GÜNCEL Haber Girişi : 14 Kasım 2023 22:46

Emine Erdoğan’ın “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” Sergisi

Emine Erdoğan’ın “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” Sergisi
Emine Erdoğan’ın “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” Sergisi KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Emine Erdoğan’ın “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” Sergisi

Minecraft Server Kiralama Minecraft Server Kiralama

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Dr. Öğretim Üyesi Emine Erdoğan, Ahmet Arslan Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Cumhuriyet” ve “Kurtuluş” adlı kompozisyon sergisi açtı.

Kurtuluş savaşı döneminde topyekûn mücadele etmiş kahraman kadın, erkek ve çocuklardan oluşan çalışmada kullanılan minyatürler dönemin askeri ve halk giysilerinden esinlenilerek tasarlanmış ve giysi üretim tekniklerine göre minyatür şeklinde oluşturuldu.

Emine Erdoğan, “Atatürk’ün şaha kalkmış at üzerinde olduğu tasarım Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan anı simgelemektedir. Diğer bir tasarım ise; üstlenmiş olduğu bütün vazifelerinde vatanseverliğinin yanında, Türk milletinin yüksek menfaatlerini her şeyin üstünde tutmuş büyük bir asker olan ve  “Şark’ın Fatihi” unvanıyla anılan Kazım Karabekir Paşa at üstünde tasarlanmıştır.” dedi.

“KAFKAS HALK OYUNLARI GÖSTERİM ÇALIŞMASI”

Erdoğan daha sonra şunları söyledi:

“Giysilerin anlamları, giysilerin içindeki vücutların duruşları ve hareketleri tarafından belirlenir ve bazı nitelikler kazanır.  Bu bağlamda Kafkas halk oyunu, kadına saygı duymayı, kadınla birlikte hareket etmeyi, hürmeti, gururu, mertliği ve cesareti temsil etmektedir. Kadınlarda zarafet, asillik; erkeklerde savaşçı, mücadeleci, cesaretli ve atiklik gibi değerleri yansıtmaktadır. Bu iki kompozisyon çalışmasının yanı sıra Kars’ın geleneksel giysi kültürünü yansıtan “Kars Geleneksel Giysili Folklorik Bebek” çalışmaları tasarlanmıştır.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.