KADIN Haber Girişi : 22 Temmuz 2023 00:44

Karslı Girişimci Kadınlar Derneği’nden Kahvehanede eşitlik sohbetleri

Karslı Girişimci Kadınlar Derneği’nden Kahvehanede eşitlik sohbetleri
Karslı Girişimci Kadınlar Derneği’nden Kahvehanede eşitlik sohbetleri KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Karslı Girişimci Kadınlar Derneği’nden Kahvehanede eşitlik sohbetleri

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

2007 yılında kurulan başkanlığını Serap Çetin Çağatay’ın yaptığı Karslı Girişimci Kadınlar Derneği, il merkezi ve ilçelerdeki kahvehanelerde eşitlik sohbetleri düzenliyor. İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliğinin finanse ettiği “Kahvehanelerde eşitlik sohbetleri 2” adlı proje kapsamında Susuz ilçesindeki kahvehanelerde erkeklere bilgilendirme yapıldı, broşürler dağıtıldı.

2007 yılının 3 ayın 8'inde tam da kadınlar gününde kurulan Karslı girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Serap Çağatay, “Doğu Anadolu'da kurulan ilk kadın kuruluşu olmanın verdiği sorumlulukla kadın ve kız çocuklarının güçlenmesini girişimci ruhlarının hayata geçirilmesine ilke edindik. Çünkü zamanın şehri yoksuldu geri kalmıştı erkekler yoksuldu dolayısıyla kadınlar daha yoksuldu ekonomik sıkıntı çeken ailelerin kız çocukları okula gidemiyordu. Kurduğumuz birçok atölyede çalışan kız çocukları kazandıkları parayı biriktirip eğitim hayatına katılmıştır kadınların atölyelerde hem para kazanmaları hem aile içi iletişim kapasite geliştirme konuları gibi birçok eğitimi verdik. Böylelikle kadınların güçlenmesine katkı sunduk. Paranın aile bütçesine aile içerisinde rahatlık getirdiğini gören eşler çalışma hayatına katılmak için sıraya girdiler öncelikle özel sektörlerde çalışmaları için ön ayak olduk.

Sonra KOSGEB'in Kars'ta faaliyet göstermesi için Birleşmiş milletlerin program sorumlusu ile girişimlerde bulunduk. KOSGEB Kars'ta faaliyete başlarken şartlar ağırdı 25 bin TL kadınlara veriyordu kira desteği yoktu bir kişi SGK'lı çalıştırma zorunluluğu vardı girişimlerimizle bu iki unsurun da kaldırılmasını sağladık ve aldığımız proje yazımı yürütmesi kaynak geliştirme  eğitimler ile KOSGEB''den destek alan kadınların birçoğunun projelerini ücretsiz yazdık. Ve takibini de ücretsiz yaptık elbet ki zaman içerisinde şehir büyüdü ve gelişti zamanın zor şartları geride kaldı. Kadınlara girişimcilik ruhunu aşılamak ve imkanlarına destek olmanın dışında kadın ve kız çocuklarının insan hakları ile alakalı birçok çalışma yaptık.

Kadın ve kız çocuklarının insan hakları şiddet mağdurları kız çocukların eğitim hakları ve kadınların çalışma hakları gibi birçok konuların işlendiği emniyetin baronun müftülüğün ortaklığında kahvehanelerde çalışmalar yürüttük. Şimdi de İsviçre’nin Ankara büyükelçiliğinin finanse ettiği “Kahvehanelerde eşitlik sohbetleri 2” adlı projemizi yürütmekteyiz. Selim, Sarıkamış, Susuz, Arpaçay ve Akyaka ilçelerimizde projelerinizi başarı ile yürütmekteyiz. Amacımız huzurlu bir toplum, amacımız kadın ve kız çocuklarının güçlü olduğu bir dünya temennisi ile” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.