KARS Haber Girişi : 31 Aralık 2021 09:59

Bütün Halkımıza, Mülk Sahiplerine ve Belediyelere Çağrımızdır

Bütün Halkımıza, Mülk Sahiplerine ve Belediyelere Çağrımızdır KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Bütün Halkımıza, Mülk Sahiplerine ve Belediyelere Çağrımızdır

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Bakkallar Odası Başkanı Murat Bakırhan’ın basın açıklaması:

Ekonomik zorluklarla geçirdiğimiz son 2 yılın ardından olumlu ve iyimser her gelişmeye ihtiyacımız olduğu kuşkusuzdur. Hep birlikte huzura, mutluluğa ve ekonomik istikrara hiç olmadığımız kadar ihtiyacımız var.

Esnaf ve Sanatkârımız bu zamana kadar en zor şartlar altında üzerine düşen her sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdi ve getirmeye devam ediyor. Siftahı müşteriden, bereketi Allah’tan bekleyen anlayıştan başka bir şey de ortaya çıkması zaten mümkün değildir. Cebinde olmasa da, veresiye defterinin kapağını açmayı kendisine yediremeyen ve kimsenin hatırını kırmayan yine Esnaf ve Sanatkârımız olmuştur.

Unutulmamla ki; Esnaf ve Sanatkârımız, sermaye ve refahın tabana yayılması, gelir dağılımının iyileştirilmesi ve bu suretle sosyal dengelerin korunmasında ekonomik ve sosyal hayatın önemli unsurlarından birisidir.

Ne var ki esnafımız bu gün bitkin ve çaresizdir. Sorunları üst üste yığılmış ve içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Esnafımız, toplumun ayakta kalması için elinden geleni yaparken, kendisi zorlaşan hayat şartları nedeni ile sürekli sendelemektedir.

Öncelikli sorunlarımız arasında; neredeyse her tarafa açılan üç harfli zincir marketler başı çekmektedir. İlimizde ruhsat makamları, her mahallemize zincir marketlerin açılmasına izin vermiş ve ilimiz ekonomisinin bel kemiği olan esnafımızı hiç dikkate bile almamıştır.

Zincir marketlerin zihniyetine göre, bakkallar kapansın, kırtasiyeler iflas etsin, manav ve kasap çalışmasın. Hatta aç ve yoksul bir halde yardıma muhtaç hale gelsin. Mantık budur. Zincir marketlerin bakkal, manav, kırtasiye ve hırdavatçı esnafı karşısında ciddi bir rekabet gücü oluşturduğu açıktır. Bu haksız rekabet ortamından başta bakkallar olmak üzere tam 54 meslek dalında ki Esnaf ve Sanatkârımız olumsuz etkilenmiş ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlardır.

Kıymetli Hemşehrilerimiz;

Bu haksız rekabete karşı ayakta kalma mücadelesi veren, Sokağımızın Işığı, ilimiz ekonomisinin bel kemiği olan Esnafımıza sahip çıkmak, hepimizin görevi olduğu gibi, ayrıca hepimizin sorumluluğudur.

Yine Esnafımızın öncelikli sorunlarından birisi de kira maliyetleridir. İlimizde iş yeri ve konut kiralarının yüksek oluşu ve orantısız bir şekilde artırılması hem esnafımızı hem de kiracı yurttaşlarımızı zor duruma sokmaktadır. Yaşanan son süreçlerden sonra çoğu esnafımız kiralarını ödeyemez duruma gelmişti. Hatta çok esnafımız yüksek kiradan dolayı işini kaybetmiş. Pandemi sürecinde esnafın içinde bulunduğu zor şartlar üzerine Mülk sahiplerine “esnaftan kira almayın” çağrısında bulunmuştuk. Birçok mülk sahibi bu çağrımıza duyarsız kalmamış ve esnafımızdan birkaç kira almamışlardı. Bir kez daha hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

Bu anlamda, bu kısır döngüden kurtulana kadar, bir kez daha bütün mülk sahiplerine 2022 yılı için kira artışlarında bulunmamaları çağrısı ve ricasında bulunuyoruz.

Aynı zamanda bütün Kars  Halkımıza, esnafımızı üç harfli marketlere ezdirmemek için esnafına sahip çıkma, alışverişlerinde yerel esnafı tercih etme çağrısında bulunuyoruz.

Kars  il ve ilçelerinde ki Belediyelere de yerel esnafını korumaya, şartları taşımadıkları halde gelişi güzel her sokağa kurdurulan ve ruhsat verilen zincir marketleri azaltmaya hatta kapatmaya ve bundan sonra yeni zincir marketlerin açılmaması yönünde karar almaya çağırıyoruz.    

Saygılarımla Kars bakkallar odası başkanı Murat BAKIRHAN

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.