KARS Haber Girişi : 13 Ocak 2021 23:04

Kars Çayı ıslahında sona gelindi

Kars Çayı ıslahında sona gelindi KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Çayı ıslahında sona gelindi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kars’ta yaptığı yatırımlarla Kars’ın mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kars’ta son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta.Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ilçeye Baraj, Gölet ve Sulama tesislerinin yanı sıra Islah çalışmalarıyla da çiftçileri desteklemeye devam ediyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Kars’ın gözbebeği olan Kars Çayı İşi kapsamında Dere yatağı ıslahı amacıyla 150 metre betonarme duvar imalatı ve yükseltilmesi, 2.90 metre yüksekliğinde 31 metre genişliğinde ruberdam (şişme savak ),kontrol odası imalatları tamamlanarak Tarihi Taş Köprü ‘den itibaren yaklaşık 1000 metre geriye doğru şişirilme işleminin yapıldığını açıkladı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Kars Kalesi, Namık Kemal Evi, Ebu'ul Hasan-ı Harakani Türbesi ve Camisi, Topçular Hamamı, Muradiye Hamamı, Taş Köprü, Kümbet Camii (Havariler Kilisesi) arasından akmaktadır. Kars Çayının bu tarihi ve turistik mekânların arasından geçen kısmında dere yatağı düzenlemesi ile cazibe merkezi haline getirilmesi amaçlanmaktadır.” dedi.

Genel Müdür Yıldız, açıklamalarında bu proje kapsamında; hem Tarihi Taş Köprü hem de Kars Kalesi ziyaretçileri tarafından seyredilebilir bir noktada imalatı yapılan şişme lastik savakla, dere üzerinde yaklaşık 3 metre yüksekliğinde bir şelale oluşturulmuştur. Bu lastik şişme savak sayesinde Kars Çayı, Tarihi Taş Köprü ‘den itibaren yaklaşık 1000 metre geriye doğru şişirilecek ve yılın 365 günü dolu ve akış halinde bir su manzarasına kavuşacağını söyledi.

Genel Müdür Yıldız, son olarak Kars Çayı Islahı Projesinde fiziki olarak % 95 gerçekleşme sağlandığının ve toplam maliyeti 4 Milyon 230 bin olduğunun altını çizerek, çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu belirtti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.