Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

72. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası, 7-13 Ocak 2019

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası


Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

72. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası, 7-13 Ocak 2019

Tüberküloz (Verem), halen dünyadaki ilk 10 ölüm sebebinden biri olarak en fazla ölüme sebep olan enfeksiyon hastalığıdır.

Vereme mycobacterium tuberculosis isimli bakteri yol açar. Bağışıklık sistemi zayıf hastalar, belirtilerle kısa bir sürede karşılaşmaya başlarlar. Aktif tüberküloz virüsü taşıyan kişinin havaya saldıkları damlacıklar, kişiden kişiye bulaşabilir. Ancak hastalık bulaşıcı olsa da hastalığa yakalanmak pek de kolay değildir. Hastalığın temel nedeni bakteri olsa da bazı rahatsızlıklar, kişinin vereme yakalanmasını kolaylaştırır. Şiddetli böbrek hastalığı, romatoid artrit, diyabet, kanser, Crohn hastalığı gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları bulunan kişilerin tüberküloza yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Verem bulaşıcı bir hastalıktır ancak kolay kolay bulaşmaz. Hava yoluyla bulaşır. Aktif akciğer ya da gırtlak veremi olan kişiler, öksürme, hapşırma, konuşma yoluyla verem mikrobunu çevreye yayarlar.

Verem belirtileri

•          Üç haftadan uzun süren öksürük

•          Kan tükürme

•          Nefes alamama, göğüs ağrısı

•          Öksürürken göğüste ağrı hissetme

•          Kilo kaybı

•          Geceleri terleme

•          Yorgunluk, halsizlik

•          İştahsızlık

•          Titreme ve ateştir.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri Verem Savaşına özel bir önem vermiş, başarılı bir verem savaşı programı yürütmektedir. Her ilimizde en az bir verem savaşı dispanseri hastalara ücretsiz hizmet vermektedir. Tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Hastaların sosyal statülerini kaybetmeden, ekonomik sıkıntı yaşamadan, tedavilerini başarıyla tamamlamaları için psikolojik ve ekonomik destek de sağlanmalıdır.

Tüberküloz (Verem), halen dünyadaki ilk 10 ölüm sebebinden biri olarak en fazla ölüme sebep olan enfeksiyon hastalığıdır. 2017 yılında 1,6 milyon kişi bu sebeple ölmüştür. Ölümlerin %95’i hastalık sıklığıyla benzer biçimde, düşük ve orta gelirli ülkelerdedir. 21. yüzyılda milyonlarca insanın bu önlenebilir ve iyileştirilebilir hastalıktan hayatlarını kaybetmesi kabul edilemez. Ayrıca “Dünya genelinde her yıl 10 milyon yeni hastanın ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hastaların ancak %64’ünün raporlandığı, %36’sının ise kayıtlarda yer almadığı bilinmektedir. Hastalara tanı konulamamasının en önemli nedenleri, özellikle Afrika ve Asya’da, sağlık hizmetlerinin yetersizliği ve ekonomik sorunlardır.

Türkiye’de hasta sayısı yıllar içinde giderek düşmektedir (2005 yılındaki hasta sayısı 20.535 iken 2017 yılında hasta sayısı 12.046’ya düşmüştür). 2016 yılında tanı konulmuş hastaların %86’sının tedavisi başarı ile tamamlanmıştır. Yabancı ülke doğumlu hastaların sayısı ülkemize göçle gelen nüfusun artışına bağlı olarak artmaktadır. 2017 yılında 12.046 hastanın 1.107’si yabancı ülkelerden göçmen olarak gelen kişilerdir. Ülkemizde ilaca dirençli hastaların sayısında düşüş yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri Verem Savaşına özel bir önem vermiş, başarılı bir verem savaşı programı yürütmektedir. Her ilimizde en az bir verem savaşı dispanseri hastalara ücretsiz hizmet vermektedir. Tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Bu hizmetin aksamadan sürdürülmesi gereklidir. Hastaların erken tanısı ve tedavisi, tedavilerinin başarı ile tamamlamaları için doğrudan gözetimli tedavinin kaliteli yapılabilmesi amacıyla desteklenmesi gerekmektedir. Verem savaş dispanserleri, hastalanma riski taşıyanların muayenesi ve koruyucu tedavilerini kapsayan bütünlüklü bir program ile bu başarıdaki en önemli paya sahiptir.” diyerek ülkemizde veremle savaşın başarısını sağlayan noktalara vurgu yaptı. (Kaynak: Türk Toraks Derneği)

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Bu Haberin Manşeti :

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Verem Eğitim ve Propaganda Haftası haberleri  verem haberleri  Türk Toraks Derneği haberleri  kars haberleri   
<< Önceki Haber Verem Eğitim ve Propaganda Haftası Sonraki Haber >>

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

DMCA.com Protection Status

Verem Eğitim ve Propaganda Haftası

  Yukleme: 0.204128