• 20 Temmuz 2019 Cumartesi

Yerel Yönetimden Beklentiler

"Yerel Yönetimden Beklentiler"

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu yerel yönetimlerden beklentilerini sıraladı.

Yerel Yönetimden Beklentiler

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu yerel yönetimlerden beklentilerini sıraladı.

Alibeyoğlu, CHP Adayı Taner Toraman’ın odayı ziyaretinde oda olarak yerel yönetimlerden beklentilerini genel kapsamda değerlendirdi.

Alibeyoğlu, “Bizim burada yerel yönetimlerden gerçekten beklediğimiz çok şeyler var. Sonuçta hepimiz bir iştirakiz ve burada hep birlikte çalışmak zorundayız. Hem şehrin geleceği için, kaderi için, ticareti için ve ileride daha çok şeyler yapabilmemiz için yerel yönetimlerde koordineli şekilde çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Alibeyoğlu daha sonra şunları söyledi:

“Bizim bu noktada beklentimiz seçimden sonra; seçimden önce vaat edilenle seçimden sonra uygulanın aynı olmasıdır. Şimdi seçim öncesi herkes vaad ediyor seçimden sonra herkes kulaklarını kapatıyor, gözlerini yumuyor ve şehri bir sonraki seçime kadar kaderine terk ediyor. iz böyle olmasını istemiyoruz. Biz istiyoruz ki; hep beraber hizmetleri şehre faydalı olacak şekilde birlikte yürütmek. Sizlerin bizim sorunlarımızı dinlemenizi isteriz. Bizimle birlikte çalışmanızı isteriz. Bizlerde aynı şekilde sizlerin sorunlarını dinleyip çözüm bulmak isteriz.”

Alibeyoğlu bu süreçte beklentilerini de şöyle sıraladı:

“Şehrimizin geleceğini daha iyi getirmek, ticaretini daha iyi noktalara taşımak. Zaten şu anda herkesin bildiği gibi şehrin ticareti içler acısı durumda. Her geçen gün göç veriyoruz. Bu göçün sebebi, ticaretçinin sermayesini batıya götürmesinin sebebi ne? En baştaki sebeplerden birisi yerel yönetim. Ya sermayesini güvende hissetmiyor veya sermayesinin karşılığında yaptığı yatırımı yani alın teriyle yaptığı yatırımın burada değerlenmediğini düşünüyor. Bu değerlenme noktası da yerel yönetimlere düşüyor. İyi hizmet ederlerse, şehri iyi tanıtırlarsa, iyi pazarlarlarsa tacirlerde yatırımlarını burada değerlendirir. Vatandaş bakıyor ki şehir geriye gidiyor o zamanda diyor ki ‘ben Kars’ta kazanmış olabilirim ama en iyi götürüp metropollerde yatırım yapayım’ diyor. ‘Çünkü ben burada bir koyup 1 alamıyorum batıdaki bir koyup on alıyor’ diyor. İşte bunlar göçe sebep oluyor. Vasıfsız göçün pek fazla önemi yok ama sermaye göçünün ciddi manada önemi var. Şehirden sermaye göçerse işgücü de göçer. Böyle olunca da şehir kaderine terk edilir. Eldeki 10 yıllık verilere göre 320 bin olan şehrin nüfusu şu an 280 bine düşmüş. oranlarsak 40-50 bin civarında göç vermişiz. Bizim buna yerel yönetimlerle birlikte ‘dur’ dememiz gerekiyor. Makamlara gelen kişilerin makam sevdasından vazgeçmesi gerekiyor. ‘ben başkanım. Bana başkan desinler, saygı göstersinler, bana biat etsinler’ düşüncesini bir kenara kaldırmak gerekiyor.”

Yapılması gerekenlerin başında şehrin geleceği için çalışmak olduğunu da dile getiren Alibeyoğlu, “Şehirdeki etnik köken siyasetinin kaldırıp bırakılması lazım. Şehrin önündeki sorunların aşılması gerekiyor. İllere baktığınız zaman yu an Kars7ın geri kalmışlık seviyesi çok üstte. Biz kaçıncı yüzyılda yaşıyorum ama ne ne yazık ki bizim halen daha yol, su, çöp gibi ihtiyaçlarımız var. Bunlar bizim ayıplarımızdır. Burası üçüncü dünya ülkesi değil. 2 yıldır Doğu Ekspresi ile turizmde doğal olarak bir patlama var. Her sene bu sayı yükseliyor ama bir turist bin turisttir. İyi yada kötü bir kişi bin kişiyi etkiler. Buraya gelen turistlerin gelme sebepleri belli. Doğallığı, turizmi, inancı, tarihi dokusu gibi özelliklerini görüyor. Ama geldiği zaman gördüğü bir sorun var. Şehir fiziki anlamda çok kötü durumda. Bu da bize zarar veriyor çünkü gelen memnuniyetsiz gidiyor. Yani adam diyor ki ‘burada çöp temizlemekten bile acizler olur mu böyle bir şey’ O kişi memleketine gittiği zaman bize yansıması da çok kötü oluyor. Giden binlerce kişi olduğunu düşündüğünüzde diyecek bir şey kalmıyor. Yani buradan giden her memnuniyetsiz bir kişi şehrin geleceğine ciddi manada darbe vuruyor.  Oysa bu Doğu Ekspresi bizim için tarihi bir fırsattır. İşte bu belki bir daha gelmeyecek olan fırsatı doğru değerlendiremez isek bu da gelir geçer ve biz yine kendi halimize kalırız. Onun için gelen vatandaşı memnun etmemiz gerekiyor. Bunu da yerel yönetimlerle beraber yapacağız. Yani bizim beklentilerimiz bunlar. Beraber, dostça, kardeşçe çalışmak. Hangi belediye, hangi kişi, hangi parti olursa olsun bu bizim için önemli değil. Şehre faydası olan biri olsun da, şehre bir şeyler yapsın da biz onu istiyoruz başka bir şey istemiyoruz.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.269339