EKONOMİ Haber Girişi : 22 Şubat 2021 21:59

Kars’taki Besi OSB diğer illere örnek olacak

Kars’taki Besi OSB diğer illere örnek olacak KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’taki Besi OSB diğer illere örnek olacak

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) yetkilileri, Kars’taki sanayi sektörüyle ilgili kurum ve kuruluş temsilcileriyle görüştü ve saha incelemelerinde bulundu.

Serhat Kalkınma Ajansı yetkililerinin (SERKA) yeniden yapılanma sonrası bölge illerinde başlattığı kurum ziyaretleri ve saha incelemeleri Kars’la devam etti. SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Kars Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ensar Bektaş, Tarım ve Kırsal Kalkınma Birim Başkanı Sevgi Gündüz ile Sanayi, Ulaştırma ve Enerji Birim Başkanı Ramazan Mutlu Doğaner ilk olarak Kars Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürü Filiz Çalış’ı ziyaret etti. Görüşmede, Kars OSB’nin altyapı durumu ve bölgedeki yatırımlar ele alındı. Genel Sekreter Taşdemir, Çalış’a Ajansın yeni yapılanmasını tanıttı ve Ajans olarak kurumlar arası işbirliğine büyük önem verdiklerine dikkat çekti. OSB Müdürü Çalış ise, yeterli altyapı imkanlarına sahip OSB’nin 1. Etabında 99 tahsisin gerçekleştiğini ve dolma noktasına geldiğini, 2. etaba ilişkin çalışmaların ise sürdüğünü söyledi. Çalış, Tarıma Dayalı İhtisas OSB’nin de bu yılın Ocak ayında faaliyete geçtiğini ve 20 firmaya tahsis yapıldığını belirtti. SERKA Genel Sekreteri Taşdemir, bu gelişmelerin Kars ve bölge açısından memnuniyet verici olduğunu belirterek, özellikle İhtisas OSB’nin kurumsal kapasitesiyle bölgedeki diğer illere örnek teşkil edeceğini ifade etti. Kars’tan önce Ağrı’da KOBİ merkezi ve Tekstilkent ile Ardahan’ın Göle ilçesindeki yerleri gezdiklerini dile getiren Taşdemir, üretim türlerine göre bu tür alanların İhtisas OSB’ye dönüştürülmesinin faydalı olacağını kaydetti. Genel Sekreter Taşdemir ve birim başkanları OSB’de bulunan bazı firmaları ziyaret etti. OSB’deki Ser Süt, Safir Süt ve Süt Ürünleri, Sulobanlılar Orman Ürünleri, Hacı Mehdioğlu Tarım Makinaları firmalarını gezerek, yetkililerinden firmaların üretim kapasiteleri, istihdam durumları, yaşadıkları sorunlar ve ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. Taşdemir, firma temsilcilerinden Ajansın mali desteklerini takip etmelerini ve kurumsal kapasitelerinin arttırmak için Ajansın desteklerinden faydalanmak için açılan programlara başvurmalarını istedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.