Menuçehr Camii’nin ibadete açılması için firmaya yer keslimi yapıldı

Menuçehr Camii’nin ibadete açılması için firmaya yer keslimi yapıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Türkiye Ermenistan sınırında Kars’a 45 km mesafedeki Ani Ören yerin'de bulunan tarihi Menuçehr Camii'nde tekrar ezan okunabilir, namaz kılınabilir hale getirilmesi için ihaleyi kazanan firmaya Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) tarafından yer teslimi yapıldı.

Ani Antik Kenti’nde bulunan Ebul Menuçehr Cami’nin restore edilerek ibadete açılması için Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında protokol 22.06.2020 tarihinde imzalanmıştı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Arkeolojik Sit Alanı’ndaki Ebul Menuçehr Cami, restore edilerek ibadete açılacak.

Bu kapsamda Serhat Kalkınma Ajansı’nın Camii’nin kapı, pencere, minber, mihrabının yapılması, altının halı ile döşenmesi, ezan okunması ve gerekli donanımların tesis edilmesi için 15.04.2021 tarihinde gerçekleştirdiği ihale sonuçlandırılarak, yüklenici Abdurrahman Alınak ile Serhat Kalkınma Ajansı arasında sözleşme imzalanmıştır. Belirtilen işlerin Ani’nin fethinin 957. Yıldönümü olan 16 Ağustos 2021’e kadar tamamlanarak Camii’nin ibadete açılması planlanmaktadır.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) - KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.