• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Toprağın Sultanlarından Tandırda Kaz Günü

"Toprağın Sultanlarından Tandırda Kaz Günü"

Kars’ın Selim ilçesinde faaliyetlerini yürüten Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın üyeleriyle Tandırda Kaz Günü Düzenledi.

Toprağın Sultanlarından Tandırda Kaz Günü

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ın Selim ilçesinde faaliyetlerini yürüten Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kadın üyeleriyle Tandırda Kaz Günü Düzenledi. Selim’in Eskigazi Köyü’nde bir araya gelen kadınlar tandırda pişirdikleri kazı misafirlerine ikram ettiler. Toprağın Sultanları Başkanı Ayşen Arda ve başkan yardımcıları Başak Koç ve Ayşe Karabey’in de hazır bulunduğu kaz günüyle, köylerin vazgeçilmezi tandırda kazın gelecek nesilleri aktarılması hedeflendi. Ev sahibi Kasım Taş ve eşi Maksude Taş, kazın yanında kaz yağıyla lezzete bürünen bulgur pilavını misafirlerine ikram etmenin mutluluğunu yaşadılar.

Kars’ta yağan karla birlikte başlayan kaz kesimleri renkli görüntüleri de beraberinde getiriyor. Kaz yetiştiriciliğin yapıldığı köylerde bir araya gelen vatandaşlar tandırda kaz pişirme geleneğini gelecek nesillere aktarıyor. Tandır kültürünün yaygınlaştırılması ve kaz etinin daha leziz şekilde sofralardaki yerini alması için yaygınlaştırılan bu uygulamanın olumlu sonuçlar getirdiğine dikkat çekildi.

Devletimizin sağladığı imkanlar köylü kadınların doğup büyüdükleri köylerinde üretim yapmalarına olanak sğlıyor. Kalkınma Ajansları, TANAP projeleri gibi bir çok projede yer alan kadınlar kendileri üretip kendileri satarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Bir yandan büyükbaş hayvan saklıyorlar diğer yandan da unutulmaya yüz tutan tar-dır kültürünü hayata geçiriyorlar. Toprağın Sultanları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayşen Arda'nın girişimleriyle TANAP'ın desteklediği kaz çiftçiliği projesi onaylanan Zeynep Kızılyazı da bu sevincini tandırda kaz günüyle paylaştı. Artık köylerdeki kadınlar tandırda pişirdikleri kazları internet ortamında satabilecek ve böylelikle aile bütçelerine katkı sağlayabilecekler.

Tandır sahibi Maksude Taş, önce tandırı yaktı ardından da hazırladığı kaz etini tandırdan astı. Kaz eti tandır sıcağıyla ağır ağır pişerken kazın damlayan yağları da bulgur pilavına aktı. Hazır tandır anmışken köylerin vazgeçilmezi patates de tandırda pişirildi. Maksude Taş daha sonra tandırda pişen kazı kızı Başak Koç ile birlikte yavaşça çıkarıp mutfağa götürerek servis tabaklarını hazırladı. Hazırlanan servisler organik köy sofrasına taşındı. Çeçil ve kaşar peyniri, kaz eti, bulgur pilavı ve patateslerle süslenen yer sofrasına oturan konuklar tandır ekmeğiyle birlikte bu leziz ortamı paylaştılar.

Toprağın Sultanları Başkanı Ayşen Arda, “Toprağın Sultanları ekibi kazlarını kestiler ve unutulmuş olan geleneksel yiyeceğimiz kaz tandırını tekrar gün yüzüne çıkarmak için tandırda kaz pişirdiler ve şu anda da hep birlikte kaz günü yapıyoruz. Bu geleneksel yiyeceğimiz tandırda kaz olarak TANAP projesinden kaz çiftçiliği çıkan genç kızlarımızdan toprağın sultanlarından Zeynep Kızılyazı ve diğer üyelerimizle birlikte  tandırda kazı en kısa sürede halkımıza da arz edeceğiz.” dedi.

Toprağın Sultanları Başkan yardımcısı Başak Koç, annesi Maksude Koç’un emekleriyle köydeki gelenekleri ayakta tutmak için çalıştıklarını söyleyerek, “Bizler anne olarak. Topraktan gelen kadınlar olarak eski yaşanmış anılarımızı gün yüzüne çıkarmak için köydeyiz ve köyümüzde kalacağız. Öğrendiğim her şey annem sayesinde. İdolüm Ayşen Arda ama annem tabiî ki ondan önce gelir. Anneler kızlarını her zaman eğitim ve saygı çerçevesinde her şeyi öğretmekteler. Bende her şeyimi anneme borçlu olduğum için anneme teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Ev sahibi Kasım Taş da toprağın sultanlarını köylerinde ağırlamaktan duyduğunu memnuniyeti dile getirdi ve Ayşen Arda’ya bu gayretleri için teşekkür etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.233186