KARS Haber Girişi : 20 Ocak 2021 23:26

Kars’ta İl Afet Risk Azaltma Planı Tanıtım Toplantısı

Kars’ta İl Afet Risk Azaltma Planı Tanıtım Toplantısı KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta İl Afet Risk Azaltma Planı Tanıtım Toplantısı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı Vali / Belediye Başkanı Türker Öksüz’ün başkanlığında yapıldı.

Valilik Gazi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) katılımcı kuruluşlara tanıtılarak, ilimizin afetlere maruz kalma riski değerlendirildi.

Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz’ün başkanlığında yapılan toplantıya; Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hüsnü Kapu, Vali Yardımcısı Mehmet Zahid Doğu, kaymakamlar ve kamu kurum-kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde hazırlanan ilimizin afet durumu, afet planı ve afet planında öngörülen hususlar hakkında bilgilendirme yapılacağını belirterek,  “Afet, hem can ve mal kaybına yol açan hem de orta ve uzun vadede sosyal yönden kayıplara yol açan, ülkelerin kalkınmalarına olumsuz etki yapan çok önemli bir konudur. Deprem, heyelan, çığ düşmesi, sel baskını, tsunami, teknolojik kaynaklı bazı doğa olaylarının hepsini afet başlığı altında değerlendiriyoruz ve bunlara karşı tedbirli olmanın da afetlerin meydana getirdiği olumsuz etkileri en aza indirmede çok önemli olduğunu biliyoruz.” şeklinde konuştu.

Afete karşı hazırlıklı olma bilincinin, mutlaka bütün toplumda, 83 milyon vatandaşımızın zihninde, beyninde gelişmesi gerektiğini vurgulayan Vali Öksüz, aksi takdirde afetlerin meydana getirdiği sıkıntıları çözmemiz mümkün olmayacağını söyledi.

Yapılan araştırmaların, afet öncesi yapılacak 1 TL’lik bir önlemle afet sonrası meydana gelebilecek 7 TL’lik bir zararı önlemenin mümkün olduğunu ortaya koyduğunu belirten Sayın Valimiz, bu oranın bazen 100’lere kadar çıkabildiğini, afet öncesi hazırlığın ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından bu rakamların çok önemli olduğunu söyledi.

2021 yılının İçişleri Bakanlığımız tarafından “Türkiye Afet Eğitim Yılı” ilan edildiğini belirten Sayın Valimiz, gerek İçişleri Bakanlığı gerekse AFAD Başkanlığı’nın bu konuda çok önemli hazırlıklar yaptığını ilimizde de afet eğitim seferberliği başlatılacağını, temel afet bilinci ve farkındalık eğitimi yapılacağını söyledi.

Vali/Belediye Başkanı Türker Öksüz, toplumun her kesimine; afetin önemi, afetin hazırlığında nelerin önemli, çevremizde afete ilişkin riskler nelerdir, ilimizde afet konusunda hangi risklerle karşı karşıyayız, afet ve acil durum planımız nedir, afet ve acil durum çantası nedir, nasıl hazırlanır, içinde neler var, afet anında doğru duruş şekilleri neler olmalıdır, herhangi bir depremde, afet ve acil durumda ilk 6 saat neler yapmalıyız, ilk 6 saatte uyulması gereken kurallar nelerdir, afet sigortası neden önemlidir, kimyasal, biyolojik, nükleer tehditler, tehlikeler nelerdir, binalarımızın güvenliği, tahliye ve toplanma alanları gibi konuların, sosyal medya üzerinden,  uzaktan eğitimle, yüz yüze eğitimle ve kamu spotu kullanılarak anlatılacağını ifade etti.

Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, muhtarlıklar, özel sektör kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının bu sürecin içine girmesi gerektiğini vurgulayan Sayın Valimiz, eğitimde başarılı olunması için tüm birimler arasında mutlaka bir işbirliği ve dayanışma sergilenmesinin gerektiğini, bu eğitimlerin ve farkındalık çalışmalarını bütün toplumu kapsayacak şekilde yapılacağını söyledi. 

İl Afet ve Acil Müdürlüğü tarafından kentte verilen eğitimlere de değinen Vali/Belediye Başkanı Türker Öksüz, 2019 yılında 18 bin 577 kişiye afet bilinci eğitimi, 2020 yılında 38 kurumda 107 kişiye sivil savunma eğitimi, 355 kişiye temel afet bilinci eğitimi 270 kişiye yangın eğitimi, 107 köyde, muhtarlıklarda 1857 kişiye temel afet bilinci eğitimi olmak üzere toplamda 2 bin 745 kişiye eğitim verildiğini kaydetti.

Vali/Belediye Başkanı Türker Öksüz’ün konuşmasının ardından Kars İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Oktay Aygan tarafından İl Afet Risk Azaltma Planı hakkında sunum yapılarak katılımcı kuruluşlar bilgilendirildi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.