KARS Haber Girişi : 02 Aralık 2019 23:00

Geleceğin Öğretmenleri Dolunay’ı ziyaret etti

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Dede Korkut Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ikinci sınıf öğrencileri Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şahin Bülbül öncülüğünde Dolunay Derneği’ni ziyaret ettiler.
Geleceğin Öğretmenleri Dolunay’ı ziyaret etti

Geleceğin Öğretmenleri Dolunay’ı ziyaret etti

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Dede Korkut Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği ikinci sınıf öğrencileri Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şahin Bülbül öncülüğünde Dolunay Derneği’ni ziyaret ettiler.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle gerçekleştirilen ziyarette Engelliler Birim Başkanı Faruk Ocak, dernek üyeleri Durbaba Satılmış, Ergün Doğrukartal, Murat Kanlıtepe, Gürkan Işık, Tuncay Çakas, Bülent Özer teşekkür ettiler.

Faruk Ocak burada yaptığı konuşmada geleceğin öğretmenleri olacak olan gençlere bir dizi nasihatlerde bulundu. İleride göreve geldiğinde her birinin birer yönetici olduklarında engellilerin sorunlarıyla yakından ilgilenmeleri gerektiğini belirtti. Ocak ayrıca, “Bizi unutmayın” diyerek, “Bugün izler sizlerden kendimiz için bir şey istemiyoruz. Bize aş verin, para verin demiyoruz. Bizler zaten belli yaşa gelmiş ve bugüne kadar bir çok sıkıntıları çekmiş bireyleriz. Bizlerin sizlerden isteği bizlerden sonra gelecek olan engellilerin bu sorunları yaşamasına fırsat vermemenizdir. Bunun için çaba göstermenizi istiyoruz” dedi.

Engelli bireyler olarak engelsiz olanlara engel olmamak için tüm çabayı sarf ettiklerini de ifade eden Ocak, “Bugün dolmuşlarda tekerlekli sandalye görürsünüz ama neden dolmuşlarda engelli göremezsiniz hiç sordunuz mu? Veya dolmuş içerisinde engelliler için ayrılan yerlere sizler neden oturamıyorsunuz? Bunları hiç düşündünüz mü? İşte sözde bizler için sağlanmış imkanların var olduğu gösteriliyor ama bizler o imkanlardan bir türlü yararlanamıyoruz. diye konuştu.

Dernek üyelerinden Durbaba Satılmış da “Bugün şehrimizde ana arterlerde engelli rampaları var onları kullanabiliyoruz ama ara cadde ve sokaklarda bu rampaları göremiyoruz. Rampalar sadece bizler için mi yapılmış onları sadece bizler mi kullanıyoruz. Bir anne bebek arabasıyla geçebilmeli, yaşlı vatandaşlar veya yük taşıyanlar da bu rampaları kullanabilmeli. El ele vermeli ve birbirimize destek olabilmeliyiz. Çünkü klasik bir söz vardır ‘Herkes bir engelli adayıdır’ kimin ne olacağı bilinmez.” şeklinde konuştu.

Adeta “Dolunay’a Minik Türkiye Ziyareti”ni andıran ziyarette duygularını dile getiren öğrenciler herkesin engelli bireyleri ziyaret etmesi, onlarla sohbet edip gönül bağı kurması ve empati yapması gerektiğini kaydettiler.

Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şahin Bülbül de öğrencileriyle gurur duyduğunu hepsinin belli sorumlulukla hareket edip kalplerinin sesine kulak verdiklerini aktardı. Öğrencilerine ve Dolunay Derneği yönetici ve üyelerine teşekkür eden Bülbül, bundan sonra da bölüm öğrencilerin bu tür etkinliklerine devam edeceklerini sözlerine ekledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.