• 19 Haziran 2019 Çarşamba

Yaşar Kop; Sarıkamış, Kerbela’nın kar versiyonudur

"Yaşar Kop; Sarıkamış, Kerbela’nın kar versiyonudur"

KAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Kop; Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından düzenlenen Saygı Nöbeti programında konuşma yaptı.

Yaşar Kop; Sarıkamış, Kerbela’nın kar versiyonudur

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

KAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yaşar Kop; Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu ile Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından düzenlenen Saygı Nöbeti programında konuşma yaptı.

Doç. Dr. Yaşar Kop “Sarıkamış Harekatı” ve yanlış bilinen doğrular üzerine yaptığı konuşmada, Türkiye’de tarih ve din konusunda ağzı olanın konuştuğunu ve zaman zaman Sarıkamış konusunda yanlışa düştüklerini belirtti.

SARIKAMIŞ, KERBELA’NIN KAR VERSİYONUDUR

Kimsenin kolay kolay bulamayacağı ve ilgilenmediği konular üzerine çalıştığını ifade eden Kop, “Hiç insan kendi geçmişine hakaret edip de ya işte ‘rezil olduk, rüsva olduk, şerefimize bile kaybettik” diye bir başlık atar mı, böyle kitap yazar mı. İç insan kendi dedesine küfreder mi. Başkaları da ‘bu bir yalvarıştır, bu bir yakarıştır, bu bir haykırıştır” diyor ama ben Yaşar Kop olarak diyorum ki ‘Sarıkamış, Kerbela’nın kar versiyonudur’. Farkı yok. Ben yine Yaşar Kop olarak diyorum ki ‘Burası kar’ın bile kapkara yağdığı yer. Çanakkale’nin önsözüdür. İşte burası böyle bir yer” şeklinde konuştu.

“90 BİN ŞEHİT OLMASI İMKANSIZDIR”

Kop daha sonra Sarıkamış’ta 90 bir şehidin olmadığına dikkat çekerek, “Çanakkale’nin yazarı duayen Mehmet Niyazi’nin de söylediği gibi Ruslar kendi yenilgilerinin üstünü örtebilmek için tabiri caizse Orhan Gencebay’ın ‘Doksan ya evde yoksan’ parçasından da sanki esinleşmiş gibi 90 bin şehit ifadesini bizim içimize yerleştirmişlerdir. Bu bir hatadır. Bizim Genel Kurmay’ın arşivlerinde 118 bin toplam askerimiz var. ‘Buraya gönderdiğimiz 75 bin kişi’ diyorsa 90 bin şehit olması imkansızdır. Hatta 600 bin diyen var hatta 800 bir kişi ölmüştür diyen tarihi kaynaklar var. Buradaki gerek şehidimiz 1 şahit bile aynı manayı taşır. Gerçek sayı 33 bindir. 10 bin kişide savaş meydanının geri kısmındayken rahmetli olmuştur. Toplam 33 bin 165’dir. 7 bin tane esirimiz vardır. 17 bin tane de yaralı vardır. Fevzi Çakmak da aynı rakamı söyleyip teyit etmektedir. Biz kurşun atmadan bu savaşta kaybettiysek Rusların 32 bin kaybını kim verdirdi. Sarıkamış, gelip burada oturup elini kolunu sallayarak gidilecek yer değil. Sarıkamış, buranın ekmeğini yedikten sonra ‘çok soğuktu Allah rahmet etsin’ denilecek yer değildir. Sarıkamış şehitler diyarıdır. Her tarafı şehit olan bir yerdir. Şehitlerimiz bize burayı bıraktı. Allah rızası için bizde bizden sonra gelen nesle yanlış bilgiler vermeyelim” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.219467