Uçakların Jet Yakıtında Kullanılan Ketencik Kars’ta ilk ürününü verdi

"Uçakların Jet Yakıtında Kullanılan Ketencik Kars’ta ilk ürününü verdi"

Türkiye'de ilk kez jet yakıtında ve bunun yani sıra artan yemeklik yağ Biodizel ve hayvan yemi ihtiyacını azaltmada kullanılan bitkilerden biri olan Ketencik’in ekimi Kars'ın Akyaka ilçesi Geçit köyünde Önder Çiftci ve Akif Deniz tarafından 1 Nisan 2018’de 100 dönüm araziye firma yetkilisi Rıza Tanoğlu ile birlikte gerçekleştirildi.

Uçakların Jet Yakıtında Kullanılan Ketencik Kars’ta ilk ürününü verdi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL

Türkiye'de ilk kez jet yakıtında ve bunun yani sıra artan yemeklik yağ Biodizel ve hayvan yemi ihtiyacını azaltmada kullanılan bitkilerden biri olan Ketencik’in ekimi Kars'ın Akyaka ilçesi Geçit köyünde Önder Çiftci ve Akif Deniz tarafından 1 Nisan 2018’de 100 dönüm araziye firma yetkilisi Rıza Tanoğlu ile birlikte gerçekleştirildi.

KARS’TA KETENCİK BİTKİSİNİN İLK HASADI AKYAKA GEÇİT KÖYÜ’NDE YAPILDI

2018 Yılı İlkbahar sezonunda Akyaka İlçesinde ekimleri yapılan Ketencik Bitkisinin ilk hasadı  Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak ve İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, Akyaka Ziraat Odası Başkanı İhsan Tazegül, ilçe müdürü, arazi sahipleri ve köylülerin katıldığı törenle yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün; ''Ketencik bitkisinin, eski bir kültür bitkisi ve Türkiye'de marjinal tarım alanlarını değerlendirebilecek alternatif bir yağ bitkisi olduğunu söyledi. Ketenciğin yağ elde etmek amacıyla tarih öncesinden beri ekimi yapıldığını,  Ketencik yağının tıpkı keten yağı gibi yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitlerine sahip yağ olduğunu belirtti.

Düzgün; “Ketencik, kötü koşullara adaptasyon bakımından üstün performanslı ve bitki besin elementi isteği bakımından kanaatkâr bir bitkidir. Ayrıca, yabancı ot rekabetinin iyi olması nedeniyle kimyasal ilaç kullanımına gereksinim duymaması ketenciğin çevre dostu yetiştirme sistemlerine uygun karakterde bitkiler arasında yer almasını sağladı. İlimizin hayvancılığındaki;  kaba yem ve beslenme eksikliğinde açığı, yüksek ot kalitesi karşılayacak buna ilaveten, ham protein miktarının çok yüksek olması sebebi bakımından hayvan beslenmesinde hem besi hayvanlarında hem de süt sığırcılığında yüksek oranda ürün artışı sağlayacak. Bu amaçla; ekim yapan üreticilerimize Müdürlük olarak teknik destek sağladık. Ürünün çıkışları, gelişimi ve biçerdöver biçimi ile ilgili olarak tüm aşamaları takip edilmekte olup sonuçların değerlendirmesi ile çiftçilerimizin bu bitkiden fayda sağlayacağı düşünüldüğü anda gerekli çalışmaları yapacağız. '' dedi.

Akyaka Kaymakamı Doğukan Mızrak da; ''Üreticilerimize hayırlı olsun diyor, mahsullerinin daha da verimli olmasını temenni ediyorum'' dedi.

Akyaka Ziraat Odası Başkanı İhsan Tazegül ise Ketencik’in ilçe ekonomisine katkı sunmasını beklediklerini ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti ve tarla sahiplerine de bol kazançlar diledi.

Firma yetkilisi Rıza Tanoğlu ise şunları söyledi:

“denizli’den buraya gelerek bahar mevsiminde ekimini gerçekleştirdik. Ketencik bitkisi bir yağ bitkisidir. Sanayi alanında kullanıldığı gibi küspesi de hayvan yeminde rahatlıkla kullanılabilir. Şu anda yüzde 27 ile yüzde 47 oranında küspesinde protein vardır. Ketencik bitkisi biodizel ve jet yakıtı olarak sanayi alanında kullanıldığı için önemi git gide artmaktadır. Ülkemizde yemeklik yağ olarak yaklaşık 1 milyon ton yağ açığımız bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 2-2.5 milyon ton yağ bitkisinden elde edilir. Ülkemizin dövizleri yurt dışına gitmesin diyerek Kars’ta Akyaka’nın Geçit köyünde ekim gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde bu ekim alanlarının artırılacağını düşünüyoruz. Şu anda burada hasat dönemindeyiz. Alım garantisi var tarımsal sözleşme garantisi ile ekim yaptırıyoruz. Bio dizele uygun olduğu gibi tıp ve gıda alanlarında da değerlendirilebilen bir bitki. Onun haricinde yurt dışından da bayağı talep görüyoruz. Tabi ki yurt içindeki açığımızı kapatmak maksadıyla bitkimizin ekim alanı önümüzdeki zamanlarda genişleteceğiz. Vejetasyon süresi kıza olduğu için İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kıraç yerlere ekimlerini yapacağız. Su ve gübreleme ihtiyacı da çok az olan bir bitki. Burada dekara yaklaşık 10 kilo gübre kullandık. Bunun haricinde ekstra bir maliyeti olmadığı için dekara tüm masrafları içinde 170 TL masrafı olduğu için ekimleri artıracağız inşallah. Bu bitkinin umut vaad ettiğini hepimiz öngörüyoruz.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.250831