• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

Türkmen Yemekleri Dolunay Derneği’nde pişirildi

"Türkmen Yemekleri Dolunay Derneği’nde pişirildi"

TÜRKEN ÖĞRENCİLER DOLUNAY DERNEĞİ’NDE EMPATİ YAPTI

Türkmen Yemekleri Dolunay Derneği’nde pişirildi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

-TÜRKEN ÖĞRENCİLER DOLUNAY DERNEĞİ’NDE EMPATİ YAPTI

Kars Kafkas Üniversitesi’nde (KAÜ) eğitim gören Türkmen öğrenciler, Dolunay Derneği’ne gelerek Türkmen yemekleri pişirdiler. Yemekleri kendi elleriyle pişiren ve derneğin engelli bireylerine servis eden Türkmenler, bugün yaşadıklarını asla unutmayacaklarını belirttiler. Yemek ikramı programında bir öğrenci için de sürpriz doğum günü pastası kesildi. Program; Türkmen öğrencilerin tekerlekli sandalyelerle empati gezisi yapmalarıyla son buldu.

Dolunay Derneği Başkanı Bahattin Şeker, Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, dernek yönetiminden Onur Atakişi, Türkmen öğrenciler ve dernek üyelerinin katıldığı bu anlamlı buluşma duygulu olduğu kadar renkli görüntülere sahne oldu.

KAÜ Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf öğrencileri Dövlet Beguyov, Rozymurat Rojyyev, Ebelik 3. Sınıf öğrencileri Zamira Temirova, Gunoha Saparowa, Matimatik 2. Sınıftan Mahliyo Ramazanova, Kamu Yönetimi 4. Sınıftan Bahadır Rojyyv, Uluslararası 2. Sınıftan Arslan Abdiyev, Mütercim Tercümanlık öğrencileri Hangeldi Dövletov, Sapargül Rojyyeva, Nazik Kurbangeldiyeva, Enejan Temirova, Ruslan Rustanov ve Seregül Acilova sabah saatlerinde derneği gelerek yemek hazırlıklarına başladılar.

Sous (çorba) yemeği, Türkmen pilavı, Türkmen mantısı ve Çimçi (havuç salatası) hazırlayan öğrenciler yemek servislerini de kendi elleriyle yaptılar. Türkmenler ilk defa geldikleri dolunay Derneği’nde engelli kardeşleriyle buluşup bir arada olmanın, onlara hizmet etmenin ayrıcalığını yaşadılar. Zaman zaman duyguyu anlarında yaşandığı buluşmada hem tanışıp kaynaşma, hem kültürlerin buluşması hem de empati farkını tattılar.

Yemeğin ardından tekerlekli sandalyeye binerek Türkiye ve Türkmenistan bayraklarıyla çevrede gezintiye çıkarak empati kuran Türkmen öğrenciler, Dolunay Derneği’nin başkan ve engelliler birim başkanına ve tüm engelli üyelerine gösterdikleri yakın ilgi için teşekkür ettiler.

Engellilerde, Türkmen öğrencilere Kars’ta eğitim görmelerinin yanında kent kültürüyle tanışma, engellilerle buluşma gibi bu ulvi adımları attıkları minnettar olduklarını dile getirdiler.

Dernek te bir de sürpriz doğum günü kutlandı. 19 yaşına giren Dövlet Beguyov için doğun günü pastası kesildi. Bu arada Türkmenistan’da yaygın olan yaşı kadar kulaç çekme geleneği Dövlet Beguyov için de uygulandı. Dernek başkanı Bahattin Şeker bir kulağından Dövlet’in bir arkadaşı da diğer kulağından tutarak 19 defa yukarıya doğru kulak çektiler. Renkli anlara sahne olan doğum günü kutlamasında dernekte bulunan herkes Dövlet Beguyov’e hayırlı, bereketli ve başarılı yıllar dileğinde bulundular.

Dolunay Derneği Başkanı Bahattin Şeker, “Türkmen kardeşlerimiz sağolsunlar engelliler için böyle bir program ayarladılar. Bizlerde elimizden geldiğinde gerekli imkanları sağladık. Sevgi ve insanlık engel tanımıyor. Türkmenistan’dan Kars’ta herkesi Dolunay Derneği’nde buluşmaya çağırıyorum. “ dedi.

Konuşması sırasında duygulanan zaman zaman gözleri dolan Şeker, “Buradakilerin hepsi benim kardeşim. Türkmenler olarak Allah şehidim olsun ki hepiniz bizim evlatlarımızsınız. İnanın ki son nefesimde gözlerimin önünden film şeridi gibi geçecek olan anlardan birini bize yaşattınız. Allah sizere hayırlı ve uzun ömürler versin. Allah milletimizi birlik ve beraberlikten ayırmasın. Tabi ki bunu da sizler sağlayacaksınız. Ellerinize, Yörüklerinize sağlık” diye konuştu.

Dernek yönetiminden Onur Atakişi, “Öncelikle bizim için burada yemek pişiren, emek eden, farklı kültürlerin tanıtılmasına öncelik eden Türkmenistan’dan gelen öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236118