BÖLGE Haber Girişi : 22 Şubat 2021 21:29

Dr. Erdoğan Yıldırım’dan Ardahan’ın Kurtuluş Yıldönümü Mesajı

Dr. Erdoğan Yıldırım’dan Ardahan’ın Kurtuluş Yıldönümü Mesajı KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Dr. Erdoğan Yıldırım’dan Ardahan’ın Kurtuluş Yıldönümü Mesajı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, Ardahan’ın Kurtuluş Yıldönümü nedeni ile bir kutlama mesajı yayımladı. Yıldırım, “Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Ardahan ilimiz, adını Hazar Türklerinin bir kolu olan Arda Türklerinden almıştır” dedi.

Yıldırım’ın mesajı şöyle:

1918 Brest-Litowsk Antlaşmasıyla Anadolu topraklarına katılan Ardahan, aynı yıl Mondros Mütarekesi ile ordumuzun çekilmesi sonucu, Ermeni ve Gürcülerin işgaline hedef oldu. Gürcüler Ardahan ve çevresindeki köyleri yağmalayarak insanları katlettiler. Ama İngilizlerin baskısıyla Gürcüler Ardahan’ı boşaltmak zorunda kaldılar.

Ermeni ve Gürcülerin arasında kalan yöre halkının beklediği kurtuluş ümidi, 23 Şubat 1921 tarihinde Kurtuluş savaşımızla bütünleşen Kars ve çevresinin kurtarılması için hedeflenen harekâtta, Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa Komutasındaki şanlı ordumuzun şehre girmesiyle gerçekleşti. Ardahan halkının büyük bir sevinçle karşıladığı Yüzbaşı Osman Bey’in komutasındaki Türk birlikleri Ardahan’a Türk Bayrağı çekerek Ardahan’ı da düşman işgalinden kurtarmış oldular.

66 yıl Kars iline bağlı bir ilçe olan Ardahan, 1992 yılında il haline getirildi. Ardahan ilimiz il olarak çok kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, Bakü-Ceyhan-Tiflis Boru Hattının Ardahan’dan geçmesi, iki tane sınır kapısı olması tarihi ve doğal güzellikleri, turizm potansiyeli, 2009 yılında açılan Üniversitesiyle önemli bir il olmak için hızlı ve emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

Ardahanlı iş adamlarımızın bölgeye yapacağı yatırımlar, Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmaları ve hemşerilerimizin gayretleriyle, bugün için en büyük sorun olan Ardahan ilimizdeki göçü önleyebilirsek, hedeflenen gelişimi daha kısa sürede gerçekleştirebileceğimiz kanaatindeyim.

Bu duygu ve düşüncelerle Serhat şehrimiz Ardahan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü nedeniyle Ardahanlı hemşerilerimi kutluyor, bugün bu topraklarda hür ve bağımsız yaşamamızı sağlayan şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Saygılarımla”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.