KAFKASYA Haber Girişi : 13 Mart 2023 22:44

Kardeş ülkelerin akademisyenleri Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşliğini konuştular

Kardeş ülkelerin akademisyenleri Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşliğini konuştular
Kardeş ülkelerin akademisyenleri Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşliğini konuştular KAFKAS HABER AJANSI / ELNUR ELTÜRK

Kardeş ülkelerin akademisyenleri Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşliğini konuştular

KAFKAS HABER AJANSI / ELNUR ELTÜRK

Kafkas Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Muhammed Fatih Andı ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Maraşlı, Azerbaycan Milli İlimler Akademisi (ANAS) Başkanı Akademisyen İsa Habibbeyli’ye ziyarette bulunarak kardeş iki ülke arasındaki akademik iş birliğinin geliştirilmesi konusunu görüştüler.

ANAS Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda Azerbaycan-Türkiye dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin öneminden bahseden ANAS Başkanı İsa Habibbeyli, halklarımızın ortak dil, din ve kültürel birliğinin sarsılmaz tarihi köklere bağlı olduğunu vurguladı. ANAS Başkanı, Ulu Önder Haydar Aliyev'in "Bir millet iki devlet" olarak nitelendirdiği Azerbaycan-Türkiye kardeşlik ilişkilerinin bugün ülkelerimizin cumhurbaşkanları tarafından daha da güçlendirildiğine işaret ederek, bu birliğin diğer Türk devletlerini de kapsadığını söyledi. Habibbeyli, karşılıklı bilimsel ilişkilerin her yönden başarıyla devam edeceğine olan güvenini dile getirdi.

Kafkas Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Muhammed Fatih Andı ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Necmettin Maraşlı, iki kardeş milletin her alanda yüksek dinamiklerle gelişen ilişkilerinin önemine işaret ederek, iki kardeş ülkenin bilim ve eğitim alanındaki karşılıklı ilişkilerinin son yıllarda her yönden güçlendiğini vurguladılar.

Toplantıya Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, Kafkas Üniversiteler Birliği’nden Doç. Dr. Canan Korkmaz, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Hasdemir, öğretmenler Necla Hasdemir ve Kübra Andı, Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri İhsan Kısadere ve Kutlu Ergun da katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.