KARS Haber Girişi : 18 Haziran 2022 00:30

Başkan Alibeyoğlu esnaf ve yerel halk için destek istedi

Başkan Alibeyoğlu esnaf ve yerel halk için destek istedi KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Başkan Alibeyoğlu esnaf ve yerel halk için destek istedi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

ENERJİ ve AKARYAKIT FİYATLARINDA ÖNLENEMEYEN ARTIŞ ÜRETİCİLERİN VE HALKIN BELİNİ BÜKÜYOR

Kars Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu(KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, artan enerji, akaryakıt ve döviz kurlarını işaret ederek yetkililerden üreticiler, esnaf ve yerel halk için destek istedi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Alibeyoğlu şu ifadelere yer verdi; “Enerji, Akaryakıt ve döviz fiyatlarında bir süredir yaşanan artışlar ve belirsizlikler üreticilerimizi, esnafımızı ve halkımızı olumsuz yönde etkilemekte, piyasalarda durgunluklara sebebiyet vermektedir. Bir emtiada artan fiyatlar diğerlerine de sıçramakta ve domino etkisiyle tüm piyasalarda hissedilmektedir. Artan girdi maliyetleri nedeniyle üreticilerimiz işlerini yavaşlatmakta, başta inşaat sektörü olmak üzere tüm sektörlerde durgunluklar yaşanmakta ve piyasaların arz talep dengesi bozulduğundan bu durum fahiş fiyatların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle enerji ve akaryakıt fiyatlarında durdurulamayan artışlar üretici ve esnafın yanı sıra yerel halkımızın da sosyal yaşamına olumsuz yönde etki etmektedir.”

Akaryakıt fiyatlarının günden güne artış göstermesi, döviz kurlarında yaşanan gelişmeler ve belirsizlikler, tedarik zincirindeki kırılganlıklar, hammadde ve diğer girdi fiyatlarındaki olağanüstü artışların, üretim sektörüne de yansıdığını dile getiren Başkan Alibeyoğlu “Hammadde, enerji, işçilik gibi girdi maliyetlerinin yanında firmaların genel pazarlama stratejisi, fiyatlandırma politikaları, genel pazar durumu, stok miktarı gibi diğer etkenler de satış fiyatını biçimlendiriyor. Bu yüzden aynı firmanın ürettiği ürünler arasında bile farklı fiyat artış oranları söz konusu olabiliyor.” Dedi.

FİYAT ARTIŞLARI HALKIN SOSYAL YAŞAMINA OLUMSUZ YANSIMAKTADIR

Başkan Alibeyoğlu sözlerinin devamında “Enerji ve Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışalar nakliye fiyatlarına etki ettiğinden bu durum gıda fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. İlimiz Kars temel gıda maddelerinin üretim sahalarına uzak bir konumdadır. Bu durum nakliye maliyetlerini ön plana çıkarmaktadır.  Dolayısıyla üretilen temel gıda ürünleri ilimize ulaşana dek birçok maliyeti de üstlenmekte bu durum yerel halkın cebine olumsuz yansımaktadır. Geçim derdi ile hareket eden yerel halkımız özellikle artan akaryakıt fiyatları nedeniyle tüm gelirini enerji, kira, mutfak gibi temel ihtiyaçlarına harcamakta dolayısıyla sosyal ihtiyaçlarını ötelemektedir. Tüm gelirini enerji, kira, mutfak gibi temel ihtiyaçlarına harcayan yerel halkımız sosyal açıdan gelişme gösterememekte, bu durum ciddi anlamda sosyal sorunlara neden olmaktadır. 

"KDV DÜŞÜRÜLMELİ, ZAM ÖTV’DEN KARŞILANMALI"

Başkan Alibeyoğlu yetkililere çağrı yaparak “enerji ve akaryakıt zamları ulaşım ve nakliye başta olmak üzere maliyetleri artıracağı için vatandaşa enflasyon olarak da yansıyacaktır. Akaryakıt ürünlerindeki zamların pompa fiyatlarına yansımaması için KDV ve ÖTV’den karşılanması gerekmektedir. Zamların ÖTV’den karşılanması ve KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi vatandaşın yükünün azaltılması anlamına gelecektir. Devletimizin olası bir krize karşı herhangi bir akaryakıt rezervi ve tedbiri olmadığı için krizin faturası doğrudan pompa fiyatları üzerinden vatandaşlara yansıtılmaktadır. Bu nedenle elzem olarak ya nakliye ve taşımacılık sektörü desteklenmeli ya da akaryakıt fiyatları üzerindeki KDV ve ÖTV tutarları yeniden düzenlenerek halkın cebine yansıyacak şekilde asgari düzeye indirilmelidir.” İfadelerini kullandı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.