Yasin Aşkın Yıldırım: Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır

"Yasin Aşkın Yıldırım: Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır"

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars şube Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Kars’ta artan göçmen çocuk dilencilere dikkat çekerek, “Yoksulluğun Sebebi yokluk değil, paylaşmayı unutan İnsanlardır. Kentte, önceki yıllara göre sokaklarda çoğunluğunun göçmen çocuk dilenciler olmak üzere dilenci sayısında ciddi artış nedeniyle, harekete geçilmeli.” çağrısında bulundu.

Yasin Aşkın Yıldırım: Müslüman dilencilik yapamaz, yapmamalıdır

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars şube Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Kars’ta artan göçmen çocuk dilencilere dikkat çekerek, “Yoksulluğun Sebebi yokluk değil, paylaşmayı unutan İnsanlardır. Kentte, önceki yıllara göre sokaklarda çoğunluğunun göçmen çocuk dilenciler olmak üzere dilenci sayısında ciddi  artış nedeniyle, harekete geçilmeli.” çağrısında bulundu.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kars şube Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, “Türkiye Yardım Sevenler Derneği olarak, çeşitli kurumlarla iş birliği yapmaya hazır olduğumuzu, Barınma ve Rehabilitasyon Merkezi kurup, Misafir Çocuklar Merkezi'ne dönüştürülmesi gerek. Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kars Diyanet Vakfı ve Kars Kızılay Şubesi arasında 'Kars Misafir Çocuklar Merkezi İş Birliği protokolü imzalanması önerisinde bulunuyoruz” dedi.

ÇOCUK DİLENCİLİĞİ İLE CİDDİ ANLAMDA MÜCADELE EDİLMELİDİR.

Kars'ta dilencilik yapan çocukların rehabilite edilmesi amacıyla kurumlar arası İşbirliğinin sağlanması gerektiğini de ifade eden Yasin Aşkın Yıldırım, 'Kars Misafir Çocuklar Merkezi İş Birliği' protokolünün, olumlu sonuçları olacağı Protokol kapsamında kentte oluşturulacak  merkezde  çocuk rehabilite edilirse, dilencilik oranı da en az yüzde 70 azalma olacağını  söyledi.

Kısa sürede olumlu sonuç alınacağını belirten Yıldırım, “Projede, okul çağında olan ve dilencilik başta olmak üzere sokaklarda yer alan çocuklar tespit edilerek, getirildikleri merkezde; görevli sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, rehberlik ve psikolojik danışmanlık uzmanları tarafından rehabilite edilmeli . Tüm günlerini merkezde geçiren çocuklar, TV izleme, oyun odası, kitap okuma ve boyama gibi çeşitli aktivitelerde de bulunmaları sağlanmalıdır. Gün sonunda ailelerine teslim edilmelidir.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236792