Vesayet Rejimi

Vesayet Rejimi

Yazar Mehmet Yıldız’ın “Vesayet Rejimi” yazısı:

Vesayet Rejimi


Vesayet Rejimi

Yazar Mehmet Yıldız’ın “Vesayet Rejimi” yazısı:

Vesayet rejimi, görünürde demokratik olan,seçimle gelen ve giden iktidarların olduğu, ancak asıl iktidarın  başka güç odaklarında olduğu rejim modelidir.Bu güç odakları ordu,bir aile,bir etnik grup,bir dini grup, yada küçük bir toplumsal sınıf olabilir.Güç odakları seçimle iş başına gelmiş iktidarları ya beğenmezler yada kendilerine risk olarak görürler.İktidarların almış oldukları kararları beğenmedikleri taktirde,gerekli mekanizmaları harekete geçirirler, bazende kendileri doğrudan müdahale ederler.Güç odakları kendilerini memleketin gerçek sahipleri olarak görürler.

Memleketimizde 27 Mayıs 1960 darbesiyle başlayan 27 nisan e muhtıra ile zirveye çıkan,güç odaklarının ihaneti yaklaşık elli yıl sürmüştür.

27 Mayıs 1960 darbesiyle Başbakan Adnan Menderes,Dişişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu,Maliye Bakanı Hasan Polatkan,Milli Birlik Komitesinin uyduruk mahkemelerince idam edildiler.Demokraside açılan yara kabuk tutmadı kanama halen devam ediyor.1961 yılında Adalet Partisinin Cumhurbaşkanı adayı Ord.Prof.Dr Ali Fuat Başgil’i, komitacılar tehtit ettiler, kafasına silah dayadılar ve adaylıktan vazgeçirdiler.Kendi adayları olan Orgenaral Cemal Gürsel’i Cumhurbaşkanı yaptılar.

12 Mart 1971 muhtırasıyla Başbakan Süleyman Demirel’i istifa ettirdiler.Yerine sözde bağımsız, aslen CHP li olan Prof.Dr. Nihat Erim’i Başbakan yaptılar.Muhtıracılar,Genel Kurmay Başkanı olan Orgenaral Faruk Gürler’i Cumhurbaşkanı yapmak istediler,kendi aralarında anlaşamadılar,daha sonra emekli olan Dz.Kuvvetleri Komutanı Oramiral Fahri Korutürk’ü Cumhurbaşkanı yaptılar.

12 Eylül 1980 darbesiyle bütün kurum ve kuruluşları yerle bir ettiler.Darbe lideri Kenan Evren 1982 Anayasasıyla beraber kendi Cumhurbaşkanlığınıda yüzde doksan iki evet oyuyla millete kabul ettirdi.Bu anayasaya göre de darbeciler yargılanmayacaktı?

28 Şubat 1997 kararlarından önce Başbakan Necmettin Erbakan için ‘’…venk’’diyen,Tuğg.Osman Özbek hakkında hiçbir işlem yapılmadığı gibi tümgeneralliğe  terfi ettirildi.Org.Çevik Bir’in demokrasiye balans ayarı,Batı  Çalışma Gurubu faaliyetleri,Aczimendiler,Fadime Şahin,Ali Kalkancı,Müslüm Gündüz oyunları,28 şubat kararları ve Necmettin Erbakan’ın Başbakanlıktan düşürülmesi.

2000 lerde Fazilet Partisi kapatılıyor.Ziya Gökalp’in bir şiirini okuduğu için Recep Tayyip Erdoğan hapse atılıyor. Ak Parti  2002 de iktidar oldu.İktidar güç odaklarının hoşuna gitmedi. İktidara karşı,Sarıkız, yakamoz,Ayışığı,Balyoz ve  Ergenekon gibi çeteler orduda yapılandı.367 garabetini çıkardılar. Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı seçtirmediler.

2007 de Ak Parti hakkında kapatma davası açılması, Orgenaral Yaşar Büyükanıt’ın 27 Nisan e-muhtıra yayımlanması,Danıştay saldırısı,Hirant Dink suikastı,Malatya kitapevi davası,Trabzondaki papaz cinayeti,Şemdilli’deki Umut kitabevinin bombalanması gibi cinayetlerin, suikastların arkasından yatan plan hükümeti devirme planlarıydı.

Kendilerini ülkenin gerçek sahibi olarak gören generaller, sanki ordunun  görevi ‘’Cumhuriyeti korumak kollamak, darbe yapmak’’tır.15 Temmuz 2016 günü Fetöcü hainlerle işbirlikçileri Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminde bulundular.Darbe vatansever ve kahraman halkımız tarafından bastırıldı.Halkımız adeta darbecilere darbe yaptı.

Son on yılda, Ak Parti döneminde yargıyı örseleyen kumpas girişimlerine rağmen,devlet içindeki özerk askeri alan daraltılmış,asker kışlaya gönderilmiş, çoğu ayrıcalılarına son verilmiş, askeri otoriteyi sivil otoriteye bağlı kılan reformlar yapılmış olması,devrim niteleğinde  önem taşır.Jandarma’nın İçişleri Bakanlığına bağlanması Askeri Yargıtay ve Askeri İdari Mahkemesinin kaldırılması ile  askeri vesayetin kolu kırıldı.Bugün Genel Kurmay’ın Milli Savunma Bakanlığına, bağlanarak askeri vesayetin hem kolu hem kanadı kırılarak sesiz devrim yapılmıştır.
Bu Haberin Manşeti :

Vesayet Rejimi
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  

Vesayet Rejimi

DMCA.com Protection Status

Vesayet Rejimi

  Yukleme: 0.272355