecekler.

‘AMACIMIZ GENÇ KIZLARIMIZA KÖYÜ SEVDİRMEK’

Sınırlı Sorumlu Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayşen Arda, ana misyonlarının, kadınların kırsalda güçlendirilmesi, kırsaldan göçü engellemek, genç bayanları kırsalda tutmak, ahırı, hayvanını ve köyünü sevdirmek, köyde üretip, köyde kazanmak olduğunu söyledi. Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin vizyonu ise iyi, adil ve temiz üretim olduğunu ifade eden Arda, "Köyden şehirlere göçün en büyük nedeni kadının doğup, büyüdüğü köyde kalmak istememesi. Öyle ki köye kimse gelin gelmek istemiyor. Evlenemeyen gençler bu yüzden şehir merkezlerine göç ediyor. Amacımız genç kızlarımıza köyü sevdirmek ve burada para kazandırmak. Bunun için projeler hazırlayıp üretim yapıyoruz. Kadınların ayakları üzerinde durmak ve aile bütçesine katkı sunmak. Yapılan başarılı projeler ve elde edilen sonuçlar bölgedeki diğer kadınları da bir bir bu alana dahil ediyor. Daha iyi nesillerin yetişmesi için üreten ve çalışan kadınlar, kendi köylerinde kalıp, çalışıp kazanarak yatırımlarını da tekrar kendi köylerinde yapacak" diye konuştu.

MUTLULUKLARI YÜZLERİNE YANSIYOR

Zoru başarmanın hazzı, kazanmanın mutluluğuyla işlerine dört elle sarılan kadınlar, devlet desteği ile aldıkları koyunlarına, kuzularına, büyükbaş hayvanlarına gözleri gibi bakıyorlar. Ba bakımdan elde ettikleri kazançları eşlerine destek, çocuklarının eğitim masrafları ve evlerinin mutfak masraflarına aktarıyorlar. Birikimleriyle de işlerini büyütüp daha farklı alanlarda köylerinde üretim yapmayı hedefliyorlar.

TANDIRI DA KÖYÜ DE TOPRAĞI DA SEVİYORLAR

Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayşen Arda’nın girişimleri ve öncülüğü ile çıkılan yolda toprağı, tandırı, köyü sevdirme amaçları da gerçekleşmiş oluyor. Üye kadınlarını köylerinde ziyaret eden Ayşen Arda, gördüğü manzaradan son derece mutlu olduğunu belirtti. Köylerde kadınları, işlerinin başında; tandırda ekmek pişirirken, ahırda hayvanlarına bakarken, desteklerle alınan tarımsal makinelere titizlikle bakarken gördü. Ayşen Arda kadınlara, kadınlarda Ayşen Arda’ya teşekkür etti.

El ele vermenin, birlikte olmanın, üretip kazanmanın, dayanışmayla gelen başarının en güzel örneklerinin yaşandığı Selim’in köylerinde kazanılan değerlerin yaşatılması da sağlanıyor. Köylerdeki yaşam kültürü, mutfak ve tandır kültürü de hayata geçiriliyor. Tüm bunların icre edilerek hayata geçirilmesiyle gelecek nesillere aktarımı da sağlanmış oluyor. Köylerde kadınlar kazanca çevirdikleri projelerini çocuklarıyla birlikte gerçekleştirerek onların da bu kültürü küçük yaşlarda almaları sağlanıyor. Çocuklarda anne ve babalarına yardım etmenin, birlikte çalışmanın, aile olmanın farkına varıyor ve bunu eğlenceye de çevirerek daha da iyi kavrıyorlar.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.219607