KARS Haber Girişi : 12 Şubat 2021 01:29

Veteriner Hekimler hayvan yetiştiricilerini uyardı

Veteriner Hekimler hayvan yetiştiricilerini uyardı KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Veteriner Hekimler hayvan yetiştiricilerini uyardı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ödül, Arpaçay’ın Bardaklı köyünde dolandırıldığını iddia eden Mesut Aktaş’ın internetten satın aldığı hayvanların ardı ardına ölmesi konusuyla ilgili açıklama yaparak vatandaşları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ödül açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kars Arpaçay İlçesi Bardaklı köyünde ikamet etmekte olan Mesut Aktaş isimli şahsın internetten satın aldığını beyan ettiği buzağılarının hastalık sonucu ölümü konusunun tarafımıza intikalinden sonra Odamız tarafından yapılan ayrıntılı incelemeler, sözkonusu hayvanların muayene ve tedavilerini yapan veteriner hekim üyemiz ile yaptığımız görüşmeler ve oluşan hastalık tablosu üzerine konunun  uzmanı akademisyen üyelerimizle yaptığımız konsültasyon sonucunda sözkonusu hayvanların kriptosporidium parvo denilen bir viral enfeksiyon sonucu gelişen tablo ile sıvı-elektrolit kaybı sonucı ölümlerin şekillendiği anlaşılmıştır. Bu enfeksiyon genellikle yeni doğan buzağılarda ilk 24 saatte alınması çok önemli olan ilk ağız sütünün (kolostrum) alınmaması sonucu bağışıklığın yeteri kadar oluşmaması ile birlikte sözkonusu hayvanların hayvan refahına uygun olmayan, sağlıksız koşullarda nakilleri ile birleştiğinde tedavisi mümkün olmayan, yüksek ölüm oranı ile seyretmekte ve ülke hayvancılığımız için ciddi kayıplar oluşturmaktadır.”

BENZER DURUMLAR ODAMIZA SIKÇA İNTİKAL ETMEKTEDİR

Benzer durumların VHO’ya sıkça intikal ettiğini ifade eden Ödül, “Bölgemiz ve özellikle İlimiz Kars ülkemizin tüm illerindeki besicilere besi materyali sağlayan, ruhsatlı hayvan pazarımızdan satın alınan büyükbaş hayvanların ülkemizin hemen her ilinde önemli bir ilgi ve rağbet görmesinden dolayı ilimize ülkenin çeşitli şehirlerinden yeni doğan buzağıların getirilip normalden çok daha uygun fiyatlarla satıldığı duyumları Odamıza ulaşmaktadır. Fakat görece piyasa şartlarından daha uygun fiyata satılan bu yeni doğan buzağıların henüz sütten kesilmemiş olması, sağlıksız koşullarda nakledilerek İlimize getirilmiş olmasından dolayı getirildikten sonra ciddi sağlık sorunları yaşamaları ve kısa sürede ölmeleri biz veteriner hekimlik camiasının çokça tecrübe ettiği bir durumdur.” şeklinde konuştu.

ÖDÜL: TAŞIMA SU İLE DEĞİRMEN DÖNMEZ

Ödül ayrıca, “İlimizde geçimi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden sağlayan yetiştiricilerimize bu konuda önemli bir uyarıda bulunmak istiyoruz; orijini, menşei bilinmeyen, internet,sosyal medya vs, gibi mecralarda fotoğraflarını gördükleri fakat genel sağlık durumu bilinmeyen, satılması hem etik hem de vicdani olmayan bu tarz yeni doğan buzağıları kesinlikle satın almamasıdır. Bölge hayvancılığımızın gelişebilmesi ve katma değerinin yükselmesi ülkemizin diğer bölgelerinden bu örnekte olduğu gibi sağlıksız yol ve yöntemlerle getirilen büyükbaş hayvanlarla mümkün olamayacaktır. Ülkemizin besilik hayvan ihtiyacını karşılayabilecek potansiyele sahip İlimiz hayvancılığının kalkınması ancak ve ancak işletmelerimizdeki hayvanlardan daha yüksek verim alabilmemize imkan verecek ıslah çalışmalarının sağlanabilmesi ile mümkün olacaktır. Çok değerli bir atasözümüzde belirtildiği gibi “taşıma su ile değirmen dönmez”. ifadelerine yer verdi.

BÜYÜK BİR EKONOMİK KAYBA NEDEN OLMAKTA

Kars Veteriner Poliklinigi Veteriner hekimlerinden Tolgahan Ediz de şunları söyledi:

“Yeni doğan buzağılar anne sütünü tam almadığından bağışıklığı tam oluşmadığından vücut direnci düşük olur ve her türlü hastalığa karşı duyarlı olurlar. Vücut bağışıklığı tam oluşmayan hayvanların da uygun olmayan koşullarda yolculuk yapması, iklim ve ortam değişikliği sebebiyle tedavisi zor olan hastalıklara yol açmaktadır. Bu da hem buzağı hem de ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu nedenle yetiştiricilerimiz bilmedikleri, emin olmadıkları Veteriner hekim sağlık raporu olmayan hiçbir işletmeden hayvan satın almamalıdır. Bu durum hem ülkemiz açısından hem de yetiştiricilerimiz açısından büyük bir ekonomik kayıptır”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.