Zeytin ovasında kanser alarmı

"Zeytin ovasında kanser alarmı"

Zeytin ovasında kanser alarmı

DATA[

Zeytin ovasında kanser alarmı 

İspanya kökenli “Zeytin Kanseri” İzmir’in Torbalı ilçesinde 2 milyon 100 adet zeytin ağacını tehdit ediyor. Ağaç köylerde yayılırken, tek tedavisi ise hastalıklı dalı veya ağacı kökünden kesmek
 
İzmir’in Torbalı ilçesinde tarıma dayalı sanayinin ana ürünlerinden olan zeytinde ortaya çıkan mantar hastalığı binlerce zeytin ağacını kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. İspanya’dan getirilen hastalıklı bir fidanla Türkiye’ye giren “Verticillium Mantarı” kısa zamanda Manisa, Aydın ve Muğla’dan sonra Torbalıya da ulaştı. Halk arasında “Solgunluk hastalığı” ya da “zeytin kanseri” adı verilen mantar Torbalı ovasında 88. 125 dekar arazide 2 milyon 100 adet ağacı tehdit ediyor. Üreticiler çare bulması için Torbalı İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yardım istedi. Harekete geçen Tarım Müdürlüğü, yoğunlukla dağ köylerinde görülen hastalık için çalışma başlattı. İlçe Tarım Müdürü: “Başlattığımız deneme çalışmasında yüzde 70 başarıya ulaştık”
 
2 MİLYON ZEYTİN AĞAÇ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI
Torbalı ovasında 88.125 dekar alandaki 2 milyon 100 adet zeytin ağacı bu hastalık yüzünden büyük oranda tehlike yaşıyor. Önemli ürünler arasında yer alan zeytin, aynı zamanda Torbalı ilçesinde tarıma dayalı sanayinin de ana ürünleri arasında. Bölgede zeytin, yaygın olarak Ahmetli, Karakuyu, Yeniköy, Dağtekke başta olmak üzere dağ köylerinde yetiştiriliyor. Yine ilçede Verde, Yağzade, Hayber, Efendioğulları, Tariş, Çetineller, Çınarlar, Işık gibi önemli zeytin yağı fabrikaları ödedikleri vergi, istihdam, malzeme alışverişi, ürün satışı gibi kalemlerle ilçe ekonomisine ciddî katkı sunuyor. Ortaya çıkan bu hastalık ise zeytin üreticilerini ve fabrika sahiplerine büyük korku salmış durumda. Halk arasında “Solgunluk hastalığı” ya da “zeytin kanseri” adı verilen bu hastalığın tedavisi olmadığı açıklandı. Hastalık bulaştığı ağacı ise deyim yerindeyse yok ediyor. Ağacı hastalıktan arındırmak için kökünden kesilip toprağın dezenfekte edilmesi gerekiyor. Hastalık budama ve sulama araçlarıyla bulaşıyor.
 
TEDAVİSİ YOK
Hastalık üzerinde çalışmalarını sıkı bir şekilde yürüten Torbalı İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte Dağkızılca, Karakızlar, Karaot, ve diğer dağ köylerinde “Hidrojen Peroksit ve Sloryum” deneme çalışmaları başlattı. Yapılan çalışma neticesinde yüzde 70 oranın-da başarı elde edildi. İlçe Tarım Müdürü Kenan Uyar: “Bu hastalık uzun süredir olan bir hastalık ve ilçemizde de bazı bölgelerde görüldü. Hastalığın tedavisi yok ama yaptığımız çalışma sonucunda yüzde 70 oranında bir başarı sağladık. Kanser ağacın gövdesine bu-laştığı taktirde ağacı kökten kesilmesi, yenisinin ekilmesi ve toprağın dezenfekte edilmesi gerekiyor. Çiftçilerimiz bu tür bir hastalık gördüklerinde bölgelerinde bulunan tarım danışmanlarımıza veya müdürlü-ğümüze başvursunlar” dedi.
(VG-BA-S) İZMİR / TORBALI (KHA) - VEDAT GÖKÇAY
 
 
 
 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.234774