KARS Düzenleme Tarihi : 25 Ağustos 2020 22:59 Haber Girişi : 25 Ağustos 2020 22:59

Başkan Alibeyoğlu’u Duyurdu

Başkan Alibeyoğlu’u Duyurdu KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Başkan Alibeyoğlu’u Duyurdu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Ticaret Sicili Belgelerini MERSİS Üzerinden Online Olarak Alabilirsiniz

Kars Ticaret ve Sanayi Odası(KATSO) Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu tarafından yapılan açıklamada “ KATSO olarak üyelere hizmet amacıyla çıkmış olduğumuz yolda üyelerimize yeni bir hizmet daha getirdik. Üyelerimizi artık Odamıza gelmeden Merkezi Sicil Kayıt Sistemi(MERSİS) üzerinden online olarak Ticaret Sicil Belgelerini alabilecekler. Geçtiğimiz günlerde Oda belgelerinin alınabileceği sisteme geçiş yapmıştık. Ancak, Ticaret Sicil Belgelerinin alınabileceği bir sistem henüz hazır değildi. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden söz konusu belgelerin güvenli elektronik imza ile online verilmesine ilişkin T.C. Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin ortak yürüttüğü çalışmalar tamamlanmış olup, 20.08.2020 tarihi itibariyle Kars Ticaret Sicili Müdürlüğünde hizmete alınmıştır. TOBB tarafından hazırlanan sistem pilot illerde uygulamaya konuldu ve pilot çalışmaları tamamlandı. KATSO olarak bizler de vakit kaybetmeden sisteme entegre olduk. Bu hizmetimiz üyelerimiz için önemli bir yeniliktir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde üyelerimizin Odamıza gelmeden belgelerini alabilmeleri hem üyelerimizin, hem çalışanlarımızın hem de toplumun sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu açıdan yeni sistemimizin üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

Belge talep adımları aşağıdaki gibidir;

1.         Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından https://mersis.gtb.gov.tr’ye MERSIS kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.

2.         “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusu”na girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.

3.         Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.

4.         Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemleri”ne giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.

5.         Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.

6.         Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.

7.         Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir.

ONLINE ERİŞİM SAĞLANAN BELGELER

-Ticaret Sicil Tasdiknamesi

-Merkez Nakli Belgesi

-İflas Konkordato Belgesi

-Firma Durum Belgesi

(Belge talepleri mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilmektedir.)

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.