Yemin Ettiler

"Yemin Ettiler"

Vali Türker Öksüz, Öğretmenler Günü Kutlamalarına Katıldı.

Yemin Ettiler

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Vali Türker Öksüz, Öğretmenler Günü Kutlamalarına Katıldı.

Kars Valisi Türker Öksüz, Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, Şube Müdürleri, öğretmen ve öğrencileri makamında kabul etti.

Öğretmenler Günü kutlama programı daha sonra Halk Eğitim Merkezi çok amaçlı salonunda devam etti.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan törende Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlanan ve öğretmenlik vurgusunu konu alan sinevizyon gösterisi sunuldu. Alpaslan Anadolu Lisesi öğrencisi Elvin Erdoğdu’nun yaptığı “Öğrenci gözüyle öğretmen” konulu konuşma, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğretmeni Hilal Şahinoğlu mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına yaptığı konuşma gerçekleştirdi. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin Türk Bayrağına el basarak yemin etmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun ve Vali Türker Öksüz Öğretmenler Gününün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Vali Türker Öksüz yaptığı konuşmada, görevi başında şehit olan ve ahirete intikal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diledi ve çok büyük fedakârlıklarla öğrencilerimizi yetiştiren emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve uzun bir ömür diledi.

Öğretmenlik mesleğinin öneminin her geçen gün daha da arttığını vurgulayan Vali Öksüz: “Bu anlamlı günü, bizlere emek veren siz öğretmenlerimize olan sevgi ve saygımızı ifade etmemize vesile olması, aynı zamanda mesleğin her geçen gün artan önemini bizlere hatırlatması bakımından çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum. Öğretmenlik mesleği emek, özveri ve sabır temelleri üzerinde icra edilen, bilgi ve tecrübeyle çocuk ve gençlerimizi hayata hazırlama mesleği, bir gönül işidir.  Bu yüzdendir ki öğretmenlik, dünyanın birçok yerinde en saygın ve en kutsal meslek olarak kabul edilmektedir. tabi bu onurlu mesleğin malzemesi de insan olduğu için ifa ettiğiniz görevini önemi daha da bir önem arz etmektedir.  Her bireyin yetişmesinde büyük rol üstlenen, ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç beyinlere işleyip, onları geleceğe hazırlama konusunda her türlü fedakârlığı da gösteren siz öğretmenlere ülke olarak, millet olarak minnettar olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu kadar ulvi ve önem arz eden bu görevi ifa ederken siz öğretmenlerden beklentimiz; “insanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışıyla genç nesillere çağın gerektirdiği bilgi donanımını kazandırıp, onları içinde bulundukları çağı anlayıp yorumlayabilecek bilgi düzeyine ulaştırmak, evrensel değerleri gözetip, milli ve manevi kültürümüzü özümseyen, bilgi ışığında, çok okuyan ve sorgulayan nesiller yetiştirmenizdir. Bu gün gelinen noktada; kalkınma ve gelişme sürecinde eğitim-öğretimin yeri inkâr edilemez. Bir toplumun ortaya koyduğu eğitimin kalitesi, diğer bir deyişle eğitim ve öğretim sektörüne verdiği ve biçtiği değer, onun aynı zamanda gelişmişlik ve kalkınmışlık derecesi ile de doğrudan ilgilidir. Bu sebeple; kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomik alanlarda kalkınmış ve ilerlemiş olmak hiç kuşku yok ki eğitim ve öğretim alanındaki sorunlarını çözmüş toplumlar olmakla mümkün olacaktır. Devletimizin, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın iyi bir eğitim alması için her türlü imkân ve kabiliyetlerini seferber etmekte ve bu doğrultuda bütçeden eğitime ayrılan payı her geçen yıl artırmaktadır. Kısa süre önce göreve başladığım Kars ilinde fiziki yapı, donanım ve eğitim araç-gereçleri yönünden öncelikli bir sorunumuzun olmadığını müşahede ettim. Ancak; günümüzde her geçen gün marka şehir olma yönünde ilerleyen, Anadolu’nun Kafkasya’ya açılan kapısı ve engin tarihi mirası, kültür ve sanat altyapısı güçlü ilimizde eğitimdeki başarı çıtasını yeterli görmüyorum. Hedefimiz, eğitimde de her alanda kazandığımız ivmeye paralel olarak başarı düzeyini çok daha yukarılara taşımaktır.

Siz değerli öğretmenlerimizin üstün gayretleri ve bizlerin de valilik olarak her türlü desteği ile bu sorunları aşacağımıza, eğitim-öğretimin kalitesini daha yüksek seviyelere birlikte ulaştıracağımıza gönülden inanıyorum. Bir kez daha ifade etmek gerekirse, ülkemize bilgi çağının kapılarını açacak olan anahtar, siz değerli öğretmenlerimizin elindedir. Görevinizi bu bilinçle yürüteceğinize, sorumluluklarınızı bu mesleğin gerektirdiği değerlere uygun bir şekilde yerine getireceğinize, kendinizi sürekli olarak yenileyerek geliştireceğinize olan inancımız sonsuzdur. Millet için, vatan için, ortak mutluluk için, sağlıklı, güvenli bir toplum için, daha güçlü bir devlet için, geleceğin modern Türkiye için en büyük görev sizlere düşmektedir. Sizlere güveniyor, inanıyor ve bu doğrultuda yapacağınız çalışmalarınızda üstün başarılar diliyorum. “aklı hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirerek, başöğretmen Atatürk’ün gösterdiği hedefte yürümekte olan ve güzel ülkemizin aydınlık nesillerini yetiştirmek amacıyla çalışan siz değerli öğretmenlerimizin öğretmenler Günü’nü kutluyor. Şehit öğretmenlerimize ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet, gazi öğretmenlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Türker Öksüz’ün hitaplarının ardından Öğretmenler Günü nedeniyle  şiir, kompozisyon ve resim dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren ilk, orta ve lise öğrencilerine ödülleri protokol mensupları tarafından verildi. Anma programı Türk Halk Müziği Öğretmenler Korosu’nun konseri ile son buldu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.281327