KAFKASYA Düzenleme Tarihi : 18 Ekim 2020 02:17 Haber Girişi : 18 Ekim 2020 02:18

Osman Nuri Bakırcı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısını kınadı

Osman Nuri Bakırcı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısını kınadı KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Osman Nuri Bakırcı, Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırısını kınadı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Hayırsever İşadamı Osman Nuri Bakırcı, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına saldırısına ilişkin "Kardeş Azerbaycan halkının varlık ve beka nedenini yüksek değer kabul etmiş biri olarak Ermenistan’ın hain saldırılarını kınıyorum" dedi.

OSMAN NURİ BAKIRCI: “CANIMIZLA, KANIMIZLA, TÜM VARLIĞIMIZLA DOST VE KARDEŞ ÜLKE CAN AZERBAYCAN’IMIZIN YANINDAYIZ. GEREKTİĞİNDE AZERBAYCAN’A GİDİP KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTE OMUZ OMUZA SAVAŞMAYA HAZIRIZ.” DEDİ.

Osman Nuri Bakırcı, Dağlık Karabağ bölgesinin 8 Mayıs 1992'de Ermeniler tarafından işgal edildiğini, 18 Mayıs'ta ise bölgeyi Ermenistan'dan ayıran Laçin bölgesinin işgale uğradığını, 1993'te devam eden Ermeni saldırıları sonucu işgal hattının Kelbecer, Ağdam, Fuzuli, Cebrayil, Gubatlı ve Zengilan gibi Dağlık Karabağ'ı çevreleyen bölgeleri de içine aldığını hatırlattı.

İşadamı Osman Bakırcı, 1994'te bir ateşkesin imzalandığını ancak Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20'sinin Ermeni işgalinde kaldığını da belirterek, 5 Mayıs 1994'te Bişkek protokolü ile sağlanan ateşkesin mütecaviz Ermeniler tarafından sık sık ihlal edildiğini vurguladı.

Bakırcı, şu ifadelere yer verdi:

"Saldırgan ve işgalci ruh halinin bir yansıması olarak 13 Temmuz 2020'den bu yana Ermenistan ordusunun yeni bir provokasyon girişimiyle düzenlediği saldırılar ve sınır hattını ihlal etme girişimleri, Azerbaycan tarafının ağır silahlar kullanarak karşılık vermesiyle, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi sınır hattında yaşanan çatışmalarla yeni bir boyut kazanmıştır.

Ermenistan'ın Karabağ'ın aksi yöndeki 'Oğuz' olarak isimlendirilen bir Türk yurdu olan Tovuz şehrine yapılan bu hain saldırıyı azmettirenlerin ve gerçekleştirenlerin çok yönlü amaçlarının bulunduğu Türk milletinin dikkatlerinden kaçmamaktadır. Bakü'ye uzanan Gence ve Kazah Rayonu'nu arkasında bulunduran Tovuz, coğrafi olarak alanın dağlık oluşu ve bu yüzden çatışmaya uygun özellik taşımasından dolayı Ermenistan için ikinci cephe hattıdır. Ayrıca bu bölge Türkiye'ye gelen enerji hatlarının bulunduğu bölge olması, Türkiye Gürcistan Azerbaycan tren yolu hattının bulunduğu bölgeyi kapsaması nedeniyle Türkiye için de büyük bir öneme haizdir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yetkili makamlarının bu konuda kesin tavır takınarak her şart ve durumda Azerbaycan halkının ve ordusunun yanında olduğunu beyan ettiği dünyaca bilinmektedir. Aziz Türk milletin, dost ve kardeş Azerbaycan halkının varlık ve beka nedenini yüksek değer kabul etmiş biri olarak Ermenistan'ın bu hain saldırılarını kınıyor, 'her türlü mütecaviz ve mütehakkim teşebbüs ihanettir, rezalettir, Türklüğün vicdanında yok hükmündedir' düşüncesiyle, hain saldırılarda şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.”

Osman Nuri Bakırcı ayrıca, “Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır. Ermenistan ateşle oynuyor ve bölge barışını tehdit ediyor. Bu saldırılar Ermenistan'ın uluslararası hukuku tanımadığını bir kere daha gösterdi. Uluslararası toplum Ermenistan'ı mahkum etmelidir.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • turgut çömlek 18 Ekim 2020 10:19

    osman bey gerçekten çok deyerli ve hayırsever bir iş adamıdır, gerçekleri sölemiş, kendileri takdire şayen bir şahsiyettir, kanımızın son damlasına kadar azerbaycan ın yanındayız, bunu bütün dünya ülkeleri böle bilsin...