Tortum Şelalesinde Heyelan Riski Giderilecek

"Tortum Şelalesinde Heyelan Riski Giderilecek"

UNESCO’nun Dünya Mirası’na aday gösterilen, Türkiye’nin en büyük şelalesi Tortum Şelalesi’nin sağ yanındaki yürüyüş merdivenlerinde 2.5 ay önce heyelan meydana geldi

Tortum Şelalesinde Heyelan Riski Giderilecek

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

UNESCO’nun Dünya Mirası’na aday gösterilen, Türkiye’nin en büyük şelalesi Tortum Şelalesi’nin sağ yanındaki yürüyüş merdivenlerinde 2.5 ay önce heyelan meydana geldi. Heyelanlı bölge ziyaretçi girişine kapatılırken etrafına da uyarıcı levhalar konuldu. Ziyaretçiler heyelanlı bölgenin geçişe kapatılan alanın arkasındaki vatandaşlara ait arazilerden iniş çıkışı sağlıyor. Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, uzman ekiplerce zeminde incelemeler yapıldığını ve önümüzdeki süreçte gerekli çalışmaların yapılmasını beklediklerini söyledi.

Erzurum-Artvin karayolunun 110’uncu kilometresinde, 2016 yılında Türkiye’nin 11’inci sakin şehri seçilen Uzundere ilçesi sınırlarında bulunan Tortum Şelalesi, 21 metre genişliğinde, 48 metre yükseklikten suyunu akıtıyor.

Yaz-kış binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan dünyanın en yüksek şelalelerinden olan bu tabiat harikasında her geçen gün ziyaretçi sayısında artışlar yaşanıyor. Muhteşem görünüme bürünerek ziyaretçilerini kendine hayran bırakan şelalede, ziyaretçilerden bazıları şelalenin alt kısmında bulunan küçük göletlerde ayaklarını suya sokarak yazın kavurucu sıcaklarında serinlemenin keyfini çıkarıyor.

Muhteşem doğa harikasında 2.5 ay önce aşırı yağışlar ve suyun fazla akışı nedeniyle heyelan meydana geldi. Şelalenin sağ şanındaki merdivenlerin bir kısmında oluşan heyelan nedeniyle önleyici tedbirler alınarak “Dikkat! Merdivenleri kullanmak tehlikeli ve yasaktır” uyarıcı levhaları konuldu.

Ziyaretçiler heyelan bölgesinin; can ve mal güvenliği açısından yapılması ve bir an önce yürüyüşlere izin verilmesini istediler. Ziyaretçilerden Kadir Altunok, bölgenin turist akınına uğradığını da dikkat çekerek, bunun göz ardı edilmemesini istedi.

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, “Tortum Şelalesi Asya ve Avrupa’nın en yüksek şelalesidir. Şelaleden sonraki suyun akış yönündeki sağ sahilde öteden beri bir heyelan riski vardı. Biz, bununla ilgili Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile birlikte İstanbul teknik Üniversitesi’nden uzman bir heyet getirdik.  Zeminde incelemeler yaptılar ve bize öneri raporları sundular. Fakat 2.5 ay önce aşırı yağışlar ve şelalede yoğun akıştan dolayı ciddi bir heyelan oldu. İniş merdivenlerinin bir bölümünde heyelanın etkisini ciddi şekilde hissetme başladık. Biz tabi tedbir olarak insanların o bölgeyi kullanmalarını geçici olarak engelledik. Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu beye durumu ilettik. Kendisine de bizzat alanı gösterdik. Devlet Su İşleri genel müdürüne bizzat talimat verdi. Erzurum bölge müdürlüğü de bunun üzerine o bölgeyle ilgili etüt plan ve proje çalışması için zeminde incelemeler yaptı. Sanıyorum ki bu aralar proje firmalarından birisi bunun ihalesini alır. İhaleyi aldığında oradaki heyelanı önleyici tedbirleri aldığımız gibi oranın rekreasyon alanı, seyir terasları ve yürüyüş yollarının olması ve Tortum Şelalesi’ne de alt kodlardan erişimi sağlayıcı bir proje yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle hem can ve mal emniyetini sağladığımız gibi Tortum Şelalesi’nin görselliğini daha çok insanın izlemesini sağlamış olacağız. Durum bu şekilde. Umut ediyorum ki en kısa sürede plan, proje ve etüt çalışmaları biter ve yapım işine başlarız.” dedi.

(BA-BA-S) ERZURUM / TORTUM (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.214395