Umut Ali Okuluna Başladı

"Umut Ali Okuluna Başladı"

Kars'ın Akyaka ilçesine bağlı Küçük Durduran köyünde 24 Temmuz günü hayvanları otlatırken, geçtiği Ermenistan'da tutuklanan Umut Ali Özmen (16), 64 gün cezaevinde kaldıktan sonra geçtiğimiz salı günü özgürlüğüne kavuştu. Hafta sonunu evinde geçiren Umut Ali, bugün okulunda ders başı yaptı. Arkadaşları tarafından coşkuyla karşılanan Umut Ali, hepsiyle tek tek sarılıp tokalaştı ve “Sizleri, okumu çok özledim” dedi.

Umut Ali Okuluna Başladı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars'ın Akyaka ilçesine bağlı Küçük Durduran köyünde 24 Temmuz günü hayvanları otlatırken, geçtiği Ermenistan'da tutuklanan Umut Ali Özmen (16), 64 gün cezaevinde kaldıktan sonra geçtiğimiz salı günü özgürlüğüne kavuştu. Hafta sonunu evinde geçiren Umut Ali, bugün okulunda ders başı yaptı. Arkadaşları tarafından coşkuyla karşılanan Umut Ali, hepsiyle tek tek sarılıp tokalaştı ve “Sizleri, okumu çok özledim” dedi.

Akyaka'ya bağlı Küçük Durduran köyünde yaşayan Altınay- Mustafa Özmen çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Umut Ali, 24 Temmuz günü, otlayan hayvanlarını geri getirmek için yaylaya gitti. Sınırdaki Şiş Tepesi'ne ulaşan Umut Ali, merak edip, tepeyi aşarak, diğer yamaca indi. Köylünün ihbarı üzerine Ermenistan askerleri, sınırı ihlal eden Umut Ali Özmen'i gözaltına aldı. Babası Mustafa Özmen'in 5 saatlik çabası sonucu Cebeci Sınır Karakolu'nun kamera kayıtları incelendi ve Umut Ali'nin Ermenistan'a götürüldüğü belirlendi. Umut Ali Özmen, burada tutuklanarak, cezaevine konuldu.

Umut Ali'nin sınır ihlali nedeniyle Ermenistan'da tutuklu olmasına ilişkin basına yansıyan haberler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ı arayarak, gencin iadesini istedi. Paşinyan da Erdoğan'ın bu talebine olumlu yanıt verdi.

Mustafa Özmen, Kars Faik Fikriye Torunoğulları Sağlık Meslek Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi olan oğlu Umut Ali'yi almak için geçtiğimiz pazar günü Ermenistan'ın başkenti Erivan'a gitti. Burada yetkililerle görüşen Özmen, salı günü saat 14.00 sıralarında, 64 günün ardından oğlunu cezaevinden aldı. Baba- oğul, Türkiye'ye dönebilmek için Erivan'da işlemlerinin tamamlanmasını bekledi. İşlemleri tamamlandıktan Erivan'dan Gürcistan'a geçiş yapan Umut Ali Özmen ve babası Mustafa Özmen, Perşembe günü sabah saatlerinde Ardahan'ın Posof ilçesindeki Türkgözü Sınır Kapısı'na geldi. Gümrük Müdürü Ahmet Yılmaz ve Emniyet Amiri Ayhan Karakuş Gürcistan tarafından Umut Ali Özmen ile babasını alarak Türk sınırına getirdi. Umut Ali Özmen, saat 11.10'da elinde Türk bayrağı ile Türkiye topraklarına adım attı.

Umut Ali daha sonra babasıyla birlikte Akyaka’nın Küçük Durduran Köyü’ne hareket etti. Burada kendisini bekleyen ailesiyle kucaklaşan Umut Ali, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hafta sonunu köyünde geçiren ve gözaydınına gelenleri karşılayan Umut Ali, bugün de sabah saatlerinde babası Mustafa ile birlikte Kars şehir merkezine gelerek Faik Fikriye Torunoğulları Sağlık Meslek Lisesi’ne geçti. Okulunda kendisini bekleyen 11/C sınıfındaki arkadaşlarıyla teneffüs saatinde kantinde bir araya gelen Umut Ali daha sonra sınıfına geçti. Sınıfına geldiğinde de arkadaşlarının alkışlarıyla karşılanan Umut Ali, çok mutlu olduğunu belirterek, çok özlediği okulunu, sınıfını, arkadaşlarını ve öğretmenlerini görmekten duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Serbest bırakılmasında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyleyen Umut Ali, lise eğitimini tamamladıktan sonra Tıp okumayı arzuladığını kaydetti. Umut Ali, “Çok mükemmel bir duygu bu duygu, Okuluma ve arkadaşlarıma kavuştuğum için çok mutluyum. Ben zaten tutukluyken de okulumdan geri kalacağımdan korkmuştum. Bugün buradayım ve çok sevinçliyim. Hayalim ise Tıp okumak. İnşallah bunu da başarırım. Arkadaşlarıma ve öğretmenlerime ve okul idaresine de beni burada sıcak karşıladıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

Arkadaşları da Umut Ali’yi dört gözle beklediklerini, devamsızlığı olmasından korktuklarını fakat serbest bırakıldığını duyduklarında çok sevindiklerini ifade ettiler. Umut Ali’nin geri dönüp okuluna başlamasından dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını da belirtiler.

Oğlunun okula kavuştuğu mutluluğu gördüğü için büyük bir sevinç yaşadığını aktaran baba Mustafa Özmen de başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere teşekkür etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226957