GÜNCEL Haber Girişi : 26 Aralık 2023 22:06

PKK’ya yönelik operasyonlar

PKK’ya yönelik operasyonlar
PKK’ya yönelik operasyonlar KAFKAS HABER AJANSI

PKK’ya yönelik operasyonlar

KAFKAS HABER AJANSI

Terör ve Gütvenlik Uzmanı Dr. İmbat Muğlu yazdı:

Bebek katili PKK terör örgütü 40 yıla aşkın süredir devletimize ve milletimize karşı kalleş saldırılarda bulunmaktadır. Bu uğurda 40 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. PKK'lı teröristler ilk defa 15 Ağustos 1984’de Siirt'in Eruh ve Hakkari'nin Şemdinli ilçelerinde kanlı bir saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırı sonucunda, bir askerimiz şehit düştü, 9 asker ve 3 sivil vatandaşımız yaralandı. 1983’den beri devletimiz çok ileri bir seviyede terör örgütü PKK ile mücadele ediyor. 1990’lı yılların başında FETÖ ve PKK terör örgütlerinin kurmuş oldukları gizli ittifaktan dolayı Doğu ve Güneydoğu illerinde ortaklaşa yaptıkları zulümden dolayı on binlerce vatandaşımız zorunlu göçe tabi tutuldu. Bu göçlerden dolayı çok sayıda genç PKK terör örgütünün dağ kadrosuna dâhil oldu.

PKK’nın Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerine nihai bir son vermek için Çözüm sürecine ilişkin 10 Temmuz 2014 tarihinde hazırlanan düzenleme, TBMM gündemine getirilmiş ve sürece ilişkin usullerin, esasların düzenlendiği “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine” dair kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Düzenleme, 15 Temmuz 2014’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun” adıyla Resmî Gazete ’de yayımlanmıştı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan başlatılan bu sürecin tam anlamıyla yürütülmesi için tüm imkânları seferber etmesine rağmen PKK terör örgütünün siyasi uzantıları ile FETÖ’nün bürokrasi içine örgütlenmiş olan vesayet odakları uygulama süreçlerini engellemek için birlikte hareket ederek bu sürecin bitmesine sebep olmuştur. Aynı kirli zihniyet 2015-2016 yılında Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Van illeri başta olmak üzere hendek olayları ve buna ilişkin benzer olayları başlattılar. Güneydoğu’da birçok ili hedef alan teröristler birçok kanlı eylemde bulundu.

Terör örgütüne karşı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ilk 1983 yılında başlatılan sınır ötesi harekâtlar 1990’lı yıllarda devam etti. Terörle mücadele sürecinin bir parçası olan bu operasyonlar, Irak’ın kuzeyinde bulunan kampları ve bölgedeki teröristleri hedef aldı ve yıllar içinde TSK bu bölgeye pek çok hava ve kara harekâtı düzenledi. 1999 yılında da terör örgüt PKK’ın sözde lideri bebek katili Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanmasından sonra 2000’li yıllarda da PKK’ya yönelik operasyonlar hem yurt içinde hem de sınır ötesinde devam etti. Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlardan biri de 22 Şubat 2015’te Suriye’nin kuzeyinde yapılan Şah Fırat operasyonu oldu. Bu operasyonda Süleyman Şah Türbesi’nde bulunan 38 personeli ülkeye geri getirmek için TSK hem karada hem de hava da Suriye sınırlarından içeri girildi. 2016 yılında ise 18 ve 19 Mart tarihlerinde savaş uçakları ile PKK hedeflerine operasyon düzenlendi. Şanlı Ordumuz 24 Ağustos 2016’da Suriye’nin Cerablus ilçesinin IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla “Fırat Kalkanı” adı verilen operasyonuna başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu 20 Ocak 2018’de Afrin bölgesinde bulunan PKK, PYD-YPG ve DEAŞ gibi örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak ve bölgedeki halkın güvenliğini sağlamak için “Zeytin Dalı Harekâtı’’na başladı. Türkiye hudutlarının güvenliğini sağlamak, sınırlarda terör koridoru oluşmasını engellemek amacıyla, Ekim 2019 tarihinde terör örgütleri DEAŞ, PKK, PYD, YPG’ yi etkisiz hale getirmek için “Barış Pınarı Harekâtı”nı başlattı. Yine TSK’nın ilkini 2019 yılında yaptığı ve sonrasında seri şeklinde devam eden sınır ötesi operasyonlardan biri de Irak’ın kuzeyine gerçekleşen/gerçekleşecek olan Pençe Harekâtı Operasyonlarıdır. Irak ve Suriye’deki terör saldırılarını bertaraf etmek, bölgede olası bir terör devletinin oluşumunu engellemek, teröristleri inlerinde yok etmek ve milli güvenliği sağlamak adına bu operasyonlar ve harekâtlar son terörist temizlenene kadar devam edecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)  / KAFKAS HABER AJANSI 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.