• 20 Temmuz 2019 Cumartesi

Vaşak “Işık” ile tanışın

"Vaşak “Işık” ile tanışın"

Kendisi Türkiye’de takip edilen ilk Vaşak (Lynx lynx). Işık, Türkiye’de yaşayan vaşaklar hakkında bilinmeyenlere bir yıl boyunca tabiri yerinde ise ışık tuttu.

Vaşak “Işık” ile tanışın

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kendisi Türkiye’de takip edilen ilk Vaşak (Lynx lynx). Işık, Türkiye’de yaşayan vaşaklar hakkında bilinmeyenlere bir yıl boyunca tabiri yerinde ise ışık tuttu. Bir yılın sonunda tasması otomatik olarak boynundan düştü ve o gizemli hayatını yaşamaya devam etti.

Vaşakların gözleri gece daha iyi görebilmeleri için farklılaşmıştır. Bu nedenle latince bilimsel ismi olan “Lynx”, “Işık” anlamına gelmektedir.

Yöre insanının “Başak “dediği bu muhteşem avcı, Türkiye’de düzenli görülen yabani kedi türlerinin en büyüğüdür. Normal bir kediden 5 kat daha ağır olan bir vaşak kendi ağırlığının 10 katından büyük avları yakalayabilir. Sarıkamış’ta ise özellikle yaban tavşanı (Lepus europeaus) ve kemirgenlerle beslenmektedir.

kuzeyDoğa Derneği’ne bu paylaşımı için teşekkür ederiz.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.228252