KARS Haber Girişi : 05 Mayıs 2020 20:49

Dr. Perincek; Çözüm Basit Kurallara Uymak!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK Dr. Perincek; Çözüm Basit Kurallara Uymak!

Dr. Perincek; Çözüm Basit Kurallara Uymak!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Covid-19 pandemisi nedeniyle açıklama yapan Türk Toraks Derneği Kars İl temsilcisi Kars Harakani Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Gökhan Perincek, Covid-19 pandemisini sağlık bakanlığı, valiliğimiz ve il pandemi kurulunca alınan kararlara uyma ile sorunsuz bir şekilde atlatılabileceğini belirtti.

Bu kuralları yeniden hatırlatan Perincek;

-El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

-Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

-Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

-Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir

-Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

-Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.

-Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

-Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

-Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Bununla birlikte söz, nişan ve düğün organizasyonlarının yaz ayının gelmesi ile birlikte artacağının öngörülmesi nedeniyle bu tür organizasyonların ertelenmesi ya da bireysel olarak yapılmasının bu salgın döneminde önemli olduğunu, maske takımının salgında en önemli faktörlerden biri olması nedeniyle maskesiz dışarı çıkılmaması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Perincek; “Covid-19 pandemisinin ortadan kaldırılmasında valiliğimiz ve buna bağlı kolluk kuvvetlerimizin göstermiş oldukları üstün çalışmalar bizler Kars halkı olarak etkin bir şekilde katılmadığımız ve kurallara uymadığımız sürece başarıya ulaşamayacaktır” dedi. 

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.